„Allianz pro Bus”, czyli autobusowe zjednoczenie – wywiad z Benrdem Gottschalk, przewodniczącym VDA
O organizacji „Allianz pro Bus” pisaliśmy w InfoBusie w grudniu 2004 r . (link) . „Stowarzyszenie na rzecz autobusu” zrzesza dwóch największych producentów autobusów w Niemczech – EvoBus GmbH (marki Mercedes-Benz i Setra) oraz NEOMAN (marki MAN i Neoplan), a także Zrzeszenie Przemysłu Samochodowego (VDA), Federalne Stowarzyszenie Przedsiębiorstw Komunikacji Autobusowej (BDO), Stowarzyszenie Międzynarodowej Turystyki Autokarowej (RDA), Zrzeszenie Niemieckich Przedsiębiorstw Komunikacyjnych (VDV) oraz Gütegemeinschaft Buskomfort e.V. (gbk). Za główny cel stowarzyszenie „Allianz pro Bus” obrało sobie uświadomienie opinii publicznej oraz politykom znaczenia oraz zalet autobusu jako podstawowego środka transportu w lokalnej komunikacji publicznej (ÖPNV), jak również w turystyce. Czy podobna organizacja mogłaby funkcjonować w Polsce? O tym m.in. rozmawiamy z Brendem Gottschalk, przewodniczącym VDA ….
Jak doszło do powstania związku „Allianz pro Bus” i kto był inicjatorem tego przedsięwzięcia?
Organizację powołano do życia w 1999 r. Jej założycielami byli niemieccy producenci autobusów, Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA) oraz Federalny Związek Niemieckich Przewoźników Autobusowych (BDO). Później, dołączyły jeszcze RDA (Międzynarodowy Związek Turystyki), VDV (Stowarzyszenie Niemieckich Przedsiębiorstw Komunikacyjnych) oraz Gütegemeinschaft Buskomfort (GBK e.V.).
Jaki był powód powstania stowarzyszenia? Jakie są jego główne zadania i w jaki sposób są one realizowane?
Głównym celem powołania organizacji „Allianz pro Bus” było połączenie sił w przekonywaniu o istotnej roli autobusu jako środka komunikacji. W tym celu producenci autobusów i ich użytkownicy założyli organizację, stanowiącą wspólne centrum kontaktu z prasą oraz lobbowania na rzecz branży autobusowej wśród polityków i opinii publicznej. Za swój główny cel „Allianz pro Bus” uważa utrwalanie w świadomości społecznej znaczenia autobusu w komunikacji lokalnej, jak i ruchu turystycznym, a także prezentowanie zalet autobusu w stosunku do innych środków komunikacji. Ma ona stanowić także dowód na sprawną współpracę branży autobusowej. „Allianz pro Bus” jest zrzeszeniem organizacji z branży autobusowej, które przemawia jednym głosem w imieniu całej branży zawsze wtedy, kiedy przywoływane są jej interesy.
Czy związek bierze udział również udział w pracach legislacyjnych?
Naturalnie, poszczególne organizacje zrzeszone w „Allianz pro Bus” biorą udział w tworzeniu prawa, zarówno krajowego, jak i międzynarodowego. Ponadto, nasze zrzeszenie wydaje co kwartał ulotkę „Berliner Busbrief”, która trafia do blisko 4 000 polityków i decydentów, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
Co można zaliczyć do sukcesów organizacji?
Zamiast wymieniać w tym miejscu liczne, osiągnięte wspólnie sukcesy, skupię się na jednym, konkretnym przykładzie. Chodzi o zwiększenie maksymalnej dopuszczalnej długości autobusów w ruchu międzynarodowym do 15 metrów, do czego udało nam się doprowadzić po roku starań.
Jakie wyzwania stoją jeszcze przed „Allianz pro Bus”?
W naszych dążeniach do umocnienia pozycji autobusu względem innych środków transportu, istotnie stajemy przed wieloma wyzwaniami. I tak np. obecnie musimy przeciwdziałać ograniczaniu środków na finansowanie komunikacji miejskiej i lokalnej. Drugim ważnym problemem jest praca nad dalszą poprawą bezpieczeństwa podróży autobusem. Wobec wyzwań, przed jakimi stoją producenci autobusów oraz korzystający z nich przewoźnicy, „Allianz pro Bus” zapewnia im możliwość partnerskiej współpracy i skutecznej realizacji wspólnych celów.
Czy organizacja działa tylko na terenie Niemiec i czy współpracuje z innymi związkami tego typu w Europie?
„Allianz pro Bus” zabiega o interesy swoich członków także na poziomie europejskim. Utrzymujemy kontakty z zagranicznymi partnerami oraz ze zrzeszeniami o podobnym charakterze z innych krajów europejskich. W ramach programu rozszerzania współpracy międzynarodowej są one nawet rozwijane. Nie przewidujemy jednak włączenia naszych zagranicznych partnerów w struktury „Allianz pro Bus”.
Jak zachęciliby Państwo polskie organizacje i producentów do stworzenia takiej polskiej wersji „Allianz pro Bus”? Co mogą zyskać dzięki temu?
Chodzi przede wszystkim o to, aby – tak jak w Niemczech – wszystkie organizacje skupiły się wokół autobusu jako podstawowego środka komunikacji i wspólnie działały na jego rzecz. Ważne jest, aby w takiej organizacji znaleźli się przedstawiciele wszystkich stron zainteresowanych obroną interesów komunikacji autobusowej – od producentów taboru po przewoźników.
Jakie są Pana zdaniem największe zagrożenia dla branży autobusowej w przyszłości i jak powinniśmy się do nich przygotować?
Autobus wyróżnia się na tle innych pojazdów znakomitymi parametrami ekologicznymi i bezpieczeństwem. Ważne jest, aby ten fakt utrwalić w świadomości społecznej, także po to, aby wyeliminować niektóre, nie do końca prawdziwe, powszechne przekonania. „Allianz pro Bus” będzie dokładać wszelkich starań, aby wzmacniać pozycję autobusu w konkurencji z innymi środkami transportu. Członkowie „Allianz pro Bus” są silnie przekonani, że autobus jest najbardziej odpowiednim środkiem transportu pasażerskiego. Dowodem tego mogą być stwierdzone liczne zalety systemowe komunikacji opartej o autobus, jak również wiele pozytywnych cech autobusu jako konstrukcji (wysoki komfort jazdy, zgodność ze środowiskiem, bezpieczeństwo, elastyczność, ekonomika eksploatacji). Wszystko to powoduje, że autobus może odgrywać centralną rolę w zapewnianiu nowoczesnemu społeczeństwu wystarczającego poziomu mobilności.
Dziękujemy za rozmowę.