AdBlue – bezpieczny?

infobus
19.06.2006 13:03
Po naszym artykule na temat AdBlue (www.infobus.com.pl/text.php?id=6834) pojawiły się głosy, iż substancja ta jest niebezpieczna, a jej składowanie uregulowane jest w osobnych przepisach. W związku z powyższym sprawę tę spróbowaliśmy wyjaśnić u źródła, a więc u producentów.
 
AdBlue - produkt bezpieczny
Zapewniamy, iż substancja AdBlue nie jest niebezpieczna –powiedziała nam Paulina Kanikowska z firmy GreenChem. Jej słowa potwierdzają dane z karty charakterystyki produktu. Jest on zgodny z normami DIN 70 070. Jak wspominaliśmy już w poprzednim tekście, poświęconym tej substancji, jest to wodny roztwór mocznika (32,5 % wagi). Według dyrektywy 67/548/WE nie został on sklasyfikowany jako produkt niebezpieczny. Tym niemniej warto przedstawić informacje na temat pierwszej pomocy, które nota bene potwierdzają powyższą tezę. W przypadku skażenia skóry –należy przemyć ją wodą z mydłem. Przy skażeniu oczu warto przemywać je dużą ilością wody przez 15 minut. Pomoc lekarska wskazana jest tylko wtedy, gdy dolegliwości nie mijają. Gdy połkniemy AdBlue nie powinniśmy wywoływać wymiotów, a jedynie przyjąć dużą ilość wody. Pomoc lekarska wskazana jest tylko przy połknięciu większych ilości substancji. Przy zatruciu inhalacyjnym należy odizolować osobę poszkodowaną od źródła zatrucia i zapewnić jej dopływ świeżego powietrza.
AdBlue jest substancją niepalną. Tylko w przypadku ciągłego ogrzewania może wydzielać amoniak. Co należy zrobić w przypadku dostania się produktu do ognia? Podczas gaszenia należy stosować zatwierdzoną maskę ochronną i używać autonomicznego aparatu oddechowego w przypadku przebywania bezpośrednio w otoczeniu płomieni. Nie wolno też dopuścić do przedostania się wody z preparatem do kanalizacji ściekowej oraz cieków wodnych. Jeżeli już do tego dojdzie należy niezwłocznie poinformować o tym odpowiednie służby.
Kontrowersje wywołała także kwestia magazynowania AdBlue. Otóż jak informuje GreenChem –brak szczególnych wskazań dotyczących postępowania z substancją. Przy magazynowaniu warto jednak zastosować następujące zasady:
– umieścić go z dala od ognia,
– w miejscu magazynowania zapewnić wysokie standardy porządku,
– magazyny powinny być suche i dobrze wentylowane,
– produkt powinien być magazynowany w temperaturze 20 –20 stopni C .
 
Produkt nie jest uważany za materiał niebezpieczny zgodnie z Pomarańczową Księgą ONZ, oraz międzynarodowymi oznaczeniami transportowymi, co sprawia, że nie stosuje się szczególnych przepisów dotyczących transportu tej substancji. Substancja będąca czynnym składnikiem AdBlue – mocznik – jest wytwarzana z naturalnego gazu. Mocznik to biały, krystaliczny proszek, również występujący naturalnie w środowisku. Jest to trwała i nietoksyczna substancja, której ani przechowywanie, ani transport nie są obwarowane żadnymi ograniczeniami –dowiadujemy się natomiast ze strony Volvo. Potwierdzają się zatem informacje przedstawione przez firmę GreenChem.
Także z karty charakterystyki substancji chemicznej udostępnionej przez Donauchem Polska dowiadujemy się, iż AdBlue nie jest preparatem niebezpiecznym w rozumieniu przepisów.  Z powyższych informacji możemy zatem wysnuć wniosek, iż AdBlue jest substancją bezpieczną i jako taka nie podlega rejestracji zgodnie z dyrektywą 67/548/WE.