Adamczyk: Koalicja 14 państw UE przeciwko delegowaniu
Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczykpoinformował w Brukseli, że 14 państw UE wypowiedziało się 6 grudnia przeciwkopropozycjom nowych przepisów unijnych dotyczących transportu drogowego.Sprzeciw wobec części zapisów wyraża też Polska.
Obecne unijne przepisy wymagają, by pracownik delegowany zagranicę otrzymywał przynajmniej pensję minimalną kraju przyjmującego, alewszystkie składki socjalne odprowadzał w państwie, które go wysyła. Propozycjazmiany przepisów w tej sprawie przewiduje wypłatę takiego samego wynagrodzenia,jak w przypadku pracownika lokalnego. Jest ona niekorzystna z punktu widzeniagospodarczych interesów Polski, która deleguje najwięcej pracowników do innychkrajów unijnych.
Część państw UE chce, aby przepisami dyrektywy o delegowaniupracowników objąć także sektor transportu drogowego. Polska ma dużo firm w tymsektorze, które działają w całej Europie.
We wtorek do Brukseli na spotkanie unijnych ministrówodpowiedzialnych za transport przyleciał minister infrastruktury i budownictwaAndrzej Adamczyk.
„Po raz kolejny potwierdziliśmy dziś, żeprotekcjonistyczne zabiegi Niemiec czy Francji nie mogą wziąć góry nad swobodąświadczenia usług, m.in. w zakresie międzynarodowego transportu. Cieszymy siębardzo, że potwierdziliśmy dzisiaj jedność Grupy Wyszehradzkiej, która mówijednym głosem” – powiedział minister, dodając, że także inne państwapopierają stanowisko Polski.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
„To już 14 państw wraz z Grupą Wyszehradzką. To nietyle satysfakcja, co nadzieja. To też efekt naszych zabiegów, starań, któreprowadzimy już od wielu miesięcy. Mamy nadzieję, że przyniosą one skutek”- zaznaczył. (PAP)
„