Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Aarhus stawia na elektrobusy i ładowarki od Ekoenergetyki

infobus
12.11.2020 09:00

Sześć największych gmin w Danii – w tym Aarhaus – chce od 2021 r. kupowaćtylko elektryczne autobusy miejskie. W drugim co do wielkości duńskim mieście nowe ebusy naładują stacje od Ekoenergetyki Polska.

Ekoenergetyki Polska dostarczy infrastrukturę ładowaniaautobusów elektrycznych do drugiego największego miasta w Danii – Aarhus. Krajten jest 15 rynkiem w Europie na którym obecna jest polska firma.

Cel elektromobilność

W 2021 r. sześć największych duńskich gmin zadeklarowało,.że od 2021 r. będą kupować tylko elektryczne autobusy miejskie. W tym celumiasta Kopenhaga, Aarhus, Odense, Aalborg, Vejle i Frederiksberg podpisałyumowę o współpracy klimatycznej z duńskim Ministerstwem Transportu. Spośród wszystkich3330 autobusów miejskich w Dani, około 800 jeździ właśnie w tych szczęściu miastach.

-„Tym samym staną się one siłą napędową transformacjitransportu publicznego” – komentuje umowę duński minister transportu BennyEngelbrecht, który jednocześnie wyraził nadzieję, że do inicjatywy przyłącząsię inne miasta w kraju.

Od słów do czynów

Duńskie gminy sukcesywnie realizują swoje zapowiedzi. Kopenhagajest już w trakcie wycofywania miejskich autobusów z silnikiem diesla i w marcuogłosiła, że odebrała pierwsze autobusy z wodorowymi ogniwami paliwowymi. Miasto, podobnie jak Odense, zdołała już pozyskać znaczną liczbę autobusówakumulatorowo-elektrycznych, które są obecnie w użyciu.

Także w Aarhus trwają przygotowania pod elektryfikację miejskiejfloty. Aktualnie to cztery autobusy Volvo 7900 Electric, natomiast miasto już myślio kolejnych zakupach i inwestuje w ładowarki. Przetarg na 15 stacjonarnych takichurządzeń wygrała firma Ekoenergetyka Polska. Busselskabet Aarhus Sporvej (BAS),czyli lokalny operator transportu miejskiego zamówił dwuwyjściowe stacje ładowaniao mocy 150 kW. . Każda z nich może ładować jednocześnie dwa autobusy z mocą 75kW. Stacje będą usytuowane w dwóch miejskich zajezdniach. Ładowarki polskiejprodukcji będą miały zupełnie nowy design, zgodnie z wytycznymi klienta.Wartość kontraktu to ponad 2,8 mln zł netto, a zgodnie z jego zapisami duńskioperator w ramach opcji może podwoić zamówienie.

-„Nasze stacje ładowania wyróżnia jakość i niezawodność, aprodukowane urządzenia zawsze odpowiadają na potrzeby klientów pod kątemfunkcjonalności i designu. Wybór oferty Ekoenergetyki to potwierdzenie naszychkompetencji w obszarze rozwiązań napędzających rozwój elektromobilności.Cieszymy się, że nasze stacje ładowania pomogą w transformacji transportupublicznego na zeroemisyjny w kolejnym już europejskim mieście – podkreśla Maciej Wojeński, prezes zarządu Ekoenergetyka – Sales, odpowiedzialnej zasprzedaż stacji ładowania na rynku krajowym i europejskim.

Kontrakt z duńskim BAS zielonogórska firma zrealizuje do końca kwietnia 2021 roku.