9-miejscowe busy także z limitem 50% miejsc!
Kolejna rządowa niespodzianka! Nocą z 2 na 3 listopada wDzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia o ograniczeniachzwiązanych z pandemią COVID-19, które zawiera zapisy dt. transportu zbiorowego. Rozporządzenieweszło w życie od wtorku, 3 listopada.
Jej najważniejszy dla transportu zapis to wprowadzenielimitów pasażerskich także w pojazdach przystosowanych do przewozu 9 osób,czyli w mikrobusach. Tego domagało się m.in. Polskie Stowarzyszeni PrzewoźnikówAutokarowych, o czym pisaliśmy TUTAJ
Rząd wysłuchał autokarów?
Takie można odnieść wrażenie, aczkolwiek przy takchaotycznych poczynaniach administracji państwowej nic nie jest pewne. Należyjednak podkreślić – to pierwsza zmiana przepisów (po wiosennej liberalizacji limitówpasażerskich), gdzie rząd jakby dostrzegał problemy transportu pasażerskiego w czasie pandemii. Topokazuje, że te wszystkie te petycje i apele maja sens. Kropla kruszy skałę!
Ponadto jest to również jedna z pierwszych interwencjipaństwa w sektor mikrobusów, który do tej pory pozostawał w cieniu szarejstrefy i nikt się nim nie interesował. Można przypuszczać, że w dalszychantykryzysowych decyzjach rząd będzie chciał ucywilizować ten segment i wprowadzi tutaj regulacje, które z jednejstrony podniosą bezpieczeństwo i komfort pasażerów, zaś z drugiej – zapewnią budżetowidodatkowe fundusze. Przypomnijmy, że zarobkowy transportbusami szacowany jest na ponad 5 mln osób rocznie!
9 miejsc z kierowcą
Wracamy do nowych przepisów, które od 3 listopada dotyczą pojazdówkonstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób.
W ichmyśl wprowadzono tuta „czerwony” limit połowy miejsc siedzących. W liczbę tęwlicza się również kierowcę.
Tym samym teraz w „dziewiątkach” mogą jechać jedynie 4 osoby,a w 7-osobowych autach może jechać … 7 osób. Od razu dodajmy, że samochodów osobowych zarejestrowanych na 7 osób jest wPolsce bardzo mało i nie służą one do zbiorowego transportu pasażerskiego.
Dwa wyjątki
Od nowego przepisu są dwa odstępstwa:
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
-
regulacji nie stosuje się w przypadku, gdy takim pojazdempodróżują osoby wspólnie gospodarujące lub zamieszkujące.
-
ograniczenie nie dotyczy również pojazdów transportuspecjalnego przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych.
Dodatkowo w mocy pozostają przepisy znowelizowane 23października. Oznacza to, że usta i nos należy bezwzględnie zasłaniać wśrodkach komunikacji publicznej. W pozostałych nie ma takiego obowiązku, jeśliprzebywa w nim lub porusza się „co najmniej jedna osoba”.
Najnowsze rozporządzenie zmieniające poprzednie regulacje wsprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku zwystąpieniem stanu epidemii dotyczy kilku z zapowiadanych wcześniej kwestiizmian w obostrzeniach i środkach zapobiegawczych w walce z pandemią możnapobrać TUTAJ.