Pilskie MZK jeszcze w tym rokuchce ogłosić przetarg na dostawę 13 nowych autobusów, w tym kilku z napędemhybrydowym. Z kolei w Opolu już na przyszły rok jest planowane rozpoczęcierealizacji dużego projektu komunikacyjnego wartego 115 mln. Jednym z jegoelementów jest zakup 56 nowych autobusów.
W Pile diesel i hybrydy
Dzisiaj na stronie TED pojawiło się wstępne ogłoszenie o zamówieniu, któreprzesłało MZK Piła. Przewoźnik na grudzień zaplanował rozpoczęcie przetargu nadostawę 13 nowych autobusów. Siedem będzie posiadało napęd hybrydowy, natomiastpozostałe będą z klasycznym napędem spalinowym.
W ogłoszeniu podano, żeszacunkowa wartość inwestycji to 14,5 mln euro netto. Kwota ta w kontekściesamego pozyskania autobusów wydaje się jednak nieco zawyżoną. Chociaż nie możnawykluczyć, że może się w tym kryć jeszcze jakieś dodatkowe zadanie np. wzakresie modernizacji zaplecza technicznego MZK.
Tabor pilskiej spółkiautobusowej jest dosyć młody. Jego średnia wieku to 11 lat. Zakup 13 nowychpojazdów pozwoliłby na odmłodzenie niespełna 1/3 jej taboru. Ma to się przekućna zwiększenie atrakcyjności komunikacji w oczach mieszkańców Piły. Jednak nie będzie to jedyna inwestycja, którama wpłynąć na poprawę wizerunku komunikacji w mieście.
Opole: Mocne odmłodzenie taboru
Od przyszłego roku miasto zapowiada w opolskim MZK duże zmiany. Urzędnicy zestolicy najmniejszego z polskich województw chcą wydać 115 mln zł na gruntownąmodernizację komunikacji. Projekt ma objąć m.in. zakup 56 nowych autobusów orazrozbudowę systemu obsługi pasażerów. Ponadto we wszystkich pojazdach mająpojawić się automaty biletowe, w których będzie można płacić kartą.
Nowe autobusy będą spełniać normęemisji spalin Euro 6. Ma to przyczynić się do zmniejszenia emisji gazówcieplarnianych na terenie Opola. Plany obejmują ośmiu autobusów z napędemhybrydowym, 15 przegubowych oraz 41 pojazdów z napędem tradycyjnym.
Rozbudowie ulegnie także system obsługi pasażerów. Najważniejsza zmianadotyczyć będzie zamontowania we wszystkich autobusach kursujących w Opolu mobilnychautomatów biletowych. Dzięki nim w transakcjach bezgotówkowych będzie możliwezakupienie biletu, a w nowych kasach stacjonarnych również biletówmiesięcznych.
Modernizacja obejmie też wprowadzenie biletu elektronicznego, który pozasileniu będzie uprawniał do także wejścia do opolskich ośrodków kultury irekreacji. MZK umożliwiteż zakup biletów przez stronę internetową oraz wyposaży przystanki w tablicedynamicznej informacji pasażerskiej, na których pojawiać się będą godziny odjazdówlub ewentualne opóźnienia.
„