460 Mercedesów dla RPA
Daimler Buses razem z Marcopolo dostarczy 460 autobusów do obsługi Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010 w Republice Południowej Afryki. Pojazdy zostały zamówione przez firmę Autopax Passenger Service z Pretorii, jednego z największych operatorów regularnych linii autobusowych w tym regionie. Roczne firma przewozi ok. 4 mln osób. Co ciekawe spółka należy do państwowej Agencji Kolei Południowej Afryki (Rail Agency of South Africa – PRASA). Dostawa nowych autobusów ma rozpocząć się już w grudniu 2009 r., a ostatni z puli 460. zamówionych pojazdów ma dotrzeć do klienta pod koniec kwietnia 2010. –„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że podpisaliśmy tak ważną umowę i będziemy mocno obecni podczas piłkarskich Mistrzostw Świata w Republice Południowej Afryki –powiedział Hartmut Schick, szef Daimler Buses. –To pokazuje, że doskonała reputacja autobusów Mercedes-Benz jest znana na całym świecie i klienci po prostu nam ufają. Liczba zamówionych jednostek spowoduje także, że nasze autobusy będą najlepiej widoczne podczas tej ważnej imprezy i żadne inna marka nie dostarczy na Mistrzostwa tyle pojazdów co Mercedes.”
Warto tutaj podkreślić, że Mercedes wyśle do Republiki Południowej Afryki podwozia autobusowe typu O 500 RSD –a dokładniej do swojej montowni Mercedes-Benz w East London (RPA). Zostaną one zmontowane w systemie CKD, a następnie wysłane do zabudowy nadwozia. Tutaj do gry wchodzi brazylijska firma Marcopolo, która w Johannesburgu ma swoją fabrykę. Najpewniej wszystkie konstrukcje otrzymają zabudowę Andare Class 6×2 o długości 13,5 m i pojemności ok. 62 osób. To jedna z najpopularniejszych wersji nadwoziowych Marcopolo, która produkowana jest m.in. w zakładach w Kolumbii, Meksyku czy Rosji.
Dla montowni Mercedesa w East London turniej w RPA i związane z nim zakupu taboru to klasyczny „strzał w dziesiątkę”. Daimler Buses już zainwestował w zakład około 1 milion euro, aby zwiększyć jego zdolność produkcyjną. W tym celu m.in. zostali zatrudnieni nowi pracownicy. Aktualnie w fabryce pracuje ok. 50 osób. Kolejne zyski dla spółki płyną z finansowania całego zakupu 460 autobusów (w ramach Daimler Financial Service), a w przyszłości czeka na nich cała obsługa serwisowa dostarczonych pojazdów.
Trzyosiowe podwozia Mercedes-Benz O 500 RSD są wyposażony w pełni elektronicznie sterowane 6-cylindrowe silniki OM 457 LA Euro 2 o pojemności 11 967 cm3. Ich moc to 265 kW (360 KM), a maksymalny moment obrotowy to 1650 Nm przy 1 050 obr/min. Standardowo współpracują one z 6-stopniowymi skrzyniami biegów GO190-6, ale w ramach „piłkarskiego”kontraktu wszystkie zostaną wyposażone w nową, zautomatyzowaną skrzynię Mercedesa –PowerShift. To świadczy o ogromnym zaufaniu koncernu do nowej skrzyni, która teraz będzie musiała zdać egzamin w afrykańskich warunkach, Będzie to także wyzwanie dla serwisu w East London. Ciekawe też, jak z nową skrzynią poradzą sobie południowoafrykańscy kierowcy, aczkolwiek jej bardzo prosta i intuicyjna obsługą nie powinna tutaj przynieść jakiś niespodzianek. Na pewno dostawa tych autokarów będzie znaczącym krokiem naprzód, jeżeli chodzi o zawansowanie technologiczne autobusów eksploatowanych w RPA. Być może nie jest to najlepsze porównanie, ale zdaje się, że przed zbliżającymi Mistrzostwami Europy 2012 w Polsce i na Ukrainie raczej nie zakupimy tyle nowoczesnych autokarów (pomijając fakt, że w RPA można stosować silniki Euro 2).
USA: wchodzi EPA 2010
Będąc w temacie wprowadzania nowych technologii na rynki, które do tej pory ich nie wymagały, warto wspomnieć o ostatnim kontrakcie Daimlera, a dokładniej należącej do niego amerykańskiej spółki Thomas Built Buses na sprzedaż szkolnych autobusów. Firma (www.thomasbus.com) jest wiodącym producentem autobusów szkolnych w Ameryce Północnej i swoim zasięgiem obejmuje ponad jedną trzecią tego rynku. Teraz producent otrzymał zamówienie na dostawę 59 gimbusów SAF-T-Liner HDX dla Montgomery County w stanie Maryland. Wszystkie zostały wyposażone w jednostki napędowe z technologią SCR, która pozwala spełnić nową normę emisji spalin EPA 2010, która zacznie obowiązywać w USA w 2010 r. –„Montgomery County Public Schools jest pierwszym naszym klientem, który zamówił pojazdy Thomas Built HDXs z systemem SCR”–powiedział John O’Leary, szef Thomas Built Buses. Autobusy SAF-T-Liner będą dostarczane do szkół publicznych Montgomery County w lecie 2010 roku. Każdy z nich może pomieścić do 90 uczniów. Nowe usytuowanie silnika z tyłu zapewnia optymalny rozkład masy w autobusie, niezależnie od tego, czy pasażerowie są na pokładzie. Jak widać nawet tak proste konstrukcje jak amerykańskie gimbusy powoli zaczynają się komplikować…