44,5 tys. autobusów w systemie e-TOLL. Stan na listopad 2021
Do końca października w systemie poboru opłat drogowych e-TOLL zarejestrowano ponad milion pojazdów, w tym według stanu na 4 listopada 2021 roku ponad 44,5 tys. autobusów.
Tym samym autokary mają niewielki, 4,5% udział wśród wszystkich zgłoszonych pojazdów.
e-TOLL a normy spalin
Przypomnijmy, że od 1 października br. e-TOLL jest jedynym systemem umożliwiającym opłatę elektroniczną za przejazd po płatnych drogach w Polsce. Stawki – podobnie jak to było w ViaToll – są m.in. uzależnione od normy emisji spalin.
Jeżeli chodzi o autobusy to w okresie od 1 do 31 października 2021 roku odnotowaliśmy następujące natężenie ruchu w klasie emisji spalin:
- Euro 2 – ponad 150 tys. przejazdów
- Euro 3 – blisko 450 tys. przejazdów
- Euro 4 – ponad 470 tys. przejazdów
- Euro 5 – ponad 1 milion przejazdów
- Euro 6 – ponad 1,1 miliona przejazdów
Z powyższych danych wynika, że najliczniejszą grupę pod względem norm Euro stanowią autobusy w klasie emisji spalin Euro 6 i Euro 5.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Jak lubimy płacić?
Autobusowi przewoźnicy najchętniej płacą w e-TOLL-u mobilną aplikacją. Drugie miejsce ma ZSL.
-„Najczęściej wybieranym urządzeniem GPS do wnoszenia opłaty za przejazdy jest aplikacja mobilna e-TOLL PL (ponad 21,3 tys. powiązanych autobusów). Kierowcy autobusów chętnie sięgają również po Zewnętrzny System Lokalizacyjny (ZSL). Z tym typem urządzenia sparowanych jest 16,6 tys. autobusów. Najrzadziej kierowcy korzystają z urządzenia pokładowego OBU - 6,6 tys. autobusów jest podpiętych pod OBU – informuje Wydział Prasowy KAS.