440 wniosków o dofinansowanie zakupu autobusów przez PFRON
Do 30 kwietnia 2008 roku można było składać wnioski o dofinansowanie przez PFRON, w ramach programu „Uczeń na wsi”, zakupu autobusów do przewozu osób niepełnosprawnych. O takie wsparcie mogły ubiegać się gminy wiejskie i miejsko –wiejskie, na terenie których mieszkają niepełnosprawni uczniowie. PFRON przekazuje gminom pieniądze, które, w niektórych przypadkach, pokrywają koszt zakupu pojazdu nawet w 90%. Kwota pochodząca z Funduszu nie może przekroczyć jednak 100 tysięcy złotych w przypadku mikrobusów i 200 tysięcy złotych jeśli chodzi o autobus. Kolejnym warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest fakt zamieszkiwania sześciu osób niepełnosprawnych na terenie gminy, bądź też jednej poruszającej się na wózku inwalidzkim –wówczas w grę wchodzi mikrobus. W przypadku autobusu liczba osób niepełnosprawnych wzrasta do dziewięciu. Jedynym warunkiem technicznym stawianym przez PFRON jest to, iż autobus ma być fabrycznie nowy i przystosowany do przewozu uczniów niepełnosprawnych, w tym uczniów poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Na 2008 r. złożono 440 wniosków o dofinansowanie gminom wydatków na zakup fabrycznie nowych pojazdów (mikrobusów – pojazdów 9-cio osobowych i autobusów) służących do przewozu uczniów niepełnosprawnych –mówi nam Tomasz Leleno, rzecznik prasowy PFRON. Nie wiadomo jeszcze ile zakupionych zostanie autobusów, a ile mikrobusów. W chwili obecnej czekamy na informację z Oddziałów PFRON, jakie jest zapotrzebowanie środków na obszar B –dodaje Leleno.
Adresatami programu „Uczeń na wsi”są:
w obszarze A – osoby niepełnosprawne, posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, pobierające naukę w szkole podstawowej, gimnazjum lub w szkole ponadgimnazjalnej (z wyłączeniem szkoły policealnej), mające stałe zameldowanie na terenie gminy wiejskiej na terenie, której znajdują się wyłącznie wsie lub miejsko –wiejskiej na terenie, której znajdują się wyłącznie wsie oraz miasta do 5 tys. mieszkańców;
w obszarze B – gminy, na terenie, których zamieszkują osoby będące adresatami obszaru A programu.
Program przewiduje następujące formy wsparcia jego uczestników:
W obszarze A otrzymać można dofinansowanie kosztów:
zakupu przedmiotów ułatwiających lub umożliwiających naukę,
uczestnictwa w zajęciach mających na celu podniesienie sprawności fizycznej lub psychicznej (w tym wakacyjne obozy rehabilitacyjne),
związanych z dostępem do internetu (instalacja i abonament), z wyłączeniem zakupu komputerów,
kursów doszkalających w zakresie programu nauczania oraz kursów językowych (w przypadku kursów organizowanych poza miejscem zamieszkania ucznia, dofinansowaniu mogą podlegać również koszty dojazdu, zakwaterowania, wyżywienia),
wyjazdów organizowanych w ramach zajęć szkolnych.
Ponadto w tym obszarze, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogą uzyskać także dofinansowanie kosztów pobieranej nauki (czesne), dojazdu do szkoły i zakwaterowania (w przypadku, gdy uczeń pobiera naukę poza miejscem stałego zameldowania).
W obszarze B otrzymać można dofinansowanie wydatków, jakie poniosą gminy wiejskie lub gminy miejsko –wiejskie na zakup pojazdów (mikrobusów i autobusów), służących do przewozu niepełnosprawnych uczniów.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
W 2007 roku gminy złożyły 381 wniosków w ramach obszaru B, w tym na zakup 250 mikrobusów i 133 autobusów. Po zweryfikowaniu liczba wniosków wyniosła 366, w tym 242 mikrobusy i 126 autobusów. W 2007 r. zaspokojenie potrzeb kształtowało się na poziomie ok. 20% – dodaje Leleno.