200 wniosków o dotacje na elektromobilne strategie
Do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło ponad 200 wniosków o dofinansowanie elektromobilnych strategii dla gmin ipowiatów.
-„To od dobrej współpracy samorządowców iprzedsiębiorców zależeć będzie upowszechnienie w Polsce nie tylko elektrycznychautobusów, ale również samochodów dostawczych i osobowych” – powiedziałPAP wiceminister środowiska Michał Kurtyka, komentując ubiegłotygodniowyKongres Nowej Mobilności w Lublinie (9-10 września 2019 r.).
-„Plan rozwoju elektromobilności w Polsce zakłada, że lata2019-2020 to czas na pilotaże, prototypy i tworzenie infrastruktury. Te nowerozwiązania będą się wykluwały właśnie w układzie firmy-samorządy” – powiedziałKurtyka, zapewniając o wsparciu rządu dla tych inicjatyw.
Ponad 200 strategii i 1077 elektrobusów
Jako przykład zaangażowania środowisk lokalnych,wiceminister wskazał fakt, że ponad 200 samorządów z całego kraju zgłosiło siędo programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wramach którego mają powstać strategie elektromobilności dla gmin i powiatów.
-„Ponadto, aby pobudzić innowacyjność, Narodowe CentrumBadań i Rozwoju oraz NFOŚiGW zorganizowały i ogłosiły – razem zkilkudziesięcioma miastami – największy w Europie przetarg na 1077 autobusówelektrycznych” – podkreślił Michał Kurtyka.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Według niego, Polska – jako jeden z pierwszych krajów wEuropie – zaangażowała się na taką skalę w tworzenie kompleksowego systemuelektromobilnego transportu publicznego, a w tę współpracę zaangażowały sięrząd, parlament, samorządy i dedykowane fundusze.
-„Jednym z efektów jest to, żejesteśmy największym producentem i eksporterem autobusów w całej UniiEuropejskiej, a polskie ładowarki są instalowane od Lizbony do Helsinek” –mówił wiceminister środowiska.
W Kongresie Nowej Mobilności w Lublinie uczestniczyło około500 przedstawicieli samorządów i przedsiębiorstw, w tym firmy motoryzacyjne,informatyczne oraz dostawcy systemów ładowania pojazdów elektrycznych.Organizatorem wydarzenia było Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, wewspółpracy z miastem Lublin, Związkiem Miast Polskich oraz Izbą GospodarcząKomunikacji Miejskiej.
„