200 Urbino pojedzie do Belgradu
8 marca br. przedstawiciele firmy Solaris Bus &Coach S.A. podpisali z belgradzkim przedsiębiorstwem komunikacji miejskiej (GSP Belgrad / ГСПБеоград) umowę na dostawę 200 niskopodłogowych autobusów przegubowych Solaris Urbino 18. Kontrakt jest efektem wygranego przez polską spółkę przetargu, który pierwotnie dotyczył zamówienia 180 autobusów z tzw. opcją rozszerzenia go do 15%. Przewoźnik skorzystał z tej możliwości i ostatecznie zamówienie warte 64 mln euro obejmie zakup aż 200 autobusów przegubowych oraz dostawę części zamiennych w dwuletnim okresie gwarancyjnym. Realizacja kontraktu zaplanowana jest jeszcze w tym roku. Zgodnie z umową pierwsze przegubowe Solarisy dotrą do Belgradu na przełomie czerwca i lipca br., a dostawa wszystkich 200 autobusów zakończy się w październiku 2013 r. -„Bardzo cieszymy się z wygrania tego przetargu, tym bardziej, że o tak duże zamówienie walczyli najważniejsi producenci z całej Europy. Oferta firmy Solaris okazała się jednak najlepsza. Mimo, że nasza marka nie jest jeszcze bardzo dobrze znana na rynku serbskim, zapewniamy zarówno właścicieli GSP, jak i pasażerów w Belgradzie, że otrzymają produkt na najwyższym europejskim poziomie, który gwarantuje komfort i bezpieczeństwo podróżowania –powiedziała Małgorzata Olszewska Członek Zarządu ds. Sprzedaży i Marketingu”. Dodajmy, że oprócz Solarisa w przetargu startował MAN, Volvo, Ashok Leyland oraz IVECO Irisbus.
Do tej pory w Serbii pojazdy marki Solaris są wykorzystywane w miejscowości Novi Sad, dokąd w 2011 roku zostało dostarczonych sześć autobusów Solaris Urbino 12 napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG). Dwieście przegubowych Solarisów dla Belgradu będzie w pełni niskopodłogowych i klimatyzowanych. Autobusy będą spełniać normę emisji spalin Euro 5. W każdym z pojazdów dla bezpieczeństwa pasażerów zostanie zainstalowany system monitoringu składający się z 7 kamer.
Aktualnie flota GSP składa się głównie z autobusów wyprodukowanych przez serbską firmę Ikarbus z Belgradu, która w tym roku będzie obchodzić swoje 90-lecie. Zakład został założony w 1923 r. zajmowała się początkowo produkcją …samolotów. Od 1932 roku działała w Zemun, dziś dzielnicy Belgradu. Od 1954 roku produkowała autobusy na licencji Saurer, w późniejszym czasie własne konstrukcje pod marką Ikarus (czasem dla odróżnienia od węgierskiej firmy Ikarus nazywana Ikarus-Zemun). W 1983 roku na mocy porozumienia między polską firmą Jelcz i jugosłowiańską Ikarus-Zemun rozpoczęto w polskim zakładzie montaż końcowy modelu Ikarus IK160P. Nadwozia pojazdów produkowane były w jugosłowiańskiej fabryce z Zemun na przedmieściach Belgradu. Fabryka w Jelczu-Laskowicach dokonywała końcowego wykończenia autobusu, polegającego na montażu siedzeń, poręczy oraz innych elementów wnętrza. W 1993 roku markę Ikarus zmieniono na Ikarbus. W przetargu, o którym pisaliśmy powyżej Ikarbus nie startował (ze względu na skalę i termin dostaw), ale serbski przewoźnik nie zapomniał o swoim lokalnym dostawy i zlecił mu dostawę 32 szt. przegubowych autobusów IK-218, które miały się pojawić w stolicy Serbii na przełomie lutego i marca br. Co ciekawe Ikarbus zamierza w tym roku wprowadzić na rynek zupełnie nowy pojazd –będzie to autobus przegubowy na bazie podwozia MAN A24, które są produkowane w polskich zakładach w Sadach i Starachowicach.