Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

16. gazowych lwów w Gdyni

infobus
16.01.2013 09:29
16 stycznia br. odbyło się uroczyste wprowadzenie do eksploatacji dwóch kolejnych niskopodłogowych autobusów przegubowych MAN Lion`s City G CNG, zasilanych sprężonym gazem ziemnym. Początek uroczystości miał miejsce o godz.12.00 przed Urzędem Miasta Gdyni, skąd tradycyjnie autobusy przejechały na Bulwar Nadmorski. Najnowsze lwy przystosowane są również do zasilania biogazem. Co najważniejsze –dzięki zakupowi gazowa flota PKM wzrosła już do 16 sztuk. Wszystkie reprezentują ten sam model: MAN Lion`s City G CNG.
Przypomnijmy, że pierwsze gazowce PKM zakupiło w 2007 r. Potem przybyło kolejnych pięć, a w kolejnych latach inwestycje graniczono do 2 szt. rocznie. Obsługują one m.in. najdłuższe trasy PKM-u: 181 do Sopotu, linię R do Rumi, 152, 171. –„Te autobusy są niezwykle oszczędne, chcemy więc maksymalnie wykorzystać ich możliwości”- przyznaje Kazimierz Gałkiewicz. Według danych przewoźnika MAN-y spalają 56-61 m sześć. gazu CNG na 100 km. Dzięki temu wydatki na paliwo do nich są niemal o połowę mniejsze, niż w przypadku autobusów na olej napędowy. O zaletach autobusów gazowych przekonuje również dział handlowy MAN Truck &BUS Polska. –„To nasza stała propozycja dla polskich miast i jednocześnie alternatywa dla coraz droższego oleju napędowego. Znakomite parametry eksploatacyjne osiągane przez pojazdy gazowe Lion`s City G w Gdyni pokazują, że to może się opłacać i dlatego MAN zdecydowanie wspiera tą technologię –zapewnia Krzysztof Gawroński, dyrektor sprzedaży autobusów MAN Truck &BUS Polska.
Gazowa flota PKM GdyniaGazowa flota PKM GdyniaGazowa flota PKM GdyniaGazowa flota PKM Gdynia
Dlaczego gaz?
Przede wszystkim za względów ekologicznych. Autobusy gazowe eksploatowane przez PKM Gdynia spełniają najwyższą z istniejących w tej chwili norm czystości spalin –EEV. Ponadto są one znacznie cichsze od swoich wysokoprężnych odpowiedników. I to nawet o 7 dB. Warto zaznaczyć, że spadek emisji hałasu tylko o 3 dB oznacza dwukrotne zmniejszenie odczuwalnego hałasu przez ludzkie ucho. –„Ponadto dochodzi do tego jeszcze aspekt ekonomiczny. Zastosowanie gazu ziemnego niesie za sobą oszczędności eksploatacyjne wynikające z aktualnie niższej ceny gazu oraz podniesienia trwałości i niezawodności silników –wylicza Kazimierz Gałkiewicz. –Podczas naszych testów pojazdy gazowe przynosiły oszczędności sięgające nawet 40% w porównaniu z jednostkami wysokoprężnymi. To sporo.”Warto dodać, że decyzja przewoźnika o gazyfikacji części floty była ułatwiona dzięki posiadaniu nowoczesnej zajezdni ogrzewanej gazem ziemnym. To powoduje, że odpadają tutaj duże koszty związane z dostosowanie infrastruktury do pojazdów gazowych. Trzeba umieć wykorzystywać posiadane atuty.
Przejście PKM Gdynia na gaz miało jeszcze jeden aspekt. System komunikacji miejskiej w Gdyni jest jednym z najbardziej zliberalizowanych w całym kraju. Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni ogłaszając przetargi stawia jednak znaczące wymagania dotyczące taboru. I tutaj swoją szansę widzi PKM. –„Gdynia to jeden z najbardziej proekologicznych regionów w Polsce, co widać m.in. na przykładzie rozwoju sieci trolejbusowej. Jestem pewien, że już niedługo ZKM zacznie promować również alternatywne źródła napędu w autobusach i dlatego staramy się być przygotowani na ten moment”–przekonuje Kazimierz Gałkiewicz.
Gazowa flota PKM GdyniaGazowa flota PKM GdyniaGazowa flota PKM GdyniaGazowa flota PKM Gdynia