Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

15 000 alkomatów od Soplicy dla użytkowników Autostrady Wielkopolskiej

infobus
28.09.2008 18:46

Czy minęło już dostatecznie dużo czasu po wypiciu jednego piwa lub kilku drinków, by móc bezpiecznie wsiąść za kółko? To pytanie nurtuje wielu kierowców. Duża część
z nich, nie zdając sobie sprawy z obecności alkoholu w organizmie rusza w trasę, stając się zagrożeniem na drodze. Tymczasem w rozwiązaniu takiego dylematu pomóc może pomiar alkomatem. Aby uwolnić kierowców od wątpliwości i uzmysłowić im istnienie problemu „nieświadomie pijanych kierowców”marka Soplica we współpracy z Autostradą Wielkopolską A2 rozda 15 000 bezpłatnych alkomatów i ulotek edukacyjnych. Akcja „AlkoCasco”rusza 29 września i obejmie swoim zasięgiem centralną Polskę. 2000 alkomatów trafi także bezpośrednio do pracowników producenta Soplicy, grupy CEDC. Statystyki drogowe oraz problem tzw. nieświadomie pijanych kierowców skłoniły markę Soplica do podjęcia działań edukacyjnych zapobiegających skutkom błędnej oceny, że stężenie alkoholu w organizmie spadło już poniżej progu określonego prawem. Akcję społeczną „AlkoCasco –alkomat w każdym aucie”zainicjuje współpraca z Autostradą Wielkopolską w ramach której przez 3 dni, od 29 września do 1 października rozdanych zostanie 15 000 alkomatów oraz ulotek edukacyjnych. Materiały te będzie można otrzymać na Punktach Poboru Opłat w Nagradowicach w kierunku Warszawy oraz w Gołuskach w kierunku zachodnim.
„Na świecie, ale także w Polsce odpowiedzialne firmy alkoholowe starają się na różne sposoby rozwiązywać problemy wynikające z zachowań niektórych osób pijących alkohol. Soplica postanowiła zająć się tematem dotychczas jeszcze nie nagłaśnianym, czyli problemem „nieświadomie pijanych kierowców”–powiedział Karol Krekora, Brand Manager marki Soplica. „Zaczęliśmy od edukacji własnych pracowników, dlatego na terenie naszych zakładów, jak również naszym handlowcom, którzy dużo jeżdżą po Polsce –rozdajemy materiały edukacyjne i 2000 alkomatów. Kolejnym krokiem było nawiązanie współpracy z Autostradą Wielkopolską. Akcję traktujemy długofalowo i planujemy objąć jej zasięgiem coraz więcej Polaków”.
„Nasze działania kierujemy do osób, których zachowania są z zasady odpowiedzialne, ale które również mogą stać się nieświadomie pijanymi kierowcami. Tak dzieje się często ze względu na brak narzędzi, za pomocą których możemy zweryfikować to, czy w naszym organizmie nadal krąży alkohol. Rozdając alkomaty dajemy więc użytkownikom dróg możliwość sprawdzenia czy rzeczywiście są świadomymi i odpowiedzialnymi kierowcami. Mamy nadzieję, że będą z niej korzystać, jeżeli pojawi się choćby cień wątpliwości związany z tym, czy mogą już bezpiecznie podróżować”–podsumowuje Paweł Królikowski, Kierownik Grupy produktów CEDC
Zofia Kwiatkowska, PR Manager, Autostrada Wielkopolska S.A.. mówi: „Bardzo nas cieszy wspólna akcja, której celem jest zasygnalizowanie zjawiska nieświadomie pijanych kierowców. Tak naprawdę to właśnie od producentów alkoholu powinniśmy oczekiwać szczególnego promowania odpowiedzialnego spożycia alkoholu. Wiele osób nie potrafi
w sposób odpowiedzialny spożywać alkoholu, czego skutki, często nieodwracalne, możemy zaobserwować na zarządzanym przez naszą firmę płatnym odcinku autostrady A2. Wszystkim nam zależy, byśmy potrafili racjonalnie spożywać alkohol, ale i określić, czy wciąż znajduje się on w naszym organizmie. Akcja przeprowadzana na wielkopolskim odcinku autostrady jest jednym z ważnych elementów edukacyjnych w tym zakresie”.
„Pracownicy Autostrady Eksploatacji, spółki zajmującej się utrzymaniem płatnego odcinka A2 pomiędzy Koninem a Nowym Tomyślem są bardzo wyczuleni na kierowców będących pod wpływem alkoholu. Jeśli kasjerzy na Placach Poboru Opłat mają choćby cień wątpliwości czy obsługiwany przez nich kierowca mógł wcześniej pić natychmiast zawiadamiamy o tym policję autostradową. W ubiegłym roku w trakcie prowadzonych akcji policja autostradowa złapała aż 92 osoby prowadzące auto pod wpływem alkoholu, nie wiemy jaki odsetek z tych osób stanowili nieświadomie pijani kierowcy ”–mówi Renata Rychlewska, rzecznik prasowy Autostrada Eksploatacja S.A. „Zdarza się, że o dziwnie zachowującym się kierowcy informują nas inni kierowcy. Najczęściej dzwonią pod numer alarmowy Centrum Zarządzania Autostradą, a my tę informację przekazujemy natychmiast policji”–dodaje Rychlewska.
Szacuje się że, nietrzeźwi kierowcy odpowiadają za blisko 10% całkowitej liczby wypadków. Brak jest statystyk pokazujących jaką część z nich stanowią Ci, którzy są nieświadomi zawartości alkoholu w swoim organizmie. Jego spalanie jest kwestią indywidualną. Na spowolnienie tego procesu może mieć wpływ płeć, waga, dieta, a nawet stan zdrowia. Pomiar alkomatem pomaga sprawdzić, czy rzeczywiście upłynęło wystarczająco dużo czasu, by ponownie wsiąść za kółko.