RCKiK Kraków z ofertą na jednego krwiopijcę. Za trzy miliony

infobus
26.05.2023 19:03

26 maja Regionalne Centrum Krwiodawstwa I Krwiolecznictwa w Krakowie otworzyło ofertę w przetargu na dostawę mobilnego ambulansu do poboru krwi na bazie autobusu wysokopodłogowego.

To oznacza, że najbliższym czasie do Krakowa mogą przyjechać aż dwa nowe krwiobusy, co dwukrotnie zwiększy flotę tamtejszego RCKiK. Pierwszy dotrze w ramach rządowego zamówienia Zakładu Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia (gdzie Kraków ma otrzymać jeden z czterech zakontraktowanych pojazdów), a drugi - z najnowszego przetargu ogłoszonego 28 kwietnia. Jest tylko jeden problem – oferta znacznie przekracza budżet.

KLASA MAXI

Krakowski kontrakt dotyczy dostawy mobilnego punktu poboru krwi na bazie autobusu wysokopodłogowego o następujących parametrach:

  • rok produkcji: 2023.
  • długość: od 11 900 do 13 500 mm.
  • szerokość: od 2 550 do 2 700 mm.
  • wysokość nie więcej niż 3 940 mm.
  • średnica zawracania mierzona po śladzie kół max. 24 000 mm.
  • silnik: wysokoprężny, 6-cio cylindrowy, moc minimum: 310 kW lub mniejsza, o ile masowy wskaźnik mocy, mierzony w kW/t (będący ilorazem mocy nominalnej silnika i dopuszczalnej masy całkowitej) wyniesie nie mniej, niż 15”, moment obrotowy: min. 1900 Nm w zakresie od 930 do 1400 obr./min lub moment obrotowy: min. 2200 Nm w zakresie od 930 do 1350 obr./min.

Termin realizacji zamówienia to 5 m-cy od podpisania umowy.

fot. RCKiK Kraków

Jedna oferta

Na oferty RCKiK czekało do 26 maja. Zgłosiła się tylko jedna firma – potentat w tej części rynku – spółka Zeszuta, która zaproponowała za jeden autobus cenę 3.690.000,00 PLN brutto / 3.000.000 PLN netto.

Z kolei kwota jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia wynosi 2.486.000,01 PLN brutto. Krótko mówiąc nie wygląda to najlepiej i biorąc pod uwagę poprzednie oferty widać znaczący wzrost cen. W poprzednim, rządowym przetargu Zeszuta zaproponował cenę 2.713999,99 PLN brutto za ambulans na bazie dwuosiowego autoakru, a budżet Ministerstwa Zdrowia wynosił 2,5 mln. Teraz budżet jest podobny, natomiast cena oferty znacznie wyższa.

Teraz w teorii Centrum powinno wybrać najkorzystniejszą ofertę na podstawie dwóch kryteriów:

  • Cena - 60%
  • Gwarancja - 40%, gdzie ocenie podlegają okres gwarancji oraz warunki serwisu. 1) Za każdy dodatkowy rok gwarancji mechanicznej na pojazd bazowy powyżej 3 letniego okresu gwarancji podstawowej, Zamawiający przyzna 1 punkt, nie więcej jednak niż 2 punkty. Natomiast najwięcej roboty będzie miał tutaj niewątpliwe skarbnik.

fot. RCKiK Kraków

DWA AMBULANSE

Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Krakowie posiada w swojej flocie dwa mobilne punkty poboru krwi, w tym najnowszy na bazie trzyosiowego autokaru marki Setra S 517 HD. To jedyny taki pojazd w Polsce.

-„Bardzo cieszymy się z tego prezentu. Mamy tym krwiobusem docierać do miejsc, gdzie organizują się osoby, które chcą oddać krew. Żeby autobus przyjechał, musi być organizator, który zadeklaruje, że w danym miejscu zgłosi się do oddania krwi minimum 20 osób. To już drugi krwiobus, którym dysponujemy. One będą jeździć po całej Małopolsce. Dotrzemy wszędzie tam, gdzie tylko zgłoszą się chętni — mówi Beata Mazurek, szefowa Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Najnowszy krwiobus został zakupiony dzięki środkom unijnym w ramach pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej i przekazany na potrzeby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Koszt mobilnego punktu poboru krwi to ponad 2,4 mln złotych.

fot. RCKiK Kraków

Rynek krwiopijców

Na koniec przypomnijmy, że na rynku krwiobusów w Polsce panuje spory ruch. 2 lutego Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia dokonał wyboru najkorzystniejszych ofert w powtórzonym przetargu na dostawę na czterech ambulansów do poboru krwi - na bazie wyskopokładowych autobusów turystycznych. Kontrakt , a ambulanse mają trafić do regionalnych centrów w całej Polsce, w tym do: RCKiK w Krakowie (1 pojazd), RCKiK w Rzeszowie (1 pojazd), RCKiK w Łodzi (1 pojazd) RCKiK w Szczecinie (1 pojazd).

Z kolei w 2022 roku resort zamówił u Zeszuty pięć „mobilnych krwiopijców”. Następnie jeden taki autokar zakontraktowało wojsko, jeden RCKiK Warszawa i jeden MEGA RCKiK Katowice. Razem daje to sumę 12 zamówionych laboratoriów „na kółkach” na rok 2023. Teraz dochodzi „trzynastka” dla Krakowa. Czy uda się ten autobus odebrać jeszcze w tym roku? Zobaczymy.