Nowa Ruda kupi pierwsze autobusy elektryczne z ZTP 2.0. I poszuka operatora
8 marca Gmina Miejska Nowa Ruda ogłosiła przetarg na dostawę dwóch elektrycznych autobusów miejskich, niskopodłogowych wraz z infrastrukturą do ładowania.
Zakup ten ma dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach II edycji programu Zielony Transport Publiczny. Podobnie jak wielu mniejszych ośrodkach, zakup e-busów stanie się podstawą do stworzenia w dolnośląskim mieście w pełni zeroemisyjnej komunikacji zbiorowej.
Świdnicka umowa
Historia noworudzkiego przetargu zaczyna się 11 października w Świdnicy, kiedy sześć dolnośląskich gmin podpisało umowy z NFOŚiGW na dofinansowanie zakupu 24. autobusów elektrycznych, w tym dwóch sztuk dla Nowej Rudy. Kontrakt na wsparcie tej inwestycji zawarł z Funduszem burmistrz Tomasz Kiliński.
-„Podpisałem umowę na zakup dwóch autobusów elektrycznych, wraz z budową towarzyszącej infrastruktury ładowania pojazdów – powiedział burmistrz. - Całość inwestycji to ponad 5 mln złotych, gdzie 80% stanowią środki zewnętrzne. Teraz rusza procedura przetargowa na zakup pojazdów oraz operatora obsługującego bezemisyjny system transportu miejskiego. Jako miasto kontynuujemy proces poprawy jakości powietrza, poprzez systematyczną modernizację obiektów użyteczności publicznej, programy wymiany źródeł ciepła skierowane do mieszkańców czy w pełni ekologiczny transport miejski – podsumowywał Tomasz Kiliński.
Jak zapowiada gmina, równolegle ma ruszyć procedura przetargowa na wybór operatora obsługującego bezemisyjną komunikację miejską.
klasa MIDI
Poszukiwane parametry autobusu to:
- Długość całkowita W przedziale: od 8,5 m do 9,5 m.
- Szerokość całkowita W przedziale od 2000 do 2450 mm.
- Wysokość całkowita Maksymalnie 3300 mm z uwzględnieniem urządzeń zamontowanych na dachu.
- Liczba miejsc Minimum 53 osoby w tym miejsca o podwyższonej dostępności – dla osób z niepełnosprawnościami czy podróżnych z wózkami dziecięcymi. Miejsce siedzące od 23 do 27, w tym liczba siedzeń dostępnych bezpośrednio z niskiej podłogi: minimum 5.
- Inteligentne lusterka Autobus zostanie wyposażony w system inteligentnych lusterek - system MirrorEye
- Liczba drzwi Minimum dwoje drzwi w systemie 1-2 lub 2-2. Drugie drzwi dwuskrzydłowe
- Baterie (akumulatory trakcyjne) litowo - jonowe pozwalające przejechać minimum 160 km na jednym ładowaniu
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Gmina czeka na oferty do 11 kwietnia, a następnie oceni złożone propozycje na podstawie czterech kryteriów:
- Kryterium nr 1 - Cena oferty brutto (C) – waga 60%. (60pkt)
- Kryterium nr 2 – Całkowita ilość miejsc (O)- waga 20 % (20pkt)
- Kryterium nr 3 – Moc silnika (M) - waga 10 % (10pkt)
- Kryterium nr 4 – Zasięg autobusu na jednym ładowaniu (Z) - waga 10 % (10pkt)
Termin realizacji zadania to 12 m-cy od podpisania umowy.
Pierwsze przymiarki
W ramach przygotowań do własnej komunikacji miejskiej, 1 września 2021 r. dolnośląskie miasto uruchomiło bezpłatne przewozy pasażerskie, w godzinach popołudniowych wieczornych oraz w weekendy. odbywają się będą tam i z powrotem, na trasie Słupiec-Centrum-Drogosław (35,5 km).
Jak informuje Tomasz Kiliński, burmistrz miasta, Nowa Ruda znajduje się w pierwszej piątce dolnośląskich gmin, które najszybciej tracą mieszkańców. Władze miasta próbują stworzyć jak najlepsze warunki dla młodych ludzi. Bezpłatna komunikacja ma pomóc likwidować wykluczenie komunikacyjne.
Operatorem na linii regularnej N. Ruda Słupiec– N. Ruda Centrum – N. Drogosław jest Smilebus Transport Osób.