Przetarg na dostawę wodoru do autobusów PKM Katowice, Tychy i Świerklaniec

infobus
06.03.2023 19:08

6 marca Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła przetarg na pięcioletnie dostawy paliwa wodorowego na potrzeby zamawianych autobusów dla PKM Katowice, Tychy i Świerklaniec. Z opcją.

O tym największym taborowym zamówieniu na pojazdy na ogniwa paliwowe zasilane wodorem pisaliśmy już w InfoBusie. Teraz zgodnie zapowiedziami przyszedł czas na zamówienie do nich paliwa. Jak już informowaliśmy – będzie ono dystrybuowane do własnych stacji PKM-ów w Tychach i Świerklańcu oraz z zewnętrznej w Katowicach.

trzy zadania

Przedmiotem zamówienia GZM jest dostawa paliwa wodorowego dla autobusów napędzanych wodorem, w podziale na trzy zadania:

  • dostawa wodoru dla PKM Katowice w ilości do 225 000 kg; tankowanie na stacji wskazanej przez wykonawcę, zlokalizowanej w odległości nie większej niż 10 km od zajezdni PKM Katowice, mieszczącej się przy ul. Mickiewicza 59, 40-085 Katowice;
  • dostawa wodoru dla PKM Tychy, w ilości do 520 000 kg – do stacji wybudowanej przez zamawiającego na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Towarowej 1 w Tychach;
  • dostawa wodoru dla PKM Świerklaniec, w ilości do 690 000 kg – do stacji wybudowanej przez zamawiającego na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Parkowej 3.

Z tego wynika, że wodorowy akcent w GZM zostanie położony na PKM Tychy i Świerklaniec – ze szczególnym uwzględnieniem tego ostatniego operatora.

Na oferty GZM czeka do 3 kwietnia, a następnie oceni złożone oferty według jednego kryterium - najniższej ceny.

fot. PKN Orlen

W opcji

Zamawiający w ramach prawa opcji rozważa zwiększenie podstawowego zakresu i okresu realizacji w zależności od dynamiki rozwoju rynku paliwa wodorowego w Polsce. Dodatkowe zamówienia może wydłużyć podstawowy kontrakt maksymalnie o kolejne 36 miesięcy oraz zwiększenie podstawowego zakresu zamówienia o nie więcej niż 880 tys. kg podzielonego dla zadań:

  • PKM Katowice, nie więcej niż 135 tys. kg.,
  • PKM Tychy, nie więcej niż 315 tys. kg.,
  • PKM Świerklaniec, nie więcej niż 430 tys. kg.

Przypomnijmy, że wszystkie te firmy będą użytkować autobusy wodorowe w ramach projektu realizowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię (GZM). W jego ramach ogłoszonych już przetarg na zakup 20 autobusów napędzanych wodorem i 10 kolejnych pojazdów w prawie opcji. Termin dostarczenia 20 pojazdów to połowa 2024 r. - pierwsze z nich powinny trafić na Śląsk w lutym przyszłego roku. Koszt przedsięwzięcia przekroczy 110 mln zł, przy ponad 80-milionowej dotacji z NFOŚiGW.

Uzupełnieniem projektu jest budowa dwóch stacji tankowania paliwa wodorowego. 1 marca NFOŚiGW podpisał umowy z Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej w Tychach oraz Przedsiębiorstwem Komunikacji Metropolitalnej w Świerklańcu . -"Rok po wybuchu wojny na Ukrainie wyraźnie widzimy, że dywersyfikacja i poszukiwanie nowych źródeł zasilania stały się bardzo pilne. Przemawia za tym już nie tylko ekologia, ale także ekonomia i sytuacja geopolityczna, które wymuszają poszukiwanie nowych źródeł energii, nowych źródeł zasilania - także transportu" - tłumaczył prezes PKM w Świerklańcu Piotr Rachwalski.

Obecnie mobilna stacja wodorowa działa w Krakowie. Kolejna, komercyjna, powstaje w Rybniku, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca komunikacji miejskiej. Na terenie dzierżawionym od miasta buduje ją spółka PAK-PCE Stacje H2, będąca własnością ZE PAK oraz Grupy Polsat Plus. Stacja ma być gotowa do połowy tego roku. Samorząd Rybnika kupuje obecnie 20 autobusów wodorowych.