Na ulice Krakowa i Warszawy wyjadą autobusy przypominające gen. Fieldorfa „Nila”
Z okazji przypadającej w piątek 70. rocznicy śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” na ulice Krakowa i Warszawy wyjadą autobusy z wizualizacjami przypominającymi tego żołnierza.
W Krakowie jeździć będą trzy takie autobusy przez miesiąc. W Warszawie – sześć, do 5 marca.
Działania edukacyjne
Informacje o „Nilu” pojawią się również na ekranach w autobusach i tramwajach komunikacji miejskiej, na plakatach w przestrzeni publicznej i w internecie.
Te działania edukacyjne są wspólną akcją Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
„Generał August Emil Fieldorf +Nil+ jest postacią symboliczną, o której wiedza – wydaje się nam – jest wciąż niewystarczająco spopularyzowana. Stąd nasze wspólne, pierwsze tego typu działania w MPK. Są to działania w Krakowie i Warszawie – ponieważ w Krakowie generał się urodził, a w Warszawie został zamordowany przez komunistów” – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor krakowskiego oddziału IPN Filip Musiał, pełniący równocześnie funkcję dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Piątkowe uroczystości 70. rocznicy śmierci „Nila” odbywać się będą równolegle w obu miastach.
W Krakowie rozpoczną się przy ul. Lubicz 32. W tym budynku w 1895 r. urodził się August Emil Fieldorf. Przed pamiątkową tablicą uczestnicy obchodów złożą kwiaty. Następnie przejdą na ul. Topolową 22 – do Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 im. Frycza-Modrzewskiego. Przyszły generał był uczniem tej placówki w latach 1901-05. W 2018 r. w budynku szkoły odsłonięto tablicę pamiątkową, ufundowaną przez krakowski IPN, wmurowaną z inicjatywy rodziców dzieci, nauczycieli oraz rodziny „Nila”. Również przy tej tablicy złożone zostaną kwiaty. W auli szkoły odbędą się zaś wykład wicedyrektora krakowskiego IPN Michała Wenklara, występ artystyczny uczniów oraz wręczenie nagród uczestnikom IV konkursu Dzielnicy II Grzegórzki poświęconego gen. „Nilowi”.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Program warszawskich obchodów zawiera główne państwowe uroczystości, zaplanowane na południe przy tablicy upamiętniającej zamordowanych w więzieniu mokotowskim – uczestniczyć w nich mają m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki i dyrektor Filip Musiał. Zaplanowano też składanie kwiatów w miejscu stracenia „Nila” – więzieniu przy ul. Rakowieckiej, dziś muzeum, przy grobie na Powązkach, przy pomniku na Gocławiu. W programie są też msza w Sanktuarium św. Ojca Pio na Gocławiu oraz koncert pt. „Nie proś ich o łaskę…” w Terminalu Kultury Gocław.
W uroczystościach będą uczestniczyć przedstawiciele Jednostki Wojskowej NIL, stacjonującej w Krakowie. Generał jest patronem jednostki od 2009 r. „Dziedzicząc takie tradycje, mając takiego patrona, staramy się, aby historia generała +Nila+ dotarła do jak największej rzeszy ludzi. Współpracujemy z IPN. Organizujemy wydarzenia na terenie garnizonu Kraków” – podkreślił mjr Jarosław Michalik z Jednostki Wojskowej NIL.
Patronat honorowy nad obchodami objęło Ministerstwo Obrony Narodowej.
August Emil Fieldorf urodził się 20 marca 1895 r. w Krakowie. W wieku 7 lat wstąpił do Związku Strzeleckiego. W 1914 r. zgłosił się na ochotnika do Legionów Polskich i wyruszył na front rosyjski. Po wojnie pozostał w wojsku. W 1939 r. walczył w kampanii wrześniowej 1939 r. Po klęsce zdołał dotrzeć do Francji, a po jej upadku do Anglii. We wrześniu 1940 r., jako emisariusz Rządu na Uchodźstwie, przedostał się do okupowanej przez Niemców Warszawy i rozpoczął służbę konspiracyjną w Związku Walki Zbrojnej, a potem w Armii Krajowej. Od 1942 r. organizował Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej AK i nadzorował bieżącą walkę. W ostatnich miesiącach działalności AK pełnił również funkcję zastępcy jej dowódcy, gen. Leopolda Okulickiego.
Po aresztowaniu przez NKWD, nierozpoznany, w latach 1945-47 był więziony w sowieckich łagrach na Uralu. Ponownie aresztowany po powrocie do Polski, został poddany brutalnemu śledztwu, ale do końca zachował nieugiętą postawę. Jest najwyższym – jak czytamy w nocie IPN – rangą oficerem AK, zgładzonym w wyniku mordu sądowego w czasach stalinowskich.
August Emil Fieldorf „Nil” został powieszony 24 lutego 1953 r. w więzieniu mokotowskim. Ciało pogrzebano w nieznanym miejscu, być może na Łączce pod murami cmentarza wojskowego na Powązkach.(PAP)