Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

„Rozwój proekologicznego transportu publicznego w Gdyni”

infobus
15.05.2006 14:49
Jednym z projektów realizowanych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego jest „Rozwój proekologicznego transportu publicznego w Gdyni”. Jego beneficjentem jest Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej Sp. z o.o. W niniejszym tekście chcielibyśmy przyjrzeć się nieco bliżej tym inwestycjom.
 
Dzięki UE możliwy był zakup Solarisów dla PKT (foto: PKT)
Gdynia jest jednym z trzech polskich miast, obok Tychów i Lublina, w którym funkcjonuje komunikacja trolejbusowa. Przewozy są realizowane w ramach ZKM Gdynia przez Spółkę Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej. W eksploatacji znajdują się takie pojazdy jak: Jelcz pr110E, Jelcz 120MT, Jelcz M121MT, Solaris Trollino 12T, Solaris Trollino 12AC i Mercedes 0405N2.  
 
„Rozwój proekologicznego transportu publicznego w Gdyni”
 
Jest to projekt realizowany przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni, jako beneficjenta, projekt, współfinansowany przez Unię Europejską. Jego całkowita wartość wynosi 53 950 339 zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (działanie 1.6 Rozwój transportu publicznego w aglomeracjach) to blisko połowa tej sumy. Przedmiotem projektu jest:
 
  • budowa nowej zajezdni trolejbusowej w Gdyni;
  • budowa nowych linii trolejbusowych o długości 10,6 km;
  • budowa nowej pętli trolejbusowej w Kaczych Bukach;
  • zakup 10 nowych trolejbusów niskopodłogowych.
 
Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana pomiędzy PKT Gdynia a Wojewodą Pomorskim w dniu 10 marca 2005 roku. Na dzień dzisiejszy zakończone zostały już wszelkie procedury przetargowe, związane z realizacją w/w zadań. Podpisano też stosowne umowy:
 
  • na inżyniera projektu z Polskim Rejestrem Statków S.A. z Gdańska;
  • na dostawę 10 trolejbusów Solaris
  • na wykonanie robót budowlanych z warszawską firmą WARBUD S.A.
 
Dnia 6 września 2005 roku zakończył się etap przygotowań do rzeczowe rozpoczęcia realizacji projektu. Tym samym rozpoczęło się jego wykonywanie. Termin zakończenia przewidziano na 31 grudnia 2006 roku.
 
Zajezdnia trolejbusowa
 
Nowa zajezdnia trolejbusowa (foto: PKT)
Nowa zajezdnia trolejbusowa ma powstać w Gdyni –Leszczynkach. Dnia 27 października 2005 roku odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej zajezdni. Prace nad jej budową trwają. Realizacja tej inwestycji połączona jest z wieszaniem nowej trakcji, o czym niżej. W nowej zajezdni budowane są stanowiska dla 90 trolejbusów i 4 wozów sieciowych, ale także budynek administracyjny, warsztaty ze spawalnią, 3 stanowiska naprawcze, 4 stanowiska przeglądowe, lakiernia, myjnia, dyspozytornia, magazyny, narzędziownia.
 
Nowe pojazdy
 
Solaris Trollino 12AC (foto: PKT)
Kolejnym elementem realizowanego prze PKT projektu był zakup nowych trolejbusów. Do dnia dzisiejszego w Gdyni pojawiło się już 7 z 10 zakontraktowanych Solarisów Trollino 12 AC. Przybywały one do firmy w następujących terminach:
7 listopada 2005 roku –Solaris Trollino 12AC nr 3032
26 listopada 2005 roku – Solaris Trollino 12AC nr 3028
19 grudnia 2005 roku – Solaris Trollino 12AC nr 3033
28 marca 2006 roku – Solaris Trollino 12AC nr 3036 i 3069
10 kwietna 2006 roku – Solarisy Trollino 12AC nr 3081 i 3082
 
Nowa linia trolejbusowa
 
Prace przy budowie nowej linii (foto: PKT)
Z środków unijnych została dofinansowana również budowa nowej linii trolejbusowej. Uroczyste otwarcie nowego odcinka miało miejsce w dniu 19 grudnia 2005 roku. Połączone zostały tym samym dwie pętle –Dąbrowa Tesco –Dąbrowa Miętowa. Długość nowej trasy to 2,5 km. Kursuje tędy linia 24, która łączy Stocznię Gdynia i Dąbrowę.
 
Co jeszcze przed nami?  
 
W ramach projektu „Rozwój proekologicznego transportu publicznego w Gdyni”przybędą jeszcze 3 pozostałe, z 10 zakontraktowanych Solarisów Trollino 12AC. Tym samym stopniowo prowadzony jest proces odmładzania taboru PKT, stare Jelcze zastępowane są nowoczesnymi, niskopodłogowymi pojazdami. Budowana jest ponadto nowa zajezdnia. Jej powstanie przyczyni się do wzrostu jakości obsługi trolejbusów, jak również wpłynie na komfort pracy mechaników. Ponadto będzie ona mogła pomieścić większą liczbę pojazdów –przewidziano tam miejsce dla 90 z nich. Trzeba mieć nadzieję, że już niebawem pojawią się także kolejne odcinki linii trolejbusowych w Gdyni. Ważne jest to, iż realizacja powyższych inwestycji nie zostałaby przeprowadzona w tak szybkim tempie, gdyby nie dofinansowanie z Unii Europejskiej. Pieniądze z funduszy strukturalnych wspomagają nie tylko ten jeden projekt. Kolejne z nich przedstawimy w następnych tygodniach.