60-lecie istnienia PKS
Dnia 28 kwietnia b.r. odbyły się uroczyste obchody 60-lecia istnienia Przedsiębiorstw Komunikacji Samochodowej (PKS). Na jubileuszową galę do Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki przybyło wielu znakomitych gości. Wybrane osoby zostały uhonorowane odznaczeniami państwowymi i resortowymi.
Głównym pomysłodawcą i organizatorem Gali był Zarząd Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Samochodowego. Oprócz władz i członków wspomnianej organizacji w uroczystości udział wzięli, rzecz jasna, przedstawiciele i kierownictwo ponad 120 Przedsiębiorstw i Spółek PKS z całego kraju, Minister Transportu i Budownictwa, który objął patronat honorowy nad jubileuszem oraz wielu innych gości. Wśród nich wspomnieć wypada chociażby osoby zasłużone dla polskiego transportu samochodowego, kapelana kierowców, przedstawicieli organizacji zrzeszających kierowców czy władz państwowych i samorządowych. Patronat medialny nad imprezą objęło Polskie Radio.
PKS –ewolucja w ciągu 60 lat istnienia
Przedsiębiorstwa i Spółki PKS dysponują obecnie ponad 18 tysiącami autobusów i zatrudniają ponad 55 tysięcy pracowników. Codziennie pojazdy te przejeżdżają setki tysięcy kilometrów, realizując połączenia międzynarodowe, krajowe –dalekobieżne, regionalne, lokalne, miejskie oraz przewozy szkolne. Podstawowym celem obecnego kierownictwa (dyrektorów i prezesów) Przedsiębiorstw i Spółek PKS jest dążenie do podwyższania jakości oferowanych usług i poznawanie coraz to nowych rozwiązań technologicznych, jak również zapewnienie najwyższej jakości swoich produktów. Cele te realizowane są poprzez doskonalenie zawodowe kadry pracowniczej, odnowę taboru czy modernizację zaplecza technicznego. Nie jest to zadanie łatwe, zważywszy na problemy z jakimi borykać się muszą PKS-y –nieuczciwa konkurencja, zjawisko „busiarstwa”, ciągły brak funduszy, nieprzychylność władz samorządowych i państwowych –to tylko niektóre z nich. W okresie tych sześćdziesięciu lat istnienia w PKS zaszło wiele zmian. Jeszcze do niedawna było to przecież przedsiębiorstwo państwowe, o zasięgu ogólnokrajowym, obejmujące całość transportu dalekobieżnego i podmiejskiego. W roku 1989 istniała bowiem Krajowa Państwowa Komunikacja Samochodowa, składająca się z 235 oddziałów rozlokowanych w całej Polsce oraz trzech odrębnie funkcjonujących przedsiębiorstw –w Warszawie, Olsztynie i Koszalinie. W wyniku transformacji ustrojowej została ona podzielona na mniejsze firmy –obecnie pod szyldem PKS działa ich kilkadziesiąt (lokalnych) o różnych rodzajach własności –od prywatnych po podlegające samorządom. Stało się tak w roku 1990, wówczas to zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów ówczesnego Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej utworzono 167 samodzielnych przedsiębiorstw PKS, które wkroczyły na drogę gospodarki rynkowej. W Warszawie zostało PPKS Warszawa, realizujące jedynie przewozy dalekobieżne i międzynarodowe. Ruch lokalny w stolicy i okolicach przejęły inne firmy –z Piaseczna, Grodziska Mazowieckiego, Mińska Mazowieckiego, Nowego Dworu Mazowieckiego czy Grójca. Pojawili się także liczni przewoźnicy prywatni, który jeżdżą praktycznie w każdym kierunku. Większość z obecnie istniejących na rynku Przedsiębiorstw i Spółek PKS zajmuje się także inną działalnością, aniżeli realizacja regularnych przewozów – wynajem autobusów, obsługa techniczna i serwis pojazdów, stacje benzynowe czy myjnie –to tylko niektóre z nich.
O jubileuszowej Gali słów kilka
Gala z okazji 60-lecia istnienia PKS była dobrą okazją do podzielenia się w/w problemami i wymienienia poglądów na temat prowadzenia i zarządzania firmami. „PKS to nie tylko chwalebne karty transportu publicznego, ale również cząstka historii naszego kraju, tradycja polskiego przewoźnika”–powiedział otwierając jubileuszowe spotkanie Minister Transportu i Budownictwa Jerzy Polaczek. W dalszej części swojego wystąpienia poinformował o powołaniu Zespołu Roboczego do spraw krajowych przewozów drogowych osób, w skład którego wejdą przedstawiciele Ministerstwa Transportu i Budownictwa, pracodawców i związków zawodowych, działających w strukturach Spółek i Przedsiębiorstw PKS. Jego podstawowym zadaniem ma być „identyfikacja i podejmowanie działań na rzecz rozwiązywania bieżących i długofalowych problemów związanych z krajowymi przewozami drogowymi osób oraz likwidacja sytuacji patologicznych występujących w tej branży, szczególnie nieuczciwej konkurencji ze strony podmiotów działających na rynku przewozowym”. Problemy, z jakimi borykają się obecnie PKS-y poruszyli ponadto w swoich wystąpieniach przedstawiciele kierownictwa Przedsiębiorstw i Spółek PKS oraz Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Samochodowego. W dalszej części Gali wręczone zostały odznaczenia państwowe i resortowe osobom szczególnie zasłużonym dla polskiego transportu samochodowego. Na zakończenie uroczystości zebrani goście mogli obejrzeć występ Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze.
Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Samochodowego
Słów kilka warto poświęcić także głównemu organizatorowi gali. Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Samochodowego powołany został w roku 1993 w Ostrowcu Świętokrzyskim. W ciągu 13 lat swojego istnienia organizacja stale rozrastała się i rozwijała. Obecnie realizuje ona następujące zadania:
* prowadzenie negocjacji z centralami związków zawodowych w ramach Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Transportu Samochodowego;
* współdziałanie ze związkami zawodowymi;
* prowadzenie doradztwa prawnego i organizacyjnego na rzecz członków, reprezentowanie członków przed organami wymiaru sprawiedliwości i organami administracji;
* prowadzenie działalności szkoleniowej, wydawniczej i popularnonaukowej, studiów
i badań, gromadzenie i przekazywanie informacji z zakresu prawa, ekonomii i organizacji;
* opiniowanie aktów prawnych współuczestniczenie w tworzeniu aktów prawnych;
* obronę i reprezentowanie interesów członków w zakresie dóbr niematerialnych;
* stała współpraca z partnerami gospodarczymi a zwłaszcza z Polską Izbą Gospodarczą Transportu Samochodowego i Spedycji.
Warto także wspomnieć, iż Związek jest ważnym ośrodkiem integracji i wspólnego głosu Przedsiębiorstw PKS.
Gali 60-lecia PKS towarzyszyła wystawa autobusów.