Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Coach Progress 2005 – autobusowe święto w Czechach

infobus
29.01.2006 21:06

Solaris

Podczas czeskiej wystawy Coach Progress nie mogło zabraknąć Solarisa. Polski producent autobusów odgrywa istotną rolę na rynku naszych południowych sąsiadów. Do końca ubiegłego roku Solaris sprzedała 95 autobusów, a z początkiem 2006 roku firma świętowała dostawę setnego pojazdu dla czeskiego przewoźnika.
Najwięcej Solarisów, bo aż 25 autobusów i 28 trolejbusów jeździ w Ostrawie. W Pradze zwiedzający mogli zobaczyć niskowejściowego Solarisa Urbino 12 Low Entry. Niskowejściowy pojazd może pomieścić 42 osoby na miejscach siedzących. 12-metrowy autobus napędzany jest silnikiem DAF’a o mocy 183 kW.

VDL Bova

Reprezentowany przez Pavla Schlossera czeski oddział Bovy przedstawił jedną z największych i najciekawszych ekspozycji. W Pradze miały miejsce dwie czeskie premiery: trzyosiowej Bovy Magiq HD131-430 oraz luksusowej Bovy Magiq Infotaiment. Magiq 131 może pomieścić od 44 do 53 pasażerów. Źródło napędu tego modelu stanowią silniki DAF’a serii XE o pojemności 13 litrów i mocy 315 kW zasilane z dwóch zbiorników paliwa, których maksymalna pojemności dochodzi do 800 litrów. Topowy model holenderskiego producenta nawiązuje stylistycznie do innych modeli Bovy, a szczególnie do najbardziej popularnej Futury.
Wystawiony model Magiq Infotaiment wyposażono w najnowsze rozwiązania z zakresu nagłośnienia, obrazu, przekazu danych i gier komputerowych. Jego konstrukcje przygotowano wspólnie ze znanymi producentami, takimi jak Blaupunkt, Vodavone czy Nintendo. Podstawowym założeniem funkcjonalnym było zapewnienie możliwości indywidualnego wyboru jednego z oferowanych programów przez każdego z pasażerów, niezależnie od gusty kierowcy, czy pilota.
Bova zademonstrowała również międzymiastowy autobus Lexio. Lexio dostępne jest w dwóch wersjach nadwoziowych 12,33  oraz 13,06 m. Pokazany w Pradze Lexio 130-360 może pomieścić na pokładzie od 54 do 59 pasażerów. Lexio może być wyposażone w toaletę.

Mercedes-Benz

Niemiecki producent autobusów po raz pierwszy pokazał czeskiej publiczności nowy niskowejściowy model Citaro LE, który miał swoją światową premierę podczas Busworld 2005 w Kortrijk. Połączenie niskopodłogowej części przedniej (do środkowych drzwi), przejętej z oryginalnego Citaro z wysokopodłogową częścią tylną, do której prowadzą dwa stopnie, daje możliwość zastosowania większej liczby podwójnych foteli z tyłu autobusu oraz większych pomostów dla pasażerów stojących. Oferując wysoki poziom komfortu oraz nowoczesną stylistykę, Citaro LE zapewnia jednocześnie niższe koszty zakupu i eksploatacji oraz lepszą podatność obsługową. Zmodernizowane ściany przednia i tylna Citaro LE podkreślają podobieństwo rodzinne autobusów Mercedes-Benz. Wewnątrz pojazdu zwraca uwagę zaokrąglona podsufitka, łagodnie przechodząca z niskopodłogowej części przedniej do wysokopodłogowej w tylnej części autobusu. Wysoka podłoga z tyłu oraz rozlokowane na podestach o maksymalnej wysokości 200 mm fotele pasażerskie zapewniają równomierne rozmieszczenie miejsc siedzących w tej części pojazdu. Tutaj wszyscy pasażerowie siedzą przodem do kierunku jazdy, a każdy rząd foteli umieszczony jest wyżej, niż poprzedni, co tworzy tzw. układ amfiteatralny.
Stanowisko kierowcy w autobusie Citaro LE wyposażono w dobrze znaną deskę rozdzielczą VDV oraz znaczną liczbę schowków. Zastosowano ponadto nową szybę przednią typu OptiCool, która ogranicza nasłonecznienie wnętrza o ok. 10%. W podwoziu Citaro LE zastosowano także kilka nowych rozwiązań, jak np. niezależne zawieszenie kół przedniej osi. Citaro LE jest obecnie jedynym, produkowanym seryjnie autobusem niskowejściowy w Europie, w którym zastosowano takie rozwiązanie. Nowością jest także wspomniany już silnik Euro 4, pracujący w technologii BlueTec. Stosowana w standardzie, 6-cylindrowa jednostka o pojemności 12 litrów rozwija moc 220 kW (299 KM). W opcji dostępna jest jego mocniejsza odmiana, rozwijająca 260 kW (354 KM), a w połowie 2007 r. pojawi się także nowy silnik o mocy 210 kW (286 KM).
Citaro LE w wersji miejskiej może mieć dwie lub trzy pary drzwi dwuskrzydłowych. Odmiana podmiejska jest dostępna w wersji 12- i 13,1-metrowej i w standardzie wyposażana jest w 2 pary drzwi w układzie 1-2-0 (w opcji: 2-2-0). Autobus miejski zabiera na pokład od 85 do 91 pasażerów oraz kierowcę, natomiast wersje podmiejskie – w zależności od wariantu długościowego i układu foteli – od 65 do 80 pasażerów (plus kierowca).

Scania

Szwedzki producent zademonstrował swój flagowy okręt – trzyosiowy Irizar PB, który w 2004 roku otrzymał nagrodę „Coach of The Year”. Autobus od 2004 roku jest własnością firmy Latuska z Karlovych Var, które zajmuje się głównie pośrednictwem przy sprzedaży biletów lotniczych, obsługuje również codzienne połączenie autobusowe na trasie Praga – Karlove Vary, gdzie można spotkać wystawiony na Coach Progress 2005 luksusowy autobus. Niestety zabrakło zmodernizowanej rodziny miejskich i podmiejskich autobusów Omni.

Turancar i ISUZU

Czeski dealer ISUZU wystawił 7,5-metrowego minibusa ISUZU Turquoise mogącego przewozić maksymalnie 28 pasażerów, pilota i kierowcę. Autobus napędzany jest silnikiem ISUZU TDI o mocy 145 KM, spełniającym normy EURO 3. W standardzie posiada układ ABS i ASR, klimatyzację, barek oraz zestaw DVD. W ostatnim czasie zainteresowanie pojazdami tej klasy jest wyjątkowo małe, a jeżeli dodać do tego fakt, że "królująca" w Czechach Karosa wprowadziła w tym samym czasie prawie identyczny autobus Irisbus Proxy, działalność ISUZU na rynku naszych południowych sąsiadów nie będzie należała do najłatwiejszych.

PRE-OS

Podczas targów w Pradze, swoją ofertę zaprezentował także najmłodszy słowacki producent autobusów, firma PRE-OS z Preszowa. Zajmuje się on wytwarzaniem zarówno autobusów integralnych, wykorzystując do budowy nadwozi elementy autobusów Karosa, jak i konstrukcji budowanych na podwoziach Volvo. W Pradze  PRE-OS zaprezentował autobus międzymiastowy Novoplan oparty na własnym podwoziu, napędzany silnikiem Cummins. Zwiedzający mogli zobaczyć również inny nowy model wytwarzany w słowackim Preszowie – PRE-OS Volvo B7R (B7RLE). Pojazd głównie przeznaczony jest do obsługi komunikacji podmiejskiej, ale również może być eksploatowany w ruchu typowo miejskim. Autobus o długości niespełna 12 metrów napędzany jest silnikiem Volvo D7C 275 o moc 202 kW, który zużywa od 20 do 27 litrów oleju napędowego na 100 km. Do przenoszenia napędu zastosowany automatyczną skrzynię biegów ZF5HP500.

TEDOM

Czeski producent autobusów na włoskiej licencji Mauri zaprezentował model miejskiego autobusu zasilanego gazem CNG. Tedom 123D/G jest autobusem w 100% niskopodłogowym, a to wszystko za sprawą zastosowania portalowego mostu na osi napędowej i zabudowie silnika w układzie wieżowym. Posiada 29 miejsc siedzących oraz dodatkowo 4 siedzenia uchylne w przestrzeni dla osób stojących zlokalizowanej naprzeciw II drzwi. Dla osób stojących jest przewidzianych 57 miejsc. Autobus został wyposażony w siedzenia polskiego producenta KIEL. Podobnie jak u innych producentów w kabinie kierowcy zamontowano pulpit kierowniczy FAP produkcji Siemens VDO. Wygodną pracę kierowcy zapewnia dodatkowo fotel na zawieszeniu pneumatycznym. Do napędu autobusu zastosowano silniki własnej produkcji o mocy 286 KM. W wariancie silnikowym Tedom CNG udało się osiągnąć normę czystości spalin EURO 4. Pojemność butli kompozytowych zapewnia przejechanie na jednym tankowaniu około 450 km, czyli w zupełności wystarczająco, jak na dzienną pracę. Trzeba przyznać, że autobusy Tedom charakteryzują się nowoczesną i ciekawą stylistyką, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Kolorystyka wnętrza przyciąga wzrok, a cała przestrzeń pasażerska jest dobrze rozplanowana i zaprojektowana zgodnie z obecnie obowiązującymi trendami.

Podsumowanie

Na targach Coach Progress 2005 nie zabrakło zabytkowych autobusów, które jeździły w ubiegłym wieku po europejskich miastach. Nie zabrakło również używanych autobusów, które można było kupić od ręki między innymi u czeskiego przedstawiciela Kleyn-Bova. Bogatą ofertę zaprezentował także KHMC z Opavy – czeski producent zabudów autobusowych.
W relacji z czeskich targów zaprezentowaliśmy najważniejszych, naszym zdaniem, wystawców. Patrząc na liczbę wystawców i zaprezentowany przez nich bogaty asortyment należy uznać targi Coach Progress za jedną  z najważniejszych imprez autobusowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Pozostaje tylko mieć nadzieje, że wraz z dalszym rozwojem praskiej wystawy, obok Solarisa będą obecni inni polscy producenci.