18 autobusów MPK Tarnów z defibrylatorami
MPK Tarnów inwestuje w bezpieczeństwo.
Łącznie 18 autobusów w taborze tarnowskiego MPK jest już wyposażonych w przenośne defibrylatory AED. Oznacza to, że co piąty miejski autobus w Tarnowie posiada urządzenie ratujące życie.
Za 58 tys. złotych
18 autobusów w tarnowskim taborze zostało wyposażonych w urządzenia ratujące życie. Znajdują się one w:
- 9 autobusach marki MAN,
- 9 autobusach marki Scania.
Wszystkie te pojazdy są oznaczone dużą naklejką na bocznej szybie przy pierwszym wejściu, a samo urządzenie ulokowane zostało przy kabinie kierowcy.
Koszt zakupu urządzeń wyniósł prawie 58 tysięcy złotych natomiast unijne dofinansowanie 45 tysięcy złotych.
Wyposażenie autobusów w defibrylatory wpisuje się w tarnowski Program Odnowy Taboru, który przewiduje poprawę jakości usług a nade wszystko poprawę bezpieczeństwa taboru.
-"Jeśli karetka nie może przyjechać szybko, to nasz kierujący ruchem może tak zorganizować ruch, że autobus szybko dotrze do potrzebującego – mówi prezes tarnowskiego MPK Anna Reising. – W sytuacji krytycznej, gdybyśmy mieli jakieś zbiorowe nieszczęście, jakiś zbiorowy wypadek, to jak najbardziej można do nas zadzwonić, czy zatrzymać nadjeżdżający autobus i poprosić o pomoc. Dodatkowo można wskazać, że autobusy w których znajdują się te urządzenia są dobrze oznakowane i widoczne.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Jak informuje MPK Tranów, do tej pory nie trzeba było używać defibrylatora w żadnym z autobusów.
Autobusowe AED
Skrót AED oznacza Automatyczny Elektryczny Defibrylator i jest najbardziej znanym i sprawdzonym defibrylatorem używanym obecnie na świecie. Jego skuteczność została potwierdzona podczas licznych akcji ratowniczych, w których został użyty. Posiada również najwięcej udokumentowanych danych na temat skuteczności użycia w ratownictwie przedszpitalnym.
Defibrylator AED przeznaczony jest do stosowania u osób, u których nastąpiło nagłe zatrzymanie akcji serca, gdy poszkodowany jest nieprzytomny, nie reaguje na bodźce i nie oddycha. Defibrylator jest bardzo łatwy w obsłudze, automatycznie instruuje i prowadzi przez cały algorytm reanimacji – nawet gdy nie ma potrzeby defibrylować. Wyposażony jest w przewodnik głosowy. Jest bezpieczny w użyciu, automatycznie analizuje i prawidłowo rozpoznaje zapis EKG, jest wyposażony w metronom wspomagający akustycznie prawidłowe tempo ucisków klatki piersiowej podczas resuscytacji. Uruchomienie i zakończenie pracy urządzenia następuje przez wciśnięcie przycisku. Każdy kierowca tarnowskiego MPK został przeszkolony do obsługi defibrylatora.