Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Tlen dla miast

infobus
23.01.2006 09:57

12 stycznia Komisja Europejska zaprezentowała „Nową strategię dla środowiska miejskiego” mającą na celu pomoc państwom członkowskim, władzom regionalnym i lokalnym
w podniesieniu standardów ekologicznych w aglomeracjach miejskich. Strategia miejska stanowi część Szóstego Programu Działań „Środowisko 2010: Nasza przyszłość, nasz wybór” i jest jedną z siedmiu strategii tematycznych w Programie, wprowadzonych w celu zapewnienia globalnego podejścia do najważniejszych problemów środowiskowych.
Celem Strategii jest poprawienie implementacji polityk i prawa europejskiego w dziedzinie ekologii na szczeblu lokalnym. Ma temu służyć wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk wśród europejskich samorządów terytorialnych. Problematyka o tyle istotna, że w chwili obecnej znaczna część obywateli UE mieszka w miastach, a stan środowisko miejskiego ma bezpośredni wpływ na ich jakość życia.
W Europie na terenach zurbanizowanych mieszka około 80% ludności a właśnie na tych terenach problemy środowiskowe zaznaczają się najwyraźniej. Hałas, niska jakość powietrza, intensywny ruch uliczny, zaniedbanie terenów zabudowanych, słabe zarządzanie środowiskiem i brak strategicznego planowania powodują zagrożenia dla środowiska miejskiego. Do najważniejszych przyczyn obecnej sytuacji należy nie przywiązywanie dostatecznej wagi do środowiskowych skutków podejmowanych decyzji i brak systematycznego planowania wysokiej jakości środowiska miejskiego. Ma to konsekwencje zarówno dla środowiska przyrodniczego, gospodarki jak i mieszkańców miast. Planowanie w celu osiągnięcia wysokiego poziomu ochrony środowiska jest jednym z kluczowych czynników zrównoważonego rozwoju miast i zapewnienia wysokiej jakości życia mieszkańcom europejskich miast.
Komisarz Stavros Dimas odpowiadający za ochronę środowiska powiedział:
„…. Europa potrzebuje miast dbających o środowisko i gwarantujących wysoką jakość życia,
w których ludzie chcą mieszkać a firmy inwestować. Tematyczna strategia ochrony środowiska miejskiego wskazuje na konieczność współpracy państw członkowskich i niezbędnej pomocy władzom regionalnym i lokalnym w wymianie informacji na temat najbardziej skutecznych działań w dziedzinie ekologii……”
Zurbanizowane regiony muszą stawiać czoła wielu problemom ekologicznym takim jak, zanieczyszczenie powietrza, duże natężenie ruchu drogowego i związane z nim trudności komunikacyjne (Ruch uliczny jest postrzegany jako jeden z najważniejszych czynników pogarszających jakość życia w miastach. W przeprowadzonych w 1995 r. badaniach 51% mieszkańców miast UE wymieniło ruch uliczny jako główny powód narzekania na środowisko), wysoka emisja gazów cieplarnianych, duża produkcja odpadów i ścieków kanalizacyjnych.
Władze lokalne maja szczególną rolę do odegrania ponieważ to one wdrażają przepisy dotyczące ekologii i podnoszą jakość środowiska naturalnego w miastach. Najlepsze w tej dziedzinie miasta stosują zintegrowane zarządzanie substancją miejską., Pozwala to na osiągnięcie celów strategicznych takich jak zachęcenie do zamieszkania kolejnych obywateli
i przyciągania nowych przedsiębiorstw.
Chociaż działania na szczeblu lokalnym są bardzo istotne to niezbędna jest inicjatywa władz regionalnych, krajowych i europejskich. Unia Europejska j powinna wspierać rozpowszechnianie najlepszych działań proekologicznych i tworzenie sieci wymiany doświadczeń i informacji między miastami.
Komisja Europejska skoordynowała również cele strategii z innymi programami wspólnotowymi i proponuje pomoc w realizacji miejskich inwestycji proekologicznych takich jak transport miejski, rewitalizacja zdegradowanych terenów przemysłowych czy szkolenia
w zarządzaniu aglomeracjami. KE będzie również wspierać projekty badawcze na rzecz ochrony środowiska. Państwa członkowskie powinny skuteczniej wykorzystywać możliwości oferowane przez UE aby poprawić ekologię w miastach.
Proponowane działania:
Przygotowanie kierunków działania w dziedzinie zarządzanie terenami zurbanizowanymi oraz przygotowanie planów transportu miejskiego zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju. Propozycje te bazować będą na doświadczeniach europejskich miast, stanowisku ekspertów i badaniach naukowych. Pozwoli to na skuteczniejszą implementację unijnego prawa w dziedzinie ochrony środowiska.
? Szkolenia – różnego rodzaju programy wspólnotowe będą przeznaczone na podniesienie zdolności administracyjnych samorządów miejskich. Podjęte będą działania wspierające wymianę doświadczeń europejskich samorządów w tej dziedzinie.
? Promocja najlepszych rozwiązań stosowanych na poziomie Unii Europejskiej.
Komisja Europejska wraz Państwami członkowskimi, władzami lokalnymi przygotuje „Europejska platformę wiedzy” – pilotażową sieć krajowych punktów kontaktowych udzielających porad i informacji w kwestiach ekologicznych.
? Utworzenia portalu internetowego adresowanego do władz lokalnych pozwalającego na uzyskanie najnowszych informacji.
Omówiona wyżej strategia tematyczna jest kolejną przygotowaną przez KE w dziedzinie ochrony środowiska.
Strategie tematyczne pozwalają na globalne podejście do spraw ekologii i łączą różne zagadnienia i dziedziny zgodnie z przyjętymi w założenia lepszego tworzenia prawa ” Better Regulation”. Do tej pory przygotowano sześć tematycznych strategii: zanieczyszczenia atmosferyczne, środowisko morskie, zasoby naturalne, gospodarka odpadami, ochrona gruntów, pestycydy. Pełny tekst „Strategii dla środowiska miejskiego” znajduje się na następującej stronie KE: www.europa.eu.int/comm/environment/urban/home_en.htm