Kto uiszcza opłatę recyklingową
Jak informuje dziennik, od 1 stycznia podmioty sprowadzające do Polski rocznie mniej niż tysiąc aut używanych muszą wpłacać na rachunek bankowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 500 zł za każdy pojazd. Wynika to z art. 14 ust. 1 ustawy z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (tzw. ustawa wrakowa). Dowód wpłaty jest niezbędny do rejestracji pojazdu. Gdy auto sprowadza firma, przepis ów nie budzi zastrzeżeń. Inaczej jest w wypadku osób fizycznych, które nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej, a samochód przywożą incydentalnie, na potrzeby własne.
Ministerstwo Ochrony Środowiska, zajmujące się ustawą wrakową, nie ma co do tego wątpliwości. Urzędnicy powołują się na art. 12 ust. 2 ustawy, który 500-złotową opłatą obciąża również „podmiot niebędący przedsiębiorcą, który dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu pojazdu”. Jednocześnie ta sama ustawa w art. 3 pkt. 13 definiuje to nabycie jako „przywóz pojazdu z terytorium innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego UE w celu wprowadzenia go na terytorium kraju”.
Jak można przeczytać w artykule, między tymi przepisami nie sposób doszukać się sprzeczności. Nie są one jednak zawieszone w próżni prawnej. Gdy porównać je z ustawą o VAT, pojawiają się istotne rozbieżności. Ministerstwo Ochrony Środowiska nie chce wypowiadać się na ten temat, choć jednocześnie zdaje sobie sprawę, że w przepisach o VAT znajduje się definicja dostawy wewnątrzwspólnotowej. Z jej art. 9 wynika, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) zachodzi wtedy, kiedy nabywcą jest podatnik, a towary mają służyć wykonywanym przez niego czynnościom podlegającym VAT. Może to być inny podmiot, jeżeli przedmiotem nabycia są nowe środki transportu (art. 9 ust. 3).
Jeśli zatem osoba fizyczna sprowadza z UE nowy samochód, definicja WNT z ustawy o VAT nie wyklucza opłaty recyklingowej. Powstaje natomiast pytanie, co z autami używanymi. W tym wypadku w przepisach VAT-owskich nie ma mowy o wewnątrzwspólnotowym nabyciu samochodów. Z kolei ustawa wrakowa obejmuje sprowadzających używane auta obowiązkiem uiszczania opłaty recyklingowej. Tak więc przepisy wprowadzające opłatę recyklingową mają działać w oderwaniu od ustawy o VAT – podsumowuje „Rzeczpospolita”.