Polski debiut MirrorEye w autobusach. W Czechowicach-Dziedzicach
W transporcie publicznym korzyści z systemów wspierających pracę kierowcy odnoszą nie tylko prowadzący pojazdy i pasażerowie, ale wszyscy mieszkańcy miast i uczestnicy ruchu drogowego.
Dlatego PKM Czechowice -Dziedzice zdecydował się na wyposażenie swoich najnowszych autobusów w system kamer zamiast lusterek, które zwiększą widoczność kierowcy.
Pierwsze takie w Polsce
Solaris mocno przyspieszył w marcu. Tylko w tym jednym miesiącu firma podpisała 5 umów na łącznie 20 pojazdów, w tym 6 trolejbusów i 7 elektrobusów.
Marcowe zamówienia to Siedlce (2), Tychy (6), Czechowice-Dziedzice (2), Katowice (5) i Opole (5). W kwietniu do tej grupy dołączą Szczecin, Cieszyn, Sandomierz i Gorzów (kwiecień)
O tych wszystkich zamówieniach pisaliśmy w InfoBusie, zatrzymajmy się teraz na chwilę na Czechowicach-Dziedzicach, gdzie zgodnie z podpisaną umową do autobusowej floty Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach dołączą dwa 18-metrowe autobusy elektryczne.
Będą to jednocześnie pierwsze w Polsce autobusy zostaną wyposażone w rozwiązanie MirrorEye, gdzie zamiast lusterek mamy kamery. Tym samym kierowca tak wyposażonego autobusu nie musi już każdorazowo regulować lusterek, ponieważ ekrany i kamery zawsze pokazują optymalny zakres bez względu na wzrost prowadzącego. Ponadto rozwiązanie to zmniejsza szerokość pojazdu, co ma ogromne znacznie na węższych i ciasnych miejskich ulicach. Znacznie obniża się również ryzyko kolizji czy też zahaczenia lusterkiem o elementy infrastruktury drogowej. Podgrzewane kamery nie zamarzają, nie parują i za sprawą swoich mniejszych rozmiarów są ułatwieniem przy codziennym myciu i czyszczeniu autobusu. Co więcej, na ekranach wyświetlane mogą być także progi odległości poszczególnych części autobusu, np. jego tyłu, określonych drzwi lub osi. Pozioma linia wyświetlająca się na ekranie pozwala kierowcy na łatwiejsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze manewrowanie i parkowanie.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
21 autobusów w 22 lata
W czechowickich pojazdach zostanie zastosowana także oś elektryczna z dwoma zintegrowanymi silnikami. Nowoczesne e-busy będą zasilane bateriami High Energy, zapewniającymi duży zasięg na pojedynczym ładowaniu. Solaris dostarczy do klienta również dwie ładowarki zajezdniowe i jedną pantografową, zbudowaną na pętli autobusowej.
Autobusy zostaną skierowane do obsługi ruchu pasażerskiego na trasie Czechowice Dziedzice – Bielsko Biała. Zgodnie z umową zamówienie zostanie zrealizowane w terminie do końca sierpnia 2022 roku.
Na koniec dodajmy, że współpraca PKM Czechowice-Dziedzice z producentem rozpoczęła się w pierwszych latach powstania zakładu, w 1999 roku. Miasto zakupiło dotychczas 21 Solarisów, jednak najnowsze zamówienie jest pierwszym na pojazdy z zeroemisyjnym, przyjaznym dla mieszkańców oraz otoczenia napędem elektrycznym.