Komunikacja w czerwonej strefie. Przykład Sopotu
W związku ze wzrostem liczby zakażeń, w sobotę – 3 października- miasto Sopot znalazło się w tzw. czerwonejstrefie, do której już kilka dni temu trafił powiat kartuski.
Z kolei miasta Gdański Gdynia znalazły się w sobotę w strefie żółtej, w której są także powiatybytowski, kościerski, nowodworski, gdański, pucki, słupski i wejherowski.
Sopot leżący między Gdynią, a Gdańskiem (od soboty, 3października oba miasta są w żółtej strefie) nie ma własnej spółkikomunikacyjnej. Jest obsługiwany przez gdyński Zakład Komunikacji Miejskiejoraz gdański Zakład Transportu Miejskiego.
Ze strony Gdańska
Jak poinformował gdyński ZKM, w związku z wprowadzeniemstrefy czerwonej w Sopocie zmieniają się limity dotyczące przewozów pasażerów wpojazdach na wewnętrznych sopockich liniach komunikacji miejskiej.
Zmiany obowiązują na liniach 144, 177, 185, 187, 244 i 287.Dopuszczalny limit pasażerów w pojeździe wynosi 30 proc. liczby wszystkichmiejsc siedzących i stojących, przy czym, tak jak do tej pory, połowa miejscsiedzących powinna pozostać wolna.
W związku z powyższym – od soboty, 3 października do czasuzakończenia obowiązywania strefy czerwonej w Sopocie – na liniach midibusowych144, 185 i 287 eksploatowane będą większe, standardowej pojemności autobusymiejskie.
-„W autobusach obsługujących wewnętrzne sopockie liniena szybach naprzeciwko drzwi oraz na drzwiach umieszczone będą informacje ozaostrzonych limitach przewozu pasażerów. Niezmieniona pozostaje ekspozycjainformacji o wyłączeniu co drugiego miejsca siedzącego. Wszyscy kierowcyzostali zobowiązani do informowania Centrali Ruchu ZKM o wszystkich sytuacjach,w których liczba pasażerów w pojeździe przekracza dopuszczalny limit – w celuwłączenia pojazdu rezerwowego jako bisowego. ZKM w Gdyni zintensyfikował teżbadania wykorzystania pojazdów komunikacji miejskiej prowadzone wcharakterystycznych, przekrojowych punktach sieci komunikacyjnej, zeszczególnym uwzględnieniem Sopotu” – informuje wiceprezydent Gdyni ds.gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała.
Monitorowaniem napełnień pojazdów w większym stopniuzajmować się będą Inspektorzy Nadzoru Ruchu ZKM.
Limity pasażerów komunikacji miejskiej na liniachrealizujących połączenia międzygminne z Sopotem, tj. 117, 122 i 143, przezgdański ZTM, pozostają na dotychczasowym poziomie.
Ze strony Gdańska
Jak powiedział w piątek rzecznik prasowy Zarządu TransportuMiejskiego w Gdańsku Zygmunt Gołąb, w pojazdach gdańskiej komunikacji miejskiejbędą przeprowadzane regularne kontrole napełnień pojazdów, zgodnie z zaleconymreżimem sanitarnym, dotyczącym przestrzegania limitów pasażerów.
-„W sytuacji, gdy maksymalny limit pasażerów w danympojeździe zostanie osiągnięty, może to powodować chwilowe niedogodności wpostaci braku możliwości przejazdu tymże pojazdem z danego przystanku. Prosimypasażerów o uwzględnienie tego faktu podczas planowania podróży komunikacjąmiejską” – dodał Gołąb.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
W liczeniu pasażerów pomogą również bramki zliczające.Uzyskane z nich dane pozwolą zasilić daną linię tramwajową czy autobusowądodatkowymi pojazdami w zależności od zapotrzebowania. Prosimy pasażerów obieżące śledzenie sytuacji komunikacyjnej oraz zamieszczanych na stronieinternetowej ZTM komunikatów.
-„Prosimy przygotować się również do kontrolidotyczących zakrywania ust i nosa w pojazdach gdańskiej komunikacjimiejskiej” – dodał Gołąb.
Po odjeździe z każdego przystanku w pojazdach nadawanybędzie 10-sekundowy komunikat głosowy dotyczący obowiązku zakrywania ust i nosaoraz zachowania dystansu wobec innych współpasażerów.
Dwie strefy
Od soboty dodatkowe obostrzenia obowiązują w 51 powiatach;17 z nich jest w strefie czerwonej, a 34 w żółtej. W strefie czerwonej jestm.in. Sopot, a w żółtej m.in. Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce, Nowy Sącz iSzczecin.
Obszar czerwony obejmuje powiaty: aleksandrowski i żniński wwoj. kujawsko-pomorskim; białostocki w woj. podlaskim; działdowski w woj.warmińsko-mazurskim; gostyński, krotoszyński i międzychodzki w woj.wielkopolskim; głubczycki w woj. opolskim; kartuski i miasto na prawach powiatuSopot w woj. pomorskim; kłobucki w woj. śląskim; limanowski, myślenicki,nowotarski i tatrzański w woj. małopolskim; łęczyński w woj. lubelskim iotwocki w woj. mazowieckim.
Obszar żółty obejmuje zaś powiaty: bartoszycki, iławski inidzicki w woj. warmińsko-mazurskim; bełchatowski, piotrkowski i wieluński wwoj. łódzkim; brzeski i oleski w woj. opolskim; bytowski, gdański, kościerski,nowodworski, miasto na prawach powiatu Gdańsk, miasto na prawach powiatuGdynia, pucki, słupski i wejherowski w woj. pomorskim; dębicki, miasto naprawach powiatu Rzeszów i mielecki w woj. podkarpackim; janowski w woj.lubelskim; kielecki i miasto na prawach powiatu Kielce w woj. świętokrzyskim;nowosądecki, miasto na prawach powiatu Nowy Sącz, suski i wadowicki w woj.małopolskim; miasto na prawach powiatu Szczecin w woj. zachodniopomorskim;ostrowski i wolsztyński w woj. wielkopolskim; przasnyski i żyrardowski w woj.mazowieckim; trzebnicki w woj. dolnośląskim i wysokomazowiecki w woj.podlaskim.
Obecnie w strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakazorganizowania kongresów i targów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. Wsiłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc.publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osóbbiorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jestzakrywania nosa i ust.
W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. Wsiłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc.publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie możeprzekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi. (PAP)