Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Kto zna komunikacyjne zasady między czerwoną a żółtą strefą?

infobus
02.09.2020 13:00

4 września Ministerstwo Zdrowia podało najnowszą listę powiatówz obostrzeniami w kategoriach żółtej i czerwonej. Podział na strefy oznaczoneadekwatnymi kolorami obowiązuje od 8 sierpnia.

W czerwonej strefie są trzy powiaty tj. Nowy Sącz,limanowski, pajęczański; w żółtej – siedem tj. nowosądecki, łowicki, lipski,kolski, konecki, przeworski, kłobucki.

-„W powiatach, w których obowiązują dodatkowe obostrzeniazwiązane z koronawirusem, dochodzi do mniejszej liczby zakażeń, działaniaprzynoszą efekt – ocenił w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

To pocieszające wieści, natomiast do dzisiaj niedoczekaliśmy się jednoznacznej interpretacji z GIS, jak przemieszczać się międzystrefami. Przecież w poszczególnych strefach zagrożenia epidemicznego w autobusachobowiązują różne limity pasażerów. Taka sytuacja powoduje, że każdy radzi sobiena własną rękę.

Nowosądecka interpretacja

Szczęście w nieszczęściu, „strefowa” komunikacja dotyczy narazie tylko jednego przewoźnika miejskiego, czyli MPK Nowy Sącz. Zdaniem tej spółki,pasażerowie, którzy chcą dojechać ze strefy żółtej (która obowiązuje w powiecie)do strefy czerwonej (którą wciąż objętyjest Nowy Sącz), nie mogą być wypraszani z autobusu przed wjazdem do miasta. MieszkańcyPodegrodzia, czy Starego Sącza – czyli powiatu mogą zająć 50% wszystkich dostępnychmiejsc w pojeździe, czy tyle, ile wynosi limit dla strefy żółtej.

Przekroczenie strefy czerwonej będzie się wiązało jedynie ztym, że do autobusu nie będą wpuszczani już nowi pasażerowie.

Z kolei Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego uważa, żekierowca może wpuścić do autobusu tyle osób, ile wynosi limit obowiązujący wstrefie, do której planują dojechać. Czyli mieszkańcy Podegrodzia, którzy chcądotrzeć do Nowego Sącza, będą mogli zająć tylko 30% miejsc w pojeździe MPK -taki bowiem limit dotyczy strefy czerwonej.

Sanepid zapytany, która z tych interpretacji jestprawidłowa, odpowiada jedynie, że nie jest organizatorem transportu zbiorowego.I bądź tu mądry…

Strefy zostają

Tym czasem Ministerstwo Zdrowia zapowiada utrzymaniedwustrefowego podziału.

-„Stworzenie dwóch kategorii – czerwonej i żółtej —spowodowało to, że dochodzi do zmniejszonej ilości zakażeń w tych powiatach.Czyli system punktowy, powiatowy w tej chwili działa. Mam nadzieję, że wdalszym ciągu będziemy prowadzić tę politykę, bo widzimy, że ona przynosi dobreefekty” – powiedział mediom Kraska.

Najważniejsze obostrzenie w czerwonym rygorze dotyczyobowiązkowego zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Osoby, które zracji choroby nie mogą przemieszczać się w maseczkach, są zobligowane doposiadania odpowiedniego dokumentu potwierdzającego od lekarza.

W strefie czerwonej maksymalna liczba gości weselnych to 50osób. Lokale gastronomiczne muszą przygotować sale w taki sposób, abyodpowiadała współczynnikowi 1 osoba na 4 mkw. Z kolei na siłowniach i salachfitness obowiązuje limit tak, aby na jedną osobę przypadało 10 mkw., natomiastw kinach może być zajętych maksymalnie 25 proc. miejsc. Czerwona strefa w danympowiecie oznacza również m.in.:

  • zakaz
  • zakazorganizowania wydarzeń kulturalnych,
  • zakaz wpuszczaniapubliczności na widowiska sportowe.

W powiecie oznaczonym czerwonymi rygorami nie będziedozwolone korzystanie z wesołych miasteczek, parków rozrywki oraz parkówrekreacyjnych. Oprócz tego w miejscowościach nie będą mogły swojej działalnościprowadzić sanatoria oraz uzdrowiska rehabilitacyjne. W kościołach natomiastdozwolone jest:

  • 50% obłożeniabudynku (kościoła) lub innego obiektu kultu religijnego oraz obowiązekzakrywania ust i nosa,
  • 150 osób nazewnątrz oraz obowiązek zakrywania ust i nosa (niezależnie od dystansu).

W transporcie zbiorowym w czerwonej strefie zajętych możebyć 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejscsiedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdów.

Obostrzenia w żółtej strefie

W żółtym rygorze mieszkańcy nie muszą nosić maseczki wprzestrzeni publicznej. Obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust m.in. w środkachtransportu miejskiego oraz sklepach – tak jak miało to miejsce do tej pory. Wobrębie tej strefy na weselach, imprezach rodzinnych oraz innych spotkaniachliczba gości nie może być większa niż 100 osób.

W żółtej strefie podczas widowisk sportowych oraz w kinachzajęte może być 25 proc. wszystkich miejsc na widowni. Lokale gastronomicznemuszą przygotować powierzchnię w identyczny sposób, jak w przypadku rygoruczerwonego – 4 mkw. na jedną osobę. W siłowniach, klubach i centrach fitnesswłaściciele muszą przygotować obiekty w ten sposób, aby jednoczesna liczba osóbkorzystających była nie większa niż 1 osoba na 7 mkw. Natomiast w przypadkuparków rozrywki i wesołych miasteczek – 10 mkw. na osobę.