Wrocław będzie bardziej przyjazny dla autokarów
We Wrocławiu trwa montaż systemu zajętości miejsc parkingowych dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami oraz autobusów turystycznych.
To innowacyjne narzędzie, pozwalające w łatwy i wygodny sposób wskazać kierowcom i przewodnikom, najbliższe wolne miejsce parkingowe.
System zajętości
Obecnie trwa montaż detektorów (tzw. czujników) na wszystkich miejscach parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami w strefach A i B. Następnie detekcją objęte zostaną miejsca dla autokarów turystycznych (głównie w pobliżu Rynku, Ostrowa Tumskiego, Panoramy Racławickiej, Hali Stulecia, zoo, Hydropolis czy aquaparku). Planowane zakończenie montażu przewidziane jest na koniec lipca br.
-„Łącznie system obejmie ok. 220 miejsc parkingowych. Składać się będzie z: detektorów, systemu przesyłu danych, aplikacji i platformy wymiany danych. Detektor zamontowany na miejscu postojowym wykryje pojazd, a informację o zajętości miejsca prześle do ogólnodostępnej bezpłatnej aplikacji – dodaje Robert Bednarski, dyrektor Biura SmartCity i Zarządzania Projektami UM Wrocławia.
Inteligentne miasto
Projekt i pomysł nowej aplikacji powstał w odpowiedzi na trudności w parkowaniu pojazdów osób z niepełnosprawnościami oraz autobusów turystycznych. Wpisuje się on w ideę budowania tzw. inteligentnych miast. Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa i podniesienie komfortu podróżnych i mieszkańców Wrocławia. Tym bardziej, że ok. 30% ruchu samochodowego w mieście to pojazdy, których kierowcy poszukują wolnych miejsc parkingowych.
-„Miastu bardzo zależy na rozwijaniu działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Dla nas logistyka i poruszanie się po mieście to niezwykle istotna sprawa. Jeżeli można ułatwić osobom z niepełnosprawnościami parkowanie, to należy to zrobić. W tym zakresie powinniśmy wykorzystywać nowoczesną technologię – mówi Bartłomiej Skrzyński, rzecznik ds. osób niepełnosprawnych i dyrektor Biura Wrocław Bez Barier.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
W ramach systemu, w październiku br., uruchomiona zostanie bezpłatna aplikacja mobilna, służąca do informowania użytkowników o wolnych i zajętych miejscach parkingowych przeznaczonych dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami oraz autokarów turystycznych. Korzystanie z aplikacji będzie darmowe, bez potrzeby rejestracji i logowania.
System kosztować będzie ok. 700 tys. zł.
„