Jak jest przyczyna zmęczenia kierowców autobusów? [ANKIETA]
Zachęcamy do wypełniania ankieta Europejskiej FederacjiPracowników Transportu (ETF) dotycząca zmęczenia kierowców w europejskimtransporcie drogowym. Poza miastami.
To kolejny krok w kierunku większego bezpieczeństwa na drogach.Warto go zrobić.
Bez komunikacji miejskiej
Niestety, ankieta ETF nie dotyczy miejskiego transportupublicznego, co akurat mogłoby pomóc nam rozwiązać aktualne problemy w Polsce. Celemprojektu jest umożliwienie organizacjom stowarzyszonym w ETF zajęcia sięzmęczeniem kierowców w pasażerskim i towarowym transporcie drogowym, czylidotyczy europejskich kierowców autobusów, autokarów i samochodów ciężarowych, którzypokonują długie dystanse lub pracują przez wiele godzin (np. ponad 8 godzindziennie).
Cel to wskazanie przyczyn zmęczenia kierowców oraz zajęciesię nimi, jak również na opisanie wpływu zmęczenia na pracę kierowców izaproponowanie działań profilaktycznych.
Jak piszą organizatorzy, zmęczenie kierowcy nie jestnierozerwalną częścią jego pracy. Wręcz przeciwnie, na zmęczenie składają sięzmęczenie umysłowe i fizyczne, jak również otumanienie, słabość i senność.Oznakami zmęczenia kierowcy są między innymi ziewanie, niemożność powstrzymaniasię od zamykania oczu oraz problemy z koncentracją. Zmęczenie kierowcy prowadzido coraz częstszego odpływania myślami i niekoncentrowania się na zadaniachkierowcy oraz spadkiem formy za kierownicą, co objawia się wydłużonym czasemreakcji, ograniczeniem uwagi, częstymi zmianami pasa ruchu i ograniczeniemogólnej kontroli kierowcy nad pojazdem.
Ankieta nie wymaga ujawnienia nazwiska i można pozostać anonimowym.Jej wypełnienie zajmie około 15-20 minut.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
„