Polski rynek autobusów CNG w I kwartale 2020
W I kwartale 2020 r. na polski rynku nowych autobusów miejskichzarejestrowano łącznie 125 nowych pojazdów, z czego aż 61 miało alternatywnynapęd.
Wśród „zielonych autobusów” największa zieloną grupę stanowiły pojazdy z napędem CNG.W okresie styczeń-marzec 2020 r. zarejestrowano ich aż 41 szt. Tooznacza blisko 33 proc. udział wśród autobusów zarejestrowanych w tym okresie.
Otak dobrym, gazowym wyniku zadecydowały dwie dostawy:
-
na 20 szt. autobusów Autosan Sancity 12 LF CNG dla PKM Tychy
-
oraz dodatkowe zamówienia na 10 szt. MAN Lion`s City G CNGdla MZA Warszawa.
Dobra cena
-„Cieszy nas, że liczba nowych autobusów z alternatywnyminapędami rośnie w szybkim tempie. To niewątpliwie zasługa regulacjiwprowadzanych przez polski rząd, jak zniesienie akcyzy czy ustawa o elektromoblinościi paliwach alternatywnych, ale to także dowodzi skutecznych działańsprzedażowych naszej spółki w ostatnich latach. Dynamiczny rozwój tego rynkustał się faktem – tak skomentował te wyniki Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiGObrót Detaliczny.
Warto przypomnieć, że cena paliwa CNG na stacjach PGNiGObrót Detaliczny jest obecnie na poziomie najniższym od 2 lat i wynosi mniejniż 3 złote za m sześcienny.
Jest to jeden z powodów, dla których rynek paliwaCNG staje się w Polsce coraz bardziej konkurencyjny.
Rekordowy rok
Najnowsze dane to kontynuacja dobrej koniunktury dla CNG z w2019 r. Wówczas aż 182 nowe miejskie autobusy posiadały napęd CNG.
Tak wysoki poziom gazowych dostaw to przede wszystkimzasługa rekordowych i gigantycznych kontraktów z Warszawy, czyli dostawa aż 100szt. standardowych pojazdów MAN Lion's City CNG dla MZA Warszawa oraz 54 szt. przegubowychSolarisów Urbino 18 CNG dla Arrivy Warszawa. Trzecim najważniejszym gazowymzamówieniem minionego roku został kontrakt na 20 szt. Autosanów Sancity 12LFCNG dla PKM Tychy.
Do tej sumy doszło jeszcze kilka innych mniejszych dostaw,które łącznie wypracowały rekordowy w historii autobusowego rynku gazowy udziałw rynku. Łącznie na 1032 dostarczonych w ubiegłym roku nowych autobusówmiejskich w Polsce aż 22% z nich miały gazowy napęd. Czyli prawie co czwartynowy autobus w Polsce nosił znaczek CNG!
Rynkowa korekta
Jeszcze przed COVID-19, prognoza na ten rok przewidywała korektęi to zarówno dla gazowych autobusów, jak i całego miejskiego rynku. Wedługnaszych prognoz polscy operatorzy mieli w tym roku złożyć zamówienia na ok. 650- 700 nowych autobusów do operacji w miastach, czyli zdecydowanie mniej niż wzeszłym roku. To spowolnienie to ponieważ kończących się powoli pieniędzy zbieżącej perspektywy unijnej.
Obecnie w gazowym portfelu mamy 140 autobusów miejskich naCNG, które zostały dopiero co zamówione albo są już w trakcie realizacji. Podwzględem wolumenu to oczywiście mniej niż w zeszłym roku, natomiast kurczącysię rynek zachowa udziały gazowych autobusów na zbliżonym poziomie, jak wzeszłym roku. Przewidujemy, że może to być udział na poziomie 20 – 21% , a przyprzyspieszeniu stołecznych dostaw – nawet 25%. Nie jest bowiem wykluczone, żejeszcze w tym roku ruszy realizacja potężnego zamówienia MZA Warszawa na 160autobusów zasilanych CNG i LNG.
Aktualnie – po pandemii – ta szacunki mogą się radykalnie zmienić, o czymprzekonamy się już w kolejnym gazowym raporcie – za I połowę 2020 r.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Statystyczna oferta
W powyższym artykule wykorzystano dane z raportu przygotowanego przez „JMK analizy rynku transportowego” o zakupach nowych autobusów, który kosztuje 150 PLN netto miesięcznie. Na rok 2020 firma JMK przygotowała szeroki zbiór transportowych opracowań, w tym m.in.:
· comiesięczne analizy rejestracji nowych i używanych autobusów w Polsce;
· kwartalne analizy produkcji nowych autobusów w Polsce;
· analizy on-line przetargów na zakup nowych autobusów miejskich oraz międzymiastowych, MINI i turystycznych;
· analizy on-line przetargów na obsługę miejskich linii autobusowych;
· analizy on-line przetargów na obsługę lokalnych i międzymiastowych linii autobusowych.
Wykonujemy również opracowania pod konkretne potrzeby. Jesteś zainteresowany? Napisz na [email protected] / zadzwoń 506 03 71 71, a otrzymasz szczegółową wycenę. Do usłyszenia!
„