Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Sposobem w wirusa: W autobusach PKS zapłacisz kartą

infobus
12.05.2020 08:00

Tradycyjna forma zapłaty za bilet w autobusach regionalnych –czyli z ręki do ręki – odchodzi do przeszłości. W dobie epidemii wchodzi możliwośćpłacenia kartą płatniczą za bilety w autobusach i na dworcach PKS.

Takie rozwiązanie działa już w autobusach na Dolnym Śląsku ina dworcu PKS Gdańsk. To efekt integracji terminali płatniczych Worldline znajnowocześniejszym modelem bileterki fiskalnej Emar 205.

Bezpieczny bilet

Pomimo stale rosnącej popularności płatności bezgotówkowych,pasażerowie autobusów komunikacji podmiejskiej i międzymiastowej nie mielidotychczas możliwości skorzystania z tej wygodnej i – szczególnie w dobiezagrożenia epidemiologicznego – bezpiecznej formy zapłaty za bilet.

Jako pierwsze na rynku płatność bezgotówkową za biletyzarówno w autobusie, jak i na dworcu umożliwi nowe rozwiązanie płatniczeprzygotowane przez firmę SIX Payment Services należącą do grupy Worldline,lidera płatności elektronicznych w Europie, we współpracy z dominującym narynku producentem kas fiskalnych, firmą Emar.

-„Pełna integracja naszego terminala płatniczego z własnymmodułem komunikacji i bileterką fiskalną firmy Emar ogranicza do minimumobsługę urządzeń przez przewoźnika, gdyż wszystkie czynności związane zesprzedażą biletu wykonywane są wyłącznie na kasie Emar 205. To sprawia, żeobsługa płatności przez kierowcę jest szybka a do tego intuicyjnie prosta, copozwala uniknąć kolejek i opóźnień w stosunku do rozkładu, a tym samym zapewnićkomfort i bezpieczeństwo pasażerom” – tłumaczy Piotr Jakubowski z Worldline.

Dla pasażerów oznacza to możliwość skorzystania po razpierwszy z prostej i bezpiecznej metody płatności – bezgotówkowej, a przykwotach do 100 złotych – bezstykowej.

Pierwsze wdrożenia

Nowe rozwiązanie pojawiło się już w autobusach DolnośląskichLinii Autobusowych (łącznie 44 bileterki EMAR 205) oraz na stacji PKS Gdańsk –w sumie 20 urządzeń, w tym zarówno bileterki EMAR 205, jak i kasy dworcoweEMAR.

Obecnie, instalację do 20 terminali funkcjonujących w ramachtego rozwiązania, można otrzymać za darmo na 12 miesięcy. Wszystko za sprawąProgramu Polska Bezgotówkowa – wspólnej inicjatywy uczestników rynku usługpłatniczych w Polsce: wydawców kart, agentów rozliczeniowych oraz organizacjiVisa i Mastercard przy udziale Związku Banków Polskich i Ministerstwa Rozwoju.Celem Programu jest upowszechnienie i promocja obrotu bezgotówkowego na tereniecałego kraju. Jednym z priorytetowych sektorów jest właśnie transportpubliczny, dlatego wychodząc naprzeciw jego oczekiwaniom Fundacja zwiększyła ilośćterminali do 20 sztuk dla zamiast standardowych trzech.

Dwieście piątka

Bileterka Emar 205 to najnowszy produkt firmy EMAR, któryjest następcą powszechnie stosowanego poprzedniego modelu urządzenia – Emar 105.Jest to specjalizowana kasa rejestrująca z ewidencją dopłat do ustawowychbiletów ulgowych przeznaczona do obsługi sprzedaży biletów w autobusie dladalekobieżnej, podmiejskiej i miejskiej komunikacji pasażerskiej. Pozarejestracją dopłat do biletów ulgowych dla uczniów, studentów i osób starszych,umożliwia też wydruk wielu typów biletów i obsługę biletów elektronicznych(ulgowe, normalne, miesięczne, zbiorcze, czasowe, itp.).

-„Nasza bileterka EMAR 205 ma bardziej pojemną pamięćfiskalną niż inne kasy dostępne na rynku – 2 000 raportów dobowych, podczas gdyinne kasy mają maksymalnie 1 830, co oznacza, że pamięć kopii elektronicznychbiletów (paragonów) wystarcza na ok 6 lat – mówi Stanisław Szumski z Emar Sp.J.– Jest przy tym mniejsza i lżejsza niż poprzedni bardzo popularny modelbileterki naszej firmy – Emar 105, a przy tym jest z nią kompatybilna i możnają zamocować na szufladzie lub napodstawie mocującej.

Jak podaje producent, model 205 jest w pełni przenośny orazłatwy w zakładaniu i zdejmowaniu w autobusie, a sama bileterka jest odporna natrudne warunki pracy i przygotowana na wieloletnią eksploatację.

-„Co jednak najważniejsze, Emar 205 posiada pełną homologacjęi spełnia wszystkie wymogi Ministerstwa Finansów dotyczących sprzedaży biletóww komunikacji pasażerskiej. Dzięki wydzielonej części fiskalnej istnieje teżmożliwość rozbudowy urządzenia bez konieczności ponownej homologacji w GłównymUrzędzie Miar, co pozwala na jej elastyczne dostosowanie do aktualnych potrzeb– podkreśla Stanisław Szumski z EMAR.

Z kolei płatność bezgotówkowa za bilet na dworcu już możliwadzięki integracji dworcowych drukarek fiskalnych Emar z terminalem Worldline ioprogramowaniem INFOKUB