Kolejne ładowarki dla MPK Poznań. Medcom czy Ekoenergetyka?
MPK w Poznaniu otrzymało dwie oferty w przetargu na dostawę i uruchomienie 25 ładowarek do autobusów elektrycznych. O zamówienie walczą dwa konsorcja. Co ciekawe tańsze jest to, któremu przewodzi Medcom.
Zamówienie ma być realizowane przez wykonawcę w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje prace projektowe wraz z niezbędną dokumentacją i uzyskaniem wszystkich pozwoleń, natomiast w drugim etapie wykonane zostaną roboty budowane, a urządzenia zostaną dostarczone, podłączone i uruchomione.
Na dworcu autobusowym na os. Sobieskiego, gdzie już obecnie ładują się autobusy elektryczne, w ramach realizowanego zadania powstanie dodatkowo jedna dwustanowiskowa ładowarka pantografowa. Podobnie na dworcu Garbary utworzone zostanie jeszcze jedno dwustanowiskowe urządzenia pantografowe.
W zajezdni autobusowej przy ul. Kaczej przewidziano montaż 18 dwustanowiskowych urządzeń stacjonarnych, umożliwiających ładowanie poprzez wtyczkę plug-in oraz jednego dwustanowiskowego urządzenia pantografowego. Dodatkowo z myślą o tej zajezdni zamówiono trzy mobilne stacje ładowania pojazdów. Na dworcu na Górczynie przewidziano dwa dwustanowiskowe urządzenia pantografowe.
Całość zadania ma się zakończyć do 30 sierpnia 2021 roku. Na jesień 2021 roku planowane są natomiast pierwsze dostawy kolejnych nowych autobusów elektrycznych od Solarisa. MPK kupi od producenta „jamników” 37 elektrobusów- 31 klasy MAXI oraz sześć klasy MEGA. O szczegółach piszemy tutaj.
Medcom górą?
Wczoraj, 15 kwietnia minął termin składania ofert. MPK koszt zbudowania i uruchomienia ładowarek oszacowało na 14 438 600 PLN netto. Wychodzi więc średnio za dostawę, zabudowę i włączenie jednej ładowarki 577 544 PLN netto. Z dwóch oferta jedna mieści się w tych szacunkach i to ze sporą nawiązką.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Dosyć niespodziewanie tańszą ofertę przedstawiło konsorcjum, które tworzą warszawski Medcom oraz S&M Energia z Krakowa. Propozycja opiewa na 11 328 200 PLN netto. Wychodzi więc średnio 453 128 za montaż i uruchomienie jednego urządzenia. W pakiecie jest pięcioletnia gwarancja jakości.
Droższą ofertę przedstawiło konsorcjum zielonogórskiej Ekoenergetyki i INSTALTECH z Zaniemyśla. Ta propozycja opiewa na 14 956 180,60 PLN netto. Wychodzi więc średnio nieco ponad 598 247 PLN netto za jedną ładowarkę. W pakiecie również jest pięcioletnia gwarancja na urządzenia.
W tej sytuacji rozstrzygnięcie wydaje się być formalnością. Medcom może powoli się szykować do planowania poznańskiej realizacji. Dodajmy, że będzie to pierwsze od pewnego czasu zwycięstwo warszawskiego producenta w przetargu na dostawę ładowarek do elektrobusów w Polsce.
„