Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

IGKM na wirusowym froncie: od dezynfekcji po finanse

infobus
20.03.2020 11:00

Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej stara się pomóc miejskimprzedsiębiorstwom w tym bardzo trudnym okresie.

-„Zaczęliśmy od zgłaszania braków środków dezynfekujących wprzedsiębiorstwach komunikacji miejskiej, a teraz informujemy rząd o kłopotachfinansowych – mówi Dorota Kacprzyk, prezes IGKM.

Pomoc dla miast

W tym tygodniu Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej zwróciłasię do Jadwigi Emilewicz, Minister Rozwoju z prośbą o uwzględnienie sektorakomunikacji miejskiej w opracowywanym przez rząd pakiecie pomocowym dlaprzedsiębiorców oraz gospodarki, w związku ze skutkami pandemii koronawirusa ikoniecznością wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

-„Branża komunikacji miejskiej, jak wiele innych musirównież zmierzyć się z 80% spadkiem ilości pasażerów. Tak gwałtowny spadek liczby przewożonychpasażerów z całą pewnością przełoży się na olbrzymi spadek sprzedaży biletów,wymuszając zwiększenie wielkości dopłat ze strony organizatorów na pokrycie utraconychwpływów. Podejmowane działania w postaci istotnej obniżki cen benzyny i olejunapędowego, zawieszania stref płatnego parkowania, zachęcania Polaków dopodróżowania samochodami, jakkolwiek w sytuacji zagrożenia rozprzestrzenianiasię wirusa są działaniami uzasadnionymi, to spowodują trwały odpływ pasażerów,stanowiący olbrzymie wyzwanie dla polskich miast organizujących komunikacjemiejskie” – alarmuje Izba.

Co dalej?

Zdaniem IGKM, bez dodatkowego wsparcia z zewnątrz, poustabilizowaniu sytuacji z epidemią, najprawdopodobniej cięcia w rozkładachjazdy zostaną utrwalone, co może spowodować nie tylko utrudnienia w mobilnościmieszkańców miast i stref podmiejskich, ale także utratę miejsc pracy wśródmotorniczych i kierowców.

Tutaj konieczna jest pomoc rządu, bo same samorządy – pełniące funkcjęorganizatorów w komunikacji miejskiej – są aktualnie w tak słabej kondycji finansowej, że nie udźwigną tegododatkowego obciążenia.

-„Dlatego też planowane instrumenty wsparcia dla branżposzkodowanych przez COVID-19 powinny objąć także sektor transportu publicznegoz komunikacją miejską, który jak pokazują fatalne wyniki z ostatniego weekendui poniedziałku – 16.03.2020 r. – mocno ucierpi wskutek epidemii. Dlategoapelujemy o wdrożenie nadzwyczajnych środków, które pozwolą branżykomunikacyjnej na przetrwanie tego trudnego czasu. Ufamy, że przy pomocypaństwa, nasz sektor może zminimalizować straty – apeluje Dorota Kacprzyk.