Rząd zmienia czas pracy zawodowych kierowców
W związku z zagrożeniem koronawirusa minister infrastrukturyAndrzej Adamczyk informuje, że Polska wprowadza tymczasowe odstępstwa odstosowania przepisów w stosunku do kierowców wykonujących międzynarodowytransport drogowy osób i rzeczy – przekazał 17 marca Główny InspektoratTransportu Drogowego.
Od 18 marca
GITD podało w środę na swojej stronie internetowej, żeminister infrastruktury Andrzej Adamczyk informuje, że Polska – działając napodstawie rozporządzenia w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych,odnoszących się do transportu drogowego – wprowadza tymczasowe odstępstwa odstosowania przepisów rozporządzenia w stosunku do kierowców wykonującychmiędzynarodowy transport drogowy osób i rzeczy.
-„Te wyjątkowe środki są uzasadnione pandemią zakażeńkoronawirusa SARS-CoV-2 (COVID-19)” – czytamy w komunikacie GITD.Stosowanie odstępstw obowiązuje od środy do dnia 16 kwietnia 2020 roku.
Nowe zasady
Zgodnie z nimi, dzienny czas prowadzenia pojazdu nie możeprzekroczyć 11 godzin, tygodniowy czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć60 godzin, łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni niemoże przekroczyć 96 godzin, a po okresie prowadzenia pojazdu trwającym pięć ipół godziny kierowcy przysługuje ciągła przerwa trwająca co najmniej czterdzieścipięć minut.
Jak przekazało ITD, ze względu na wydłużenie czasuprowadzenia pojazdu z 9 do 11 godzin nie będą miały zastosowania odstępstwa wzakresie dziennych i tygodniowych okresów odpoczynku.
Graniczny problem
Z kolei we wtorek Straż Graniczna informowała, że wydłużasię czas oczekiwania na przekroczenie granicy na niektórych przejściachdrogowych na granicy wewnętrznej w ramach tymczasowo przywróconej kontroli.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
W niedzielę o północy wprowadzono ograniczenia przy wjeździecudzoziemców do Polski. Wjechać mogą wyłącznie cudzoziemcy, którzy sąmałżonkami albo dziećmi obywateli RP lub pozostają pod stałą opieką obywateliRP, cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka, dyplomaci i ich rodziny, cudzoziemcyposiadający prawo stałego lub czasowego pobytu lub prawo do pracy w Polsce orazinne osoby – po zgodzie komendanta głównego SG.
Wracający do kraju Polacy muszą poddać się kwarantannie.Wyjątkiem są osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, alepracują na co dzień w kraju sąsiednim oraz kierowcy transportu kołowego – np.autobusów i busów. Te osoby nie są kierowane na kwarantannę.(PAP)
„