BYD rozpoczyna produkcję … maseczek
Według agencji Bloomberga chińskie koncerny motoryzacyjneprzestawiły częściowo swoje linie produkcyjne i będą wytwarzać maseczkiochronne, aby pomóc w walce z epidemią.
W ubiegłym roku Chiny wyprodukowały ponad 5 mld maseczekchirurgicznych, ale obecnie kraj wciąż zmaga się z ich brakami. Dziennaprodukcja na poziomie 15 mln maseczek jest niewystarczająca (!)
5 mln maseczek dziennie
Przypomnijmy, że sytuacja epidemiologiczna staje się coraz poważniejsza.Do 11 lutego w całych Chinach kontynentalnych odnotowano ponad 40 tys. zakażeńi 908 zgonów. Jedna osoba zmarła w Hongkongu i jedna na Filipinach.
W tej sytuacji BYD – znany m.in. z produkcji autobusów elektrycznych- zapowiedział, że do 17 lutego rozpocznie masową produkcję maseczek, i dokońca miesiąca ma osiągnąć wydajność 5 mln sztuk dziennie. Spółka GeneralMotors SAIC-GM-Wuling poinformowała natomiast, że uruchomi linie produkcyjne,które codziennie będą wytwarzać 1,7 mln maseczek.
BYD będzie ponadto produkować 50 tys. butelek z płynnymśrodkiem dezynfekującym dziennie.
Ciężki powrót
Mimo zakończenia w Chinach przerwy świątecznej, przedłużonejdo 10 lutego z powodu epidemii koronawirusa, wiele koncernów motoryzacyjnychnadal wstrzymuje się z uruchomieniem swoich zakładów. Niektóre decydują się teżna zamknięcie fabryk poza Chinami, z powodu zakłócenia dostaw.
Niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen zapowiedział, żewstrzyma uruchomienie produkcji w zakładach spółki SAIC Volkswagen Automotive,z wyjątkiem jednej placówki w Szanghaju, o kolejne siedem dni, do 17 lutego. Wprzypadku fabryk FAW-Volkswagen Automotive tylko produkcja zakładu w Tiencin wewschodnich Chinach zostanie wstrzymana do następnego tygodnia.
Honda zamierza uruchomić produkcję w Chinach 13 lutego. Wpiątek japoński producent zapewnił, że nie ma problemów z dostawami, któremogłyby hamować produkcję.
Nissan rozważa ponowne uruchomienie swoich fabryk w Chinachwkrótce. Jak podał serwis Automotive News, zakład w prowincji Hubei, którąuważa się za epicentrum epidemii, ma rozpocząć pracę po 14 lutego.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Toyota przedłużyła okres zamknięcia łącznie 12 fabryk wChinach do 16 lutego, choć wcześniej zapowiadała wznowienie ich działania naponiedziałek.
Francuska grupa PSA zamierza wstrzymać pracę w trzechfabrykach w Wuhanie, w stolicy prowincji Hubei, do 14 lutego.
Z kolei zakład BMW w Szenjang w północno-wschodnich Chinachwstrzyma uruchomienie produkcji do 17 lutego.
Wśród koncernów motoryzacyjnych, które zdecydowały się nawznowienie od poniedziałku produkcji w ich chińskich placówkach są Daimler,Ford i Tesla. Od wtorku stopniowo będą również zwiększać swoje moce produkcyjnefabryki Hyundaia i Kii.
„