Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Mamy autobusowego mistrza

infobus
19.09.2005 16:04

Kto wystartował w konkursie?
W dniach 9-10 września br. w Poznaniu odbył się Ogólnopolski Konkurs Kierowców Komunikacji Miejskiej o Puchar Prezesa Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej. Turniej został zorganizowany przez IGKM oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu. Konkurs był jedną z imprez towarzyszących obchodom Jubileuszu 125-lecia komunikacji miejskiej w tym mieście. Łącznie do rywalizacji zgłosiło się 67 zawodników wyłonionych z grupy 27 przedsiębiorstw komunikacyjnych w Polsce, a ich wybór odbył się w wyniku wewnętrznych eliminacji przeprowadzonych w przedsiębiorstwach. W rzeczywistości wyglądało to bardzo różnie – od wskazania przez kierownika ds. przewozów po test teoretyczny pisany przez chętnych. Najwięcej zawodników mogły wystawić firmy transportowe zatrudniające powyżej 1000 kierowców – 5 uczestników, a najmniej – zatrudniające poniżej 100 – tylko jednego. Warunki formalne postawione przez organizatorów były następujące:

  • kandydaci muszą być zatrudnieni na pełnym etacie w przedsiębiorstwie komunikacji miejskiej przez okres co najmniej 1 roku;
  • nie byli w okresie ostatnich 12 miesięcy ukarani karą regulaminową z tytułu naruszenia wewnętrznych przepisów w przedsiębiorstwie lub mandatem karnym z tytułu naruszenia przepisów prawa.

Szczegółowy regulamin konkursu można pobrać tutaj. Natomiast poniżej prezentujemy zestawienie półfinalistów turnieju z wyszczególnieniem poszczególnych miast, które reprezentowali:

Chełm Gawron Andrzej
Słupsk Gac Jan
Tobis Marek
Szczecin Pachnik Sławomir
Ratajczak Artur
Legnica Serafin Mirosław
Mały Artur
Tczew Jaskulski Witold
Warszawa Kobus Marek
Gudzak Piotr
Łazicki Janusz
Osiński Piotr
Kryński Andrzej
Podsiedlik Mariusz
Konin Włodarczyk Paweł
Koszela Bogusław
Wejherowo Mehring Bogdan
Bielsko-Biała Król  Mirosław
Wojtylak Arkadiusz
Kalisz Domieracki Alfred
Majewski Krzysztof
Zamość Wszoła  Andrzej
Inowrocław Matuszak Mirosław
Szczecinek Klusaczyk Wiesław
Włocławek Jańczak Grzegorz
Dolecki Czesław
Koszalin Pusz Adam
Cichy Grzegorz
Koziegłowy Berndt Kazimierz
Rzeszów Wróbel Jerzy
Witek Leszek
Łódź Filipczak Dariusz
Stachurski Ryszard
Stefaniak Waldemar
Wrocław Drzewiński Ryszard
Dawidow Dariusz
Junitz Robert
Szychowiak Paweł
Piła Pilarski Maciej
Tausz Ireneusz
Białystok Matys Marek
Menefel Krzysztof
Płock Gawski Włodzimierz
Wadowski Mariusz
Olsztyn Jobski Zenon
Gajewski Andrzej
Kraków Bąk Włodzimierz
Lachman Robert
Sroka Andrzej
Opole MiciakTomasz
Wawrzyniak Krzysztof
Zielona Góra Wyrwał Waldemar
Jabłoński Wiesław
Poznań Walędziak Jerzy
Wichłacz Leszek
Seifert Józef

Teoria przede wszystkim
W półfinałach wzięło udział 56 zawodników, którzy reprezentowali 27 firm komunikacji miejskiej. Zdaniem organizatorów liczba uczestników na tym etapie turnieju uniemożliwiła przeprowadzenie dodatkowego konkursu sprawnościowego, który na pewno dałby większe szanse doskonałym praktykom – zazwyczaj słabszym w teorii. W tej sytuacji faworytami okazali się kierowcy doskonale znający kodeks drogowy, zagadnienia bhp, przepisy ustawy o transporcie drogowym, zasady udzielania pierwszej pomocy, itp. Do ścisłego finału przeszło tylko 10 najlepszych zawodników. Wśród których grupowo dominowali reprezentanci MPK Poznań (3 uczestników) i MZA Warszawa (dwóch). Ostateczna rywalizacja między najlepszymi przeniosła się na plac manewrowy WORD w Poznaniu. Kierowcy najpierw musieli autobusem MAN NL 223 pokonać łuk, następnie zaparkować skośnie, potem przodem i na końcu wjechać w zatoczkę imitującą przystanek. I tutaj objawił się talent reprezentanta MZK Piła – Ireneusza Tausza. Kiedy innym finalistom wykonanie zadań zabierało 8 lub 10 minut, on perfekcyjnie i niezwykle pewnie pokonał wszystkie elementy w czasie 2,59 min. Był to jedyny bezbłędny przejazd – reszta najczęściej traciła cenne sekundy na powtarzaniu jazdy tyłem po łuku. Zresztą już w trakcie przejazdu, Krzysztof Książyk – dyrektor przewozów autobusów w MPK Poznań, który komentował cały czas to, co działo się na placu manewrowym, obwołał Tausza faworytem rozgrywek. I nie pomylił się, aczkolwiek pewnie bardzo kibicował poznańskiej ekipie, która próbowała osiągnąć lepszy wynik niż reprezentant Piły. To się jednak nie udało. Wystarczył jeden błąd spowodowany pośpiechem i najlepszy ze ścigających lidera – Leszek Wichłacz z MPK Poznań ostatecznie zajął drugie miejsce. Jeszcze przed zawodnikami był ostatnie etap praktycznego testu – tzw. „test Lancelota”, ale było on już praktycznie bez znaczenia dla ustalonego układu w rankingu. Konkurencja ta polegała na przymocowaniu do obu stron autobusu MAN NL 223 dwóch lanc, na które kierowcy musieli zbierać zaczepione na pachołkach obręcze. Każde z kółek miało odmienną punktację, w zależności od stopnia trudności. Był to egzamin sprawdzający płynność jazdy, ale także liczył się czas. Największą jednak jego zaletą była widowiskowość i możliwość aktywnego kibicowania przez publiczność.

Czas na wyniki

Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpiło w hotelu „Delicjusz” (Rosnówko), gdzie swoje przemówienia wygłosili Wojciech Tulibacki – prezes MPK Poznań, Jerzy Chudzicki – prezes IGKM oraz Wojciech Spiżewski – dyrektor WORD. Każdy z nich podkreślał wagę konkursu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz możliwość zintegrowania się kierowców autobusów z różnych miast. Uczestnicy z aplauzem przyjęli deklarację prezesa Chudzickiego o konieczności wprowadzenia turnieju kierowców nas stałe do kalendarza branżowego i jeszcze większymi brawami przyjęli zapowiedź prezesa, że podobna impreza może odbyć się już za rok. Jednak – jak podkreślił Jerzy Chudzicki – to w głównej mierze zależy od decyzji zarządów poszczególnych firm komunikacyjnych – członków Izby. Wreszcie nastąpiła długo oczekiwana chwila – wręczenie pucharu oraz tytułu "Najlepszego kierowcy w komunikacji miejskiej za 2005 rok". Zwycięzcą – zgodnie z oczekiwaniami po teście praktycznym – został Ireneusz Tausz z MZK Piła, który od 1998 r. jest kierowcą miejskiego autobusu i na co dzień jeździ najczęściej 9-metrowym Neoplanem. Dodajmy, że pan Ireneusz pracuje również jako instruktor jazdy i stąd jego doskonała znajomość przepisów o ruchu drogowym. Zwycięzca zdobył główną nagrodę konkursu (czek na 5000 zł) ufundowaną przez głównego sponsora imprezy, firmę MAN – STAR TRUCKS. Ponadto reprezentant Piły zdobył nagrodę dodatkową: "dla najlepszego na placu manewrowym". Nagrodą tą był telewizor PANASONIC – 29", ufundowany przez Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Poznaniu. Drugie miejsce w konkursie zajął Leszek Wichłacz z MPK Poznań. Zawodnik ten otrzymał nagrodę (4000 zł) ufundowaną również przez firmę MAN – STAR TRUCKS. Trzecie miejsce przypadło Robertowi Junitzowi z MPK Wrocław. Nagrodą za zajęcie 3-go miejsca było 3000 zł – ufundowane także przez firmę MAN – STAR TRUCKS. Warto dodać, że główny sponsor nagród zorganizował również dla wszystkich zawodników przybyłych do Poznania atrakcyjną wycieczkę techniczną po Centrum Serwisowym oraz fabryce autobusów MAN w Sadach. Podczas pobytu w Sadach, poza możliwością zwiedzenia fabryki i zapoznania się z najnowszymi technologiami stosowanymi w koncernie MAN, odbyły się (w formie konkursu) przejazdy najnowszymi ciężarówkami MAN-a. Główny sponsor zorganizował również piknik po uroczystościach a dla wszystkich uczestników przygotował jednolite, okolicznościowe koszulki i czapki. Ostateczne wyniki I Ogólnopolskiego Konkursu Kierowców Komunikacji Miejskiej są następujące:
1. Ireneusz Tausz z MZK Piła
2. Leszek Wichłacz z MPK Poznań
3. Robert Junitz z MPK Wrocław
4. Mirosław Matuszak z MPK Inowrocław
5. Marek Matys z KPK Białystok
6. Zenon Jobski z MPK Olsztyn
7. Józef Seifert z MPK Poznań
8. Marek Kobus z MZA Warszawa
9. Andrzej Jankowiak z MPK Poznań
10. Mariusz Podsiedlik z MZA Warszawa

Oby więcej takich imprez…

Podsumowując poznańską imprezę należy życzyć naszej branży jak najwięcej tego typu spotkań, które coraz bardziej integrują środowisko przedsiębiorstw komunikacji miejskiej. Naprawdę nie znaleźliśmy kierowcy, któremu nie podobałoby się na turnieju i nie chciałby pojawić się na kolejnej jego edycji. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni, że nareszcie ich trudny fach został doceniony i specjalnie dla nich stworzono dobrze zorganizowaną imprezę z cennymi nagrodami. Naszym zdaniem wszyscy zawodnicy okazali się zwycięzcami, gdyż samo uczestnictwo w imprezie i możliwość poznania innych kierowców dawała im dużo pozytywnej energii i satysfakcji, że ich codzienny trud jest przez kogoś doceniany. Życzymy im, żeby ten optymizm towarzyszył im jak najdłużej. Dodajmy, że impreza nie odbyłaby się bez osobistego zaangażowania Adama Karolaka z IGKM i Krzysztofa Książyka z MPK Poznań. Kolejne podziękowania za pomoc w organizacji imprezy kierujemy do pracowników WORD w Poznaniu i policjantów z Komendy Miejskiej w Poznaniu, którzy społecznie sędziowali zawody kierowców. Warto wspomnieć także o innych sponsorach, bez których konkurs miałby znacznie skromniejszą oprawę: Voith Turbo, Petro-Oil, Targi Kielce, Hurtownia Części Zamiennych Jan Tarapata, JMK, PIXEL, JAWI, POLSKIE AUTOBUSY, WORD, COLMEC, STER, FUCHS, DRABPOL, WULKANEX i MOTO-BUS.