Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

85-lecie Komunikacji Autobusowej w Warszawie

infobus
21.07.2005 20:05

Dnia 25 czerwca br. w Warszawie odbyły się uroczystości 85-lecia komunikacji autobusowej w stolicy.

Głównym organizatorem i prekursorem imprezy był warszawski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej, który co trzeba przyznać, stanął na wysokości zadania, gdyż załatwienie pozwolenia na tego typu uroczystości, terenu pod wystawę no i oczywiście samych autobusów, nie jest takie łatwe i zajmuje trochę czasu. Kolejny raz okazało się jednak, że dla chcącego nie ma nic trudnego, a dowodem na to niech będzie ilość i różnorodność prezentowanych pojazdów. Od samego rana na Plac Teatralny zaczęły się zjeżdżać autobusy, które od godziny 10:00 były dostępne dla zwiedzających. Dzięki temu, że wyjątkowo dopisała piękna i słoneczna pogoda, na imprezie pojawiła się naprawdę spora liczba zwiedzających. Przychodzili oni całymi rodzinami, by z łezką w oku powspominać lata gdy na ulicach dominowały „Ogórki”. Co ciekawe, trzeba było kilkunastu lat, by społeczeństwo doceniło te autobusy, gdyż w latach ich świetności nie należały one do najbardziej lubianych. Dowodzi to tego, że z niektórymi autobusami jest jak z dziełami sztuki, które są zauważane i doceniane dopiero po śmierci autora – w tym przypadku po wycofaniu z eksploatacji.

Wśród prezentowanych autobusów można było zobaczyć m.in.:

– zabytkowe:

Jelcz 272 Mex – doskonale znany z polskich ulic, prezentowany egzemplarz był własnością warszawskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej;

Jelcz 043 – wykorzystywany przed laty jako autobus socjalny;

– eksploatowane współcześnie:

Neoplan N4020 – pierwszy niskopodłogowy autobus w MZA Warszawa;

Ikarus 411.08 – prototypowy autobus niskopodłogowy produkcji węgierskiej;

Ikarus 280.37 – w historycznych barwach;

Jelcz M180 – unikatowy egzemplarz z 1993 roku, jeden z 8 sztuk wyprodukowanych przez Jelcz S.A., eksploatowany przez MZA;

– oraz ofertę Polskich Autobusów:

Jelcz M081MB3 – jeden z 32 sztuk zakontraktowanych przez MPK Kraków;

Jelcz M125M/4 – pierwszy polski autobus niskopodłogowy napędzany gazem ziemnym;

Jelcz M181MB3 – doskonale znany z ulic stolicy, zmodernizowany egzemplarz należący do MPK Kraków.

Jelcz MEX 272 (fot. Z. Rafalski)Jelcz 043 (fot. Z. Rafalski)Warszawskie Jelcze `Ogórki` (fot. Z. Rafalski)od lewej: Prezes firmy Polskie Autobusy - dr Franciszek Gaik, wiceprezes KMKM - Marcin Żabicki, prezes MZA - Roman Podsiadły (fot. Z. Rafalski)

festyn na Pl. Teatralnym w Warszawie cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców (fot. Z. Rafalski)festyn na Pl. Teatralnym w Warszawie (fot. P. Dobrosławski)festyn na Pl. Teatralnym w Warszawie (fot. Z. Rafalski)festyn na Pl. Teatralnym w Warszawie (fot. Z. Rafalski)

oryginalny Jelcz M180 oraz popularny Ikarus 280 (fot. Z. Rafalski)Ikarus 280 i Jelcze - MEX 272 oraz 043 (fot. Z. Rafalski)oblegany Jelcz M125M/4 VECTO CNG (fot. P. Dobrosławski

Parada i okolicznościowa linia 85 w Warszawie

Nie lada gratka czekała dla mieszkańców Warszawy także po festynie. O godzinie 12.30 prezentowane autobusy, wypełnione po brzegi pasażerami, wyruszyły na paradę (fot. 12, 13, 14). Pół godziny później uruchomiono okolicznościową, bezpłatną linię „85”. Specjalna linia miała uświadomić mieszkańcom, że autobusowa komunikacja miejska w Warszawie ma już 85 lat. Na trasie „85” jeździły trzy autobusy: zabytkowy czerwono-żółty Jelcz MEX 272, Jelcz M125M/4 VECTO CNG oraz Jelcz M181MB Tantus. Autobusy kursowały na trasie: Plac Bankowy – Senatorska – Miodowa – Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – Świętokrzyska – Marszałkowska – Aleje Jerozolimskie – Nowy Świat – Plac Trzech Krzyży. Dowoziły one pasażerów do Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki na ulicy Elektoralnej 12, gdzie zorganizowano wystawę poświeconą 85-leciu warszawskich autobusów. Tam też warszawiacy mogli obejrzeć wiele pamiątek i zdjęć związanych z warszawską komunikacją autobusową. Liczne atrakcje czekały na pasażerów linii 85 w czasie jazdy. Każdy pasażer otrzymywał pamiątkową pocztówkę służącą za okolicznościowy bilet, słodki upominek od uroczych hostess, a także czasopisma o autobusach oraz prospekty. Kursy zakończyły się około godziny 19.00.

Kolumna autobusów ruszająca na paradę (fot. Z. Rafalski)Neoplan N4020 z całopojazdową reklamą imprezy 85-lecia warszawskich autobusów (fot. P. Dobrosławski)Neoplan N4020, w głębi Jelcz M180 (fot. Z. Rafalski)Jelcz MEX 272 z 1977 roku na linii 85. Perełka warszawskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej (fot. P. Dobrosławski)

Jelcz MEX 272 w czasie jazdy na linii 85 (fot. P. Dobrosławski)Jelcz M125M/4 VECTO CNG w trakcie przejazdu po reprezentacyjnym Krakowskim Przedmieściu (fot. P. Dobrosławski)w czasie jazdy hostessy rozdawały krówki, a konduktorzy okolicznościowe pocztówki (fot. P. Dobrosławski)Jelcz M181MB TANTUS w czasie postoju przy Pl. Trzech Krzyży (fot. P. Dobrosławski)

Jelcz MEX 272 na ulicy Miodowej w czasie ostatniego kursu na linii 85 (fot. P. Dobrosławski)