Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Nowości w ofertach producentów opon (1): Continental

infobus
15.07.2005 09:19

Historia firmy

Niemiecki koncern Continental, słynący przede wszystkim z produkcji opon samochodowych, to firma mogąca pochwalić się długimi tradycjami. Jest on kontynuatorem firmy Continental Caoutchouc und Gutta Percha Compagnie, która została założona w październiku 1871 r. w Hanowerze. Początkowo jednak nie miała ona nic wspólnego z motoryzacją, ale zajmowała się wytwarzaniem elementów z kauczuku, materiałów wykorzystujących gumę, a także opon do rowerów i wozów. W 1882 r., firma przyjmuje charakterystyczne, do dziś używane logo, przedstawiające konia zrywającego się do galopu.

Logo firmy Continental, przedstawiające konia zrywającego się do galopu, ma już 123 lataW 1898 r., Continental rozpoczyna produkcję swoich pierwszych opon samochodowychSamochody Daimler, wyposażone w opony Continental, odnosiły wiele sukcesów sportowych

W 1892 r., firma produkuje pierwsze w Niemczech opony pneumatyczne do rowerów, a w 1898 wchodzi po raz pierwszy w kontakt z branżą motoryzacyjną. Continental wytwarza wówczas pierwsze, niebieżnikowane jeszcze opony samochodowe. Korzystał z nich m.in. pierwszy samochód Daimlera, któremu nadano nazwę Mercedes, odnosząc sensacyjne zwycięstwo w rajdzie Nicea – Salon – Nicea. W 1904 r., Continental prezentuje pierwszą na świecie samochodową oponę bieżnikowaną.

Wprowadzenie przez firmę Continental opon o dużych rozmiarach umożliwiło zastosowanie ich w samochodach użytkowych w miejsce niezbyt wygodnych w eksploatacji opon pełnych

W 1909 r., firma opanowuje technologię produkcji kauczuku syntetycznego i rozpoczyna próbną produkcję wykonanych z nich opon. W 1921 r., Continental wprowadza do produkcji opony pneumatyczne o dużych rozmiarach, co umożliwiło zastosowanie ich w pojazdach użytkowych, w których dotąd stosowano opony pełne. Na przełomie 1928 i 1929 r., firma łączy się z dwoma innymi niemieckimi producentami z branży gumowej, tworząc koncern Continental Gummi-Werke AG, w skład którego – oprócz dotychczasowych zakładów w Hanowerze – wchodzą także fabryki w Hanowerze-Limmer oraz w Korbach (Hesja). W 1936 r., syntetyczna guma całkowicie zastępuje stosowany dotąd w produkowanych oponach kauczuk, a 2 lata później zostaje wmurowany kamień węgielny pod budowę nowej fabryki w Stöcken, nieopodal Hanoweru. W 1943 r., Continental opatentował oponę bezdętkową. Pod koniec II Wojny Światowej, w trakcie bombardowań, zakłady koncernu uległy znacznym zniszczeniom. Dotyczyło to zwłaszcza fabryk w Hanowerze-Vahrenwald i Korbach. Jednak już w czerwcu 1945 r., firma otrzymuje zgodę na wznowienie produkcji. W 1955 r., Continental a w 1960 r. – radialnych.

Pod koniec II Wojny Światowej, zakłady należące do koncernu Continental uległy znacznym zniszczeniomW 1979 r., Continental przejął europejskie zakłady amerykańskiej firmy UniRoyal

W latach 60. rozpoczyna się ekspansja międzynarodowa firmy. W 1964 r., Continental otwiera fabrykę opon we Francji, a 3 lata później, w Hanowerze powstaje specjalny tor prób, na którym testowane są nowe modele opon, zwany Contidrom. W 1979 r., firma przejmuje europejską działalność amerykańskiego koncernu UniRoyal Inc. w dziedzinie produkcji opon, co pozwala jej rozszerzyć swoją bazę produkcyjną na terenie Europy (Continental przejął wówczas m.in. zakłady w Aachen). W 1985 r., Continental przejmuje austriackiego producenta opon Semperit, w 1987 r. – amerykańską firmę General Tire Inc. (od 2001 r. – Continental Tire North America), a w 1993 r. – czeską firmę Barum. Od 1991 r. cała działalność przemysłowa koncernu została zreorganizowana i przekazana do wydzielonej spółki ContiTech.

W 1991 r., cała działalność przemysłowa koncernu Continental została skupiona w spółce ContiTechW 2002 r. ContiTech połączył się z koncernem Phoenix AG

W latach 1998-1999 Continental, próbując kolejne fabryki opon w Argentynie, Meksyku, RPA i na Słowacji, a w 2000 r. – w Rumunii, a w 2002 r. – w Malezji, we współpracy z lokalnym koncernem Sime. W 2002 r., we współpracy z Bridgestone, firma opracowała nowatorski system umożliwiający kontynuację jazdy po przebiciu opony. W 2004 r., Continental przejmuje firmę Phoenix AG, co dało początek największemu na świecie koncernowi, specjalizującemu się w dziedzinie przemysłu gumowego i tworzyw sztucznych.

Choć Continental znany jest głównie z produkcji opon, firma zajmuje się także produkcją innych elementów gumowych (przewody, miechy pneumatyczne, elementy tłumiące drgania), tworzywowych, a także podzespoły do układów hamulcowych.

Opony Continental - w zależności od zastosowania - są oznaczone odpowiednią literą oraz piktogramami Standardowe opony Continental typu Long Distance

Podstawową ofertę opon firmy Continental dla samochodów ciężarowych i autobusów, stanowią trzy grupy produktów: HSR-1 „HighMiler” – przeznaczone do montażu na osiach kierowanych, HTR-1 „HighMiler” dla osi wleczonych oraz HDR-1 dla osi napędzanych. Opony te posiadają dalsze odmiany, przystosowane do pracy w konkretnych warunkach eksploatacyjnych (Long Distance – przeznaczone do ruchu dalekodystansowego, Regional Traffic – do ruchu lokalnego – krajowego, Urban Traffic – do ruchu miejskiego). Wersje te są oznaczane odpowiednimi literami (L, R, U, a także W – zimowe, C – do pojazdów budowlanych i O – do zastosowań terenowych), a ponadto na ściance opon umieszczone są czytelne piktogramy informujące użytkownika o przeznaczeniu opony. Każdą oponę wyróżnia budowa, która jest opracowana pod kątem użytkowania w specyficznych warunkach dla każdej z nich. Na przykład opony do użytku miejskiego posiadają specjalne wskaźniki zużycia ściany bocznej, która w tym segmencie opon jest dodatkowo wzmocniona. Szczegółową ofertę firmy w zakresie ogumienia do samochodów ciężarowych i autobusów przedstawia poniższa tabela.

Tabela 1: Podstawowa oferta opon Continental dla samochodów ciężarowych i autobusów

L (long Distance) R (Regional Traffic) W (Winter) U (Urban Traffic) C (Construction) O (Off-road)
Oś kierowana HSL1 HSR1 LSR1 HSW HSU1 HSC+ HSC HSO
Oś napędzana HDL1 HDR+ HDR LDR1 HDW HDU1 HDU HDC+ HDC HDO
Oś wleczona HTL HTR1 HTW HTC

Dla ruchu krajowego, zaleca się opony HSR 1 na oś kierowaną i HDR+ na oś napędzającą, które występują w pełnej gamie rozmiarowej, oznaczonej jako Regional-Traffic. W autobusach poruszających się w ruchu miejskim, stosuje się opony HSU 1 i HDU 1, które w ofercie koncernu Continental występują w popularnych rozmiarach 275/70 R22,5, 295/80 R22,5 i 385/55 R22,5.

Podczas specjalnego pokazu, jaki koncern Continental zorganizował w połowie kwietnia 2005 r. w hiszpańskiej Walencji, przedstawione zostały dwie nowości. Są to nowe modele opon do transportu dalekodystansowego: HSL1 i HDL1. Pierwsza z nich jest przeznaczona do montażu na osi kierowanej, a druga – napędzanej. Opony te należą do nowej serii Eco-Plus, w których budowie wykorzystano najnowsze osiągnięcia poszczególnych gałęzi przemysłu, w tym przede wszystkim chemicznego. Jako doskonały przykład służą tu nowe dodatki, elastycznie wplecione w łańcuchy polimerowe. Składniki te charakteryzują się niską zdolnością pochłaniania (niższy stopień deformacji) i wysoką sztywnością. W efekcie gwarantują jakże istotne małe ugięcia opony. Mniejsza absorpcja energii redukuje opory toczenia, które przekładają się na energooszczędność a co za tym idzie zmniejszenie zużycia paliwa. Poza tym optymalny kontur w połączeniu z wytrzymałością całej konstrukcji przyczynia się do wydłużenia maksymalnych przebiegów nowych opon Continental.

Opona Continental HSL1 Eco-Plus, przeznaczona do stosowania na osiach kierowanych

HSL 1 Eco-Plus, czyli opona na oś kierowaną, wyróżnia się równomiernym zużyciem i bardzo dużą trwałością eksploatacyjną. Zawdzięcza to wyjątkowo dużej (szerokiej) powierzchni przylegania i żeberkom na obwodzie. Ponadto rowki w barkach bieżnika i specjalna mieszanka gumowa, opracowana szczególnie z myślą o osiach kierowanych, skutkują niską temperaturą w trakcie jazdy, przekładającą się na obniżenie zużycia paliwa. Same rowki bieżnika, o opatentowanym kształcie, zapobiegają zakleszczaniu się w nich kamieni. Geometrię tych rowków zaprojektowano pod kątem maksymalnego wyciszenia odgłosów toczących się opon.

Opona Continental HDL1 z nowej rodziny Eco-Plus, przeznaczona dla osie napędzanychDzięki zastosowaniu kierunkowego bieżnika o dużej grubości, w połączeniu z odpowiednią budową jego centralnej części, opona HDL1 Eco-Plus odznacza się równomiernym zużyciem oraz dużymi przebiegami

Druga z tegorocznych, premierowych opon przeznaczonych dla transportu dalekodystansowego to przygotowana do zakładania na osi napędzanej HDL 1 Eco-Plus. Posiada ona kierunkowy bieżnik charakteryzujący się dużą grubością. W połączeniu z budową jego centralnej części powoduje to w efekcie jego równomierne zużycie i gwarantuje duże przebiegi. Oprócz tego bieżnik ma na barku otwarty wzór co zapewnia bardzo dobre właściwości jezdne, w tym na mokrych nawierzchniach i ułatwia samooczyszczanie opony.

Nowe ogumienie Continental HSL 1 Eco-Plus i HDL 1 Eco-Plus początkowo będzie dostępne w trzech rozmiarach: 295/80 R22,5, który jest stosowany w autobusach jedno piętrowych oraz w rozmiarach: 315/70 R22,5 i 315/80 R22,5, które stosuje się w autobusach dwupiętrowych, oferta opon Long-Distance polecana jest dla autobusów dalekodystansowych.