Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Zmiany w akcyzie na paliwa

infobus
03.06.2005 09:37

Ministerstwo Finansów informuje, że w celu dalszego ograniczania „szarej strefy” w obrocie paliwami, istnieje potrzeba zrównania obciążeń podatkiem akcyzowym gazu płynnego używanego do napędu pojazdów samochodowych i gazu płynnego wykorzystywanego do celów opałowych, jak również zrównania akcyzy na olej opałowy lekki do poziomu stawki jak dla oleju napędowego, a także wprowadzenia obowiązku znakowania i barwienia oleju żeglugowego oraz przeciwdziałania wprowadzaniu do obrotu jako oleju opałowego lekkiego, olejów opałowych ciężkich. Patologiczne zjawiska związane z tą sferą mają ujemny wpływ na przebieg realizacji budżetu państwa w zakresie wpływów z podatku akcyzowego od paliw silnikowych, natomiast zaproponowane rozwiązania zdecydowanie ograniczą „szarą strefę” na rynku oleju opałowego i gazu płynnego wpływając w ten sposób na poprawę sytuacji budżetu. W związku z powyższym Minister Finansów w dniu 30 maja br. podpisał rozporządzenie w sprawie znakowania i barwienia paliw silnikowych oraz olejów opałowych dla celów kontroli obrotu oraz zmiany następujących rozporządzeń:
– w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego,
– w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego,
– w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego,
– w sprawie procedury zawieszenia akcyzy i jej dokumentowania.

Rozporządzenia te wejdą w życie 14 dni od dnia opublikowania w Dzienniku Ustaw.

W związku z docierającymi do Ministerstwa Finansów informacjami, iż na rynku olejów opałowych ciężkich pojawiają się oleje opałowe, które tylko z nazwy są olejami opałowymi ciężkimi, opodatkowanymi stawką akcyzy w wysokości 60,00 zł/1.000 kg, a w rzeczywistości są to oleje opałowe lekkie, których parametry destylacji nieznacznie niższe od przyjętej granicy 50% w temperaturze 350st C, obniżono granicę destylacji do 30% w temperaturze 350st. C. Zmiana ta znalazła swoje odzwierciedlenie zarówno w rozporządzeniu w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego, jak i znakowania i barwienia paliw silnikowych oraz olejów opałowych dla celów kontroli oraz w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego. Z uwagi na konieczność dalszego ograniczania możliwości używania paliw żeglugowych (zwolnionych z podatku akcyzowego) do celów napędowych, wprowadzono nowe rozporządzenie, które obok obowiązku znakowania i barwienia olejów opałowych oraz olejów napędowych przeznaczonych na cele opałowe, wprowadza również obowiązek znakowania i barwienia paliw żeglugowych. Znakowanie i barwienie paliw żeglugowych oznacza z jednej strony możliwość zidentyfikowania swojego produktu dla dystrybutora, nawet w mieszaninie z innym, nieżeglugowym paliwem, z drugiej strony – możliwość kontrolowania zgodnego z przeznaczeniem wykorzystywania paliwa, stwarzając jednocześnie narzędzie do ewentualnego ustalenia pochodzenia produktu.
Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego wprowadza obniżenie akcyzy na olej napędowy w zależności od zawartości siarki. W przypadku oleju napędowego o zawartości siarki powyżej 0,001% do 0,005% stawka akcyzy ulegnie obniżeniu z kwoty 1.099,00 zł/1.000 l do poziomu 1.028,00 zł/1.000 l.

Rozporządzenie wprowadza obniżenie objętościowej granicy destylacji do 30% (aktualna granica destylacji wynosi 50%) w temperaturze 350st. C i określenie drugiego parametru wyróżniającego oleje opałowe lekkie, tj. gęstości w temperaturze 15st. C na poziomie niższym niż 890 kg/m3, przy jednoczesnym zrównaniu stawki akcyzy na olej opałowy lekki do poziomu stawki jak dla oleju napędowego. Zatem stawka akcyzy dla oleju opałowego lekkiego wzrośnie z kwoty 233,00 zł/1.000 l do poziomu1.028,00 zł/1.000 l.

Rozwiązanie to pozwoli na rozszerzenie gamy olejów opałowych traktowanych jako oleje opałowe lekkie, poprzez przeklasyfikowanie części pseudo olejów opałowych ciężkich do grupy olejów opałowych lekkich i opodatkowania ich wyższą stawką akcyzy w wysokości 1.028,00 zł/1.000 l. Rozporządzenie wprowadza również wzrost stawki akcyzy dla ciężkiego oleju opałowego do poziomu 695,00 zł/1.000 kg. Tym niemniej na mocy rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego nadal zwolnione są z podatku akcyzowego oleje opałowe ciężkie wykorzystywane w elektrociepłowniach, indywidualnych gospodarstwach domowych, w pracach rolnych, ogrodniczych, szklarniowych oraz leśnych. Rozporządzenie obejmuje także podatkiem akcyzowym w wysokości 695,00 zł/1.000 kg (tj. jak dla gazu wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych) gaz płynny propan-butan i inne gazy płynne, wykorzystywane do celów opałowych. Konieczność zmiany rozporządzenia w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego spowodowana jest, w głównej mierze, wprowadzeniem obowiązku znakowania i barwienia paliw wykorzystywanych do celów żeglugi (włączając rejsy rybackie). Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego zawiera zmiany, których konieczność wprowadzenia wynika m. in. z faktu zmiany regulacji dotyczących znakowania i barwienia paliw żeglugowych, a także zrównania obciążeń podatkiem akcyzowym gazu płynnego używanego do napędu pojazdów samochodowych i gazu płynnego wykorzystywanego do celów opałowych. Zmiana regulacji wprowadzającej zwolnienie od akcyzy paliw żeglugowych polega na wprowadzeniu zapisu, iż zwolnione od akcyzy do celów żeglugi będą tylko takie oleje napędowe i opałowe, które zostały oznaczone znacznikiem Solvent Yellow 124 i zabarwione substancją typu Solvent Blue 35, określonymi w rozporządzeniu w sprawie znakowania i barwienia paliw silnikowych oraz olejów opałowych dla celów kontroli obrotu.

Jednocześnie rozporządzeniem w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego wprowadzono zwolnienie od akcyzy gazu płynnego, rozlewanego do butli gazowych, w składzie podatkowym, używanego do celów opałowych w części odpowiadającej 50% stawki akcyzy na ten wyrób. Rozporządzenie przewiduje również zwolnienie z podatku akcyzowego gazu płynnego zużywanego na inne cele niż napędowe i opałowe. W rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie procedury zawieszenia akcyzy i jej dokumentowania przyjęto rozwiązanie, zgodnie z którym w przypadku gazu płynnego procedura zawieszenia poboru akcyzy została zakończona z chwilą opuszczenia przez niego składu podatkowego. Jednocześnie Ministerstwo Finansów informuje, że pakiet osłonowy dla części podmiotów i osób zużywających olej opałowy i gaz płynny na cele opałowe, związany ze wzrostem kosztów ogrzewania, zostanie opracowany przed sezonem grzewczym.