PGZ: Dwaj nowi członkowie zarządu
Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej powołała 9 maja2017 dwóch nowych członków zarządu – Szczepana Rumana i Roberta Guta Także wewtorek podano, że z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej PGZ zrezygnowałprof. Tomasz Siemiątkowski.
Zastępca dyrektora Biura Komunikacji i Promocji PGZ ŁukaszPrus poinformował, że Ruman był wcześniej w Grupie dyrektorem Biura Strategiispółki. Posiada także kilkuletnie doświadczenie w pracy na stanowiskachkierowniczych zdobyte poza PGZ. W Polsce i za granicą pracował w firmach doradztwastrategicznego. Uczestniczył również w procesach inwestycji, przejęć i budowynowych przedsiębiorstw” – podał Prus.
Zaznaczył, że Ruman ukończył studia menadżerskie na IESEBusiness School w Barcelonie, w filadelfijskiej The Wharton School of the Universityof Pennsylvania, a także studia z zakresu ekonomii na Wydziale NaukEkonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. „Aktywnie uczestniczy wdziałalności stowarzyszeń proobronnych, jest strzelcem sportowym” -podkreślił zastępca dyrektora.
Drugi nowy członek zarządu – Robert Gut jest ekspertem wdziedzinie bezpieczeństwa państwa, administracji oraz finansów publicznych -podał Prus. Obecnie jest wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Stoczni Remontowej”Nauta” w Gdyni.
„Posiada bogate doświadczenie zawodowe w zakresiezarządzania mobilizacją i uzbrojeniem, a także w obszarach zamówieńpublicznych, logistyki, bezpieczeństwa energetycznego oraz zabezpieczeniaspołecznego” – wyliczył.
Pracował m.in. w Urzędzie Ochrony Państwa, KancelariiPrezydenta RP oraz Służbie Kontrwywiadu Wojskowego; ukończył studia ekonomicznena Politechnice Radomskiej , a na Uniwersytecie Gdańskim zdobył tytuł ExecutiveMBA. Prezydenta Andrzej Duda odznaczył go Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Od lutego 2017 r. prezesem PGZ jest Błażej Wojnicz. Zastąpiłwieloletniego współpracownika Macierewicza Arkadiusza Siwkę, który kierowałspółką od grudnia 2015 r., ale zrezygnował. W zarządzie spółki są jeszczeMaciej Lew-Mirski (od grudnia 2015 r.) i Adam Lesiński (od listopada 2016 r.).
Wcześniej we wtorek wiceszef MON Bartosz Kownackipoinformował, że z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej PGZ zrezygnowałprof. Tomasz Siemiątkowski. Pełnił ją od 2013 r.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
„Prof. T. Siemiątkowski zrezygnował z funkcjiPrzewodniczącego RN PGZ SA. Dziękuję za owocną i dobrą współpracę i życzę Panupowodzenia” – napisał Kownacki na Twitterze.
Siemiątkowski był przewodniczącym rady nadzorczej PGZ od2013 r. Jako jedyny członek tego gremium pozostał na stanowisku po wyborzenowej rady nadzorczej w grudniu 2015 r. W przeszłości był członkiem radnadzorczych m.in. PKO BP, PLL Lot i Polbanku.
W skład RN PGZ prócz Siemiątkowskiego wchodzą obecnieKonstancja Puławska (wiceprzewodnicząca), Piotr Sulewski (sekretarz, od grudnia2015 r.) i Karol Tatara. W 2016 r. w radzie nadzorczej spółki zasiadał krótkoówczesny szef gabinetu politycznego ministra obrony Antoniego Macierewicza irzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.
PGZ, utworzona w ramach konsolidacji przemysłu zbrojeniowegozapisanej w Strategii Rozwoju Systemu Bezpieczeństwa NarodowegoRzeczypospolitej z 2013 r., skupia ponad 60 spółek, w których pracuje 17,6 tys.osób; łącznie ma udziały w ponad stu spółkach i roczne przychody na poziomie 5mld zł. Udziałowcami PGZ są Skarb Państwa (40,1 proc. akcji) oraz dwa państwowepodmioty – Agencja Rozwoju Przemysłu (28,91 proc.) i Polski Holding Obronny(dawna Grupa Bumar; 30,98 proc. akcji).
W skład PGZ wchodzą spółki należące dawniej do PolskiegoHoldingu Obronnego, a także firmy spoza PHO z branży zbrojeniowej, stoczniowej,offshore, nowych technologii, finansów i nieruchomości, jak również wojskoweprzedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne.
Po wyborach w 2015 r. MON przejęło w imieniu Skarbu Państwanadzór nad państwowymi spółkami zbrojeniowymi.(PAP)
„