Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Policja: Zaostrzenie kar dla piratów drogowych

infobus
09.05.2017 16:55

Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym, m.in.podniesienie do 2 lat dolnej granicy więzienia za spowodowanie śmiertelnegowypadku w stanie nietrzeźwości – przewiduje nowelizacja Kodeksu karnego, którąpodpisał prezydent Andrzej Duda.

„Uchwalona 23 marca ustawa ma na celu wprowadzenienowych unormowań, które mają doprowadzić do surowszego i przede wszystkimbardziej skutecznego ścigania i karania kierowców łamiących uporczywie przepisyruchu drogowego” – zaznaczono w poniedziałkowym komunikacie KancelariiPrezydenta informującym o podpisaniu ustawy.

Według nowelizacji, kierowca, który w stanie nietrzeźwościlub pod wpływem środka odurzającego spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnymlub ciężkim uszkodzeniem ciała, trafiałby do więzienia minimum na 2 lata(obecnie jest to co najmniej 9 miesięcy). Kara nie będzie mogła być zawieszana.Jak informowało Ministerstwo Sprawiedliwości, w 2015 r. na 112 wyrokówskazujących 26 sprawcom wymierzono kary w zawieszeniu, w 2014 r. było 38zawieszeń na 151 wyroków, a w 2013 r. – 93 na 252 wyroki.

Świadoma ucieczka przed pościgiem policji będzieprzestępstwem zagrożonym karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności(obecnie jest wykroczeniem, za które grozi grzywna i kara do 30 dni aresztu).Skazując za to kierowcę, sąd będzie orzekał wobec niego zakaz prowadzeniapojazdów mechanicznych. W 2015 r. ucieczek przed policją było ponad 2,6 tys.

Kierowca, który prowadziłby pojazd mimo orzeczonego przezsąd zakazu, trafi do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Obecnie groziza to kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Kierowca, który prowadziłby pojazd mimo wydania decyzjiadministracyjnej o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, otrzyma sądowyzakaz prowadzenia pojazdów. Obecnie taki zakaz jest stosowany – według MS -bardzo rzadko. Resort zaznaczał, że w 2015 r. spośród prawie 1,4 tys. osóbskazanych za jazdę bez uprawnień odebranych administracyjnie, zaledwie wobecczterech orzeczono sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Wykroczenia w komunikacji mają się przedawniać po trzechlatach od chwili popełnienia czynu, a nie – jak obecnie – po dwóch. Zmianęuzasadniono zbyt wieloma sprawami, które dziś się przedawniają. W 2015 r.przedawniło się ponad 1 tys. wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi wkomunikacji.

Inny z przepisów nowelizacji zakłada, że sądy, wydającwyroki w sprawach o przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym,będą musiały zostać poinformowane o wszystkich przestępstwach i wykroczeniachkierowców znajdujących się w centralnej ewidencji kierowców oraz w ewidencjikierowców naruszających przepisy drogowe, prowadzonej przez policję. Obecniesądy, orzekając w sprawie przestępstw drogowych, nie wiedzą, czy podsądnypopełniał wcześniej wykroczenia drogowe.

Ponadto zostały zharmonizowane przepisy o poddawaniukierujących badaniom na zawartość w organizmie alkoholu lub środka działającegopodobnie do alkoholu, a także uporządkowane kwestie związane z dystrybucjąbloczków mandatowych.

Prezydent podpisał ustawę w sobotę. Większość nowelizacjiwejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)