Bydgoszcz z e-Busem ? 10 elektrobusów z opcją
Bydgoszcz weźmie udział w programie na rzecz rozwojuelektromobilności w Polsce. Miasto zadeklarowało w I etapie zakup 10 sztukautobusów z możliwością zwiększenie zamówienia o kolejnych 10 sztuk.
W poniedziałek (20 lutego) przedstawiciele Bydgoszczy ,wspólnie z 40 innymi samorządami, podpisali w Warszawie list intencyjny zministerstwami rozwoju i energii oraz Polskim Funduszem Rozwoju w sprawierozwoju elektromobilności w naszym kraju. Bydgoszcz zgłosiła wolę współpracy wobszarze bezemisyjnego transportu publicznego prowadzonego przez NarodowyFundusz Badań i Rozwoju.
W podpisaniu listu intencyjnego z ministerstwami rozwoju ienergii oraz Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie rozwoju elektromobilnościprezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego reprezentował jego zastępca, MirosławKozłowicz oraz zastępca dyrektora ZDMIKP, Rafał Grzegorzewski.
Projekt elektromobilności dotyczy m.in. produkcji innowacyjnego autobusuelektrycznego, którego pierwsze egzemplarze miałyby pojawić się na ulicachmiast w roku 2019. Projekt ma być realizowany w ramach tzw. partnerstwainnowacyjnego, gdzie współzamwaiającymi te autobusy będą samorządy. Bydgoszczzadeklarowała w pierwszym etapie zakup 10 sztuk autobusów z możliwościązwiększenie w kolejnym etapie o kolejne 10 sztuk.
Bydgoskie obszary
Bydgoszcz planuje zakupić i wprowadzić do ruchu pojazdy elektryczne w jednym lub kilkunastępujących obszarów działania:
-
Obsługa najbardziejingerujących w obszar Śródmieścia, czyli tam gdzie emisja spalin jestnajwiększa (największa gęstość ruchu).
-
Obsługa linii obsługujących rejony uprzemysłowione (BydgoskiPark Przemysłowo Technologiczny, teren po zakładach chemicznych Zachem, OsowaGóra).
-
Obsługa obszarów wypoczynkowych (Leśny Park Kultury iWypoczynku).
-
Obsługa osiedlimieszkaniowych o wysokiej zabudowie i wysokiej częstotliwości kursowania liniiautobusowych i tam gdzie nie planuje się obsługi trakcją tramwajową(Bartodzieje, Bielawy, Szwederowo, Błonie).
Poza kwestią zwiększania udziału elektrycznych autobusów wtaborze komunikacji zbiorowej uczestnictwow programie na rzecz rozwoju elektromobilności obejmuje też inne obszarywspółpracy. Chodzi między innymi o zaplanowanie i zbudowanie infrastruktury doładowania autobusów i samochodów elektrycznych, wspólny udział w pracachbadawczo?rozwojowych, czy przygotowanie księgi dobrych praktyk przywprowadzaniu w polskich samorządach elektrycznego transportu miejskiego isamochodowego oraz konsultacje projektu ustawy o elektromobilności.
„