Poznań z e-Busem: w planach 15 elektrobusów
Poznań znalazł się w grupie miast, które 20 lutego 2017 r. zadeklarowaływspółpracę z Ministerstwem Rozwoju, Ministerstwem Energii oraz PolskimFunduszem Rozwoju SA na rzecz tworzenia w Polsce warunków do rozwoju branżyelektromobilności. List intencyjny w tej sprawie w poniedziałek, w imieniuwładz stolicy Wielkopolski, podpisał w Warszawie zastępca prezydenta, MaciejWudarski.
– Wierzymy, że rozwójbezemisyjnej motoryzacji przyczyni się do dynamicznego rozwoju polskiejgospodarki. Wierzymy, że upowszechnienie samochodów i autobusów elektrycznychpozwoli radykalnie poprawić jakość powietrza w Polsce, a warunki życia Polakówbędą sukcesywnie zmieniać się na bardziej ekologiczne i przyjazne dla zdrowia -m.in. przez rozwój elektrycznego transportu miejskiego – czytamy w preambulelistu intencyjnego, którego sygnatariuszem jest również Poznań.
– Mam nadzieję, że w ślad za podpisaniem listu intencyjnegopójdą zdecydowane działania ze strony rządowej. Bez wsparcia centralnego niejest możliwy dynamiczny rozwój elektromobilności, a tym samym poprawa warunkówżycia mieszkańców – mówi zastępca prezydenta Poznania, Maciej Wudarski.
15 autystów elektrycznych
Miasto Poznań z racji zaawansowanych prac, związanych zubieganiem się o dotacje na zakup 15 autobusów elektrycznych dla komunikacjipublicznej do 2020 roku, wpisuje się w idee i założenia realizacji PlanuRozwoju Elektromobilności w Polsce. Dodatkowo chce wspierać rozwójcar-sharingu, opartego o pojazdy elektryczne prywatnych operatorów.
Zameldowani w Poznaniu właściciele pojazdów bezemisyjnychjuż dziś mogą liczyć w mieście na pewneudogodnienia, związane m.in. z opłatami w strefie płatnego parkowania.Miesięczna karta abonamentowa, upoważniająca do parkowania pojazdu we wszystkichpodstrefach, kosztuje ich jedyne 30 zł.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Działania na rzecz wspierania rozwoju elektromobilności, októrych mowa w podpisanym w poniedziałek liście, odbywać się będą podauspicjami Związku Miast Polskich, we współpracy z Narodowym Funduszem OchronyŚrodowiska i Gospodarki Wodnej. Współpraca sygnatariuszy ma służyć promowaniupolskiej myśli technicznej, rozwojowi nauki oraz ma stworzyć warunki dopowstania polskiego rynku pojazdów bezemisyjnych.
– Oświadczamy, że chcemy stać się częścią światowegoprzemysłu pojazdów elektrycznych i stymulować powstanie nowego rynku w Polsce.Dlatego będziemy wspierać potencjał intelektualny, który pozwoli nam wyprzedzaćświatowe trendy w zakresie budowania elektromobilności – głosi preambuła dolistu intencyjnego.
„