Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Autobusy specjalne (4): unijne więźniarki dla policji

infobus
15.04.2005 11:09

Na początku marca 2005 r. lubuska oraz zachodniopomorska policja otrzymały specjalne autobusy, skonstruowane na bazie Autosana A1010T, przeznaczone do transportu osób tymczasowo aresztowanych, skazanych oraz deportacji osób. Kontrakt na dostawę autobusów – więźniarek sfinansowano ze środków unijnych oraz Komendy Głównej Policji.

Autobus - więźniarka dla KWP w Szczecinie. Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w SzczecinieAutosan A1010T w wersji specjalnej. Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie

Transport specjalny

Specjalnie zaprojektowane i zbudowane autobusy na bazie Autosana A1010T Lider zostaną przekazane do dyspozycji Służbom Więziennym. Zdaniem komisarza Macieja Karczyńskiego z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie – autobusy będą wykorzystywane do transportu osób zatrzymanych, tymczasowo aresztowanych oraz skazanych. Pojazdy będą służyły również do przewożenia osób zatrzymanych, które mają zostać deportowane z zachodniej granicy kraju, a także do tzw. konwojów etapowych w głąb kraju. Autobusy, które otrzymała policja, są bardzo pojemne. Na swój pokład mogą zabrać nawet 30 'pasażerów’. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie obniżą się koszty konwojów. Jak wskazują statystyki sporządzane przez Staż Graniczną, stale podnosi się liczba osób nielegalnie przekraczających granice RP. W ubiegłym roku z a przekroczenie granicy państwowej wbrew przepisom (pgpwp) Straż Graniczna zatrzymała ogółem 4.472 cudzoziemców, co stanowi wzrost o 24,5% w porównaniu z rokiem 2003. Na samej granicy wewnętrznej tj. Polski z innymi członkami Unii Europejskiej wzrost zatrzymań wyniósł 3.475, co daje wzrost o 28,4% w stosunku do roku 2003.

Zdaniem Andrzeja Kulesza – rzecznika prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie , w województwie lubuskim wciąż przybywa osób zatrzymywanych przez policję i Straż Graniczną, które muszą być deportowane. Tylko z Gorzowa w 2004 r. konwojowano na wschodnią granicę 952 osoby – trzykrotnie więcej niż rok wcześniej. – Dotychczas osoby, mające zostać deportowane, wożone były konwojami złożonymi z kilku Volkswagenów Transporterów lub wysłużonym Starem, który często się psuł – tłumaczy Andrzej Kulesza z lubuskiej KWP.

Surowe wnętrze pojazdu. Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w SzczecinieMiejsce dla policjanta. Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie

Bardziej komfortowo

Autobusy – więźniarki oparte na bazie Autosana A1010T charakteryzują się bardzo dużą pojemnością, co miało istotny wpływ na wybór Autosana jako dostawcy nowych pojazdów dla polskiej Policji. Z zewnątrz pojazdy rzucają się w oczy dzięki intensywnemu niebieskiemu kolorowi oraz wąskim okienkom umieszczonym pod sufitem autobusu. Wnętrze specjalnych autobusów wykonano w przeważającej części z blachy i aluminium. Z aluminium wykonano ściany, natomiast podłogę i półki dla 'pasażerów’ na bagaż podręczny wykonano z blachy. Aby wygospodarować jak najwięcej miejsca w pojeździe zamontowano przesuwane, trudne do zdewastowania metalowe drzwi. Wewnątrz znajduje się specjalne wzmocnione i okratowane pomieszczenie dla 'pasażerów’, w którym wydzielono miejsca dla mężczyzn, kobiet i nieletnich. 'Pasażerowie’ Autosana podróżują na drewnianych siedziskach wzmocnionych metalowymi elementami. Dla policjantów przeznaczono cztery wygodne miejsca, w tym dwa dla uzbrojonych konwojentów. Poza tym na pokładzie znajdują się dwie izolatki, dwie toalety oraz klatka dla psa policyjnego. Więźniarki wyposażono w wysokiej jakości system łączności zewnętrznej, a także między kierowcą a konwojentami wewnątrz autobusu.

Wewnętrzne drzwi pojazdu wykonane z trudnych do uszkodzenia materiałówOgraniczony prześwit pojazdu zapewniają małe okna umieszczone wzdłuż górnej krawędzi pojazdu oraz w środkowych drzwiach autobusu

Technika wykonania

Pochodzące z sanockiej fabryki autobusy – więźniarki zostały wykonane zgodnie z surowymi standardami Unii Europejskiej w zakresie konwojowania osób zatrzymanych. Aby sprostać tym wymaganiom, w specjalnym Autosanie A1010T zastosowano wzmocnioną, okratowaną konstrukcję. Ograniczony prześwit wnętrza uzyskano dzięki zamontowaniu specjalnych małych okienek umieszczonym wzdłuż górnej krawędzi pojazdu. Natomiast wszystkie elementy znajdujące się w przedziale pasażerskim zostały wykonane z zabezpieczonych i trudnych do uszkodzenia materiałów. Tam gdzie było to możliwe, do więźniarek Autosana zastosowano identyczne elementy jak w standardowym 43-miejscowym Autosanie A1010T. Takie posunięcie miało na celu maksymalne ograniczenie kosztów produkcji. Do napędu użyto mocniejszego silnika Renault DCI 6 ACJ01 o mocy 265 KM (195 kW), który w międzymiastowym A1010T należy do wyposażenia opcjonalnego.

Nowe pojazdy na parkingu Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w SzczecinieNowy Nissan Terrano dla zachodniopomorskiej policji. Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie

Program PHARE

Do województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego trafiły łącznie 4 więźniarki na bazie Autosana A1010T 'Lider Midi’. Koszt jednego pojazdu wynosi 412.315 zł. Zakup był możliwy dzięki środkom pochodzącym z Komendy Głównej Policji oraz unijnego Programu PHARE. Program PHARE to specjalny fundusz pomocowy, zarządzany przez Komisję Europejską, który na dzień dzisiejszy jest największym programem bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej dla Europy środkowo -wschodniej. Program PHARE CBS 2002, z którego sfinansowano zakup więźniarek jest szczególnego rodzajem programem obejmującym dostawę pojazdów dla polskiej policji na zachodniej granicy. Strona polska sfinansowała kontrakt w niezbędnym minimum, wpłacając 25% wartości zamówienia. Poza więźniarkami Autosana do zachodniopomorskiej policji trafiło pod koniec marca jeszcze 7 nowych Nissanów Terano, których zakup był możliwy również dzięki unijnej pomocy.

Dane techniczne więźniarki na bazie Autosana A1010T

Długość/ szerokość/ wysokość (mm)

10800/ 2500/ 3080

Masa własna (kg)

9400

Masa dopuszczalna (kg)

14000

Liczba miejsc siedzących – dla konwojowanych

30

dla konwojentów:

4

Pojemność bagażników podpokładowych (m3)

4,5

Silnik:

Renault DCI 6 ACJ01 Euro 3, wysokoprężny, 6-cylindrowy, rzędowy z układem wtrysku typu Common Rail

Moc maksymalna

195 kW (265 KM) przy 2400 obr./min.

Maks. moment obrotowy

900 Nm przy 1200-1600 obr./min.

Skrzynia biegów

6-stopniowa, mechaniczna ZF 6S-890 z retarderem elektrycznym Telma

Hamulec roboczy

pneumatyczny, bębnowy z układem ABS

Układ kierowniczy

Przekładnia kierownicza ZF 8098 ze wspomaganiem hydraulicznym

Oś przednia

Oś sztywna produkcji FON Radomsko, zawieszenie pneumatyczne

Oś tylna

Sztywny most produkcji FON Radomsko, zawieszenie pneumatyczne