Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ? czy zyskają klienci biur podróży?
Powołanie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego bezpośrednio oddziałuje zarówno naorganizatorów turystyki i pośredników turystycznych, jak i na obywatelikorzystających z imprez turystycznych.
Ustawa nakłada na przedsiębiorcówobowiązek prowadzenia ewidencji zawartych z klientami umów oraz obowiązekodprowadzania miesięcznej składki od każdego uczestnika imprezy turystycznej. Wprzypadku nieodprowadzania należnych składek i nieskładania deklaracji,organizator turystyki zostaje wykreślony z rejestru działalności regulowanejorganizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Maksymalną wysokośćskładki określono na poziomie 30 zł, a roczne wpływy szacowane są na 30 mln zł.
Można przypuszczać, że powołanie TFG przede wszystkimprzełoży się na nieznaczne podwyższenie kosztów usług turystycznych o wartośćskładki odprowadzanej na rzecz Funduszu. Jak wskazuje ustawodawca, nowaregulacja powodować ma zwiększenie poziomu ochrony klientów na wypadek niewypłacalnościbiur podróży.
Takie stanowisko znajduje uzasadnienie. Zgodnie z prognozamiMinisterstwa Sportu i Turystyki, opartymi na liczbie turystów korzystającychcorocznie z imprez turystycznych, roczne wpływy na rachunek TFG mają wynosićokoło 30 mln złotych. Kwota ta stanowić będzie zatem dodatkowe (uzupełniające wstosunku do dotychczas istniejących) zabezpieczenie na wypadek niewypłacalnościbiur podróży, a co za tym idzie umożliwi klientom zwrot wpłaconych w takiejsytuacji środków, jak również pokrycie kosztów powrotu z imprezy turystycznej.
Konieczność wzmocnienia dotychczasowego systemu zabezpieczeńfinansowych na wypadek niewypłacalności organizatorów usług turystycznychwynika z jednej strony z napiętej sytuacji politycznej w krajach najczęściejodwiedzanych przez polskich turystów, tj. w Turcji, Tunezji i Egipcie, zdrugiej z nasilających się działań terrorystycznych na całym świecie.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Turystyczny Fundusz Gwarancyjny jest rachunkiem bankowym wramach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, nie stanowi zatem nowejinstytucji prawa. Określany jest jako II filar zabezpieczeń finansowych nawypadek niewypłacalności organizatorów turystyki, a co za tym idzie środkizgromadzone na rachunku TFU zostają uruchomione dopiero wtedy, gdy środki z Ifilaru zabezpieczeń okażą się niewystarczające.
Autorem artykułu jest radca adwokat Sylwia Piechocińska-Paraz kancelarii Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.
„