Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

AGH: Opracować system ważenia pojazdów w ruchu

infobus
05.12.2016 15:43

Wprowadzenie w Polsce do użytku systemów ważenia pojazdów wruchu jest zadaniem, jakie postawiła sobie Akademia Górniczo-Hutnicza wKrakowie i cztery firmy, dążące do unowocześnienia infrastruktury. Wponiedziałek podmioty te formalnie potwierdziły współpracę.

AGH podpisało umowę z przedsiębiorstwami CAT Traffic, KapschTelematic Services, Kistler Eastern Europe i TRAX elektronik. Firmy te od 2014r. tworzą z uczelnią Zespół ds. Administracyjnych Systemów WIM(Weigh-In-Motion).

Prawdopodobnie w ciągu roku Zespół WIM określi wymaganiadotyczące przyszłych konstrukcji i technologii, które pozwolą stworzyćnowoczesne systemy ważenia pojazdów.

Zdaniem specjalistów z AGH systemy WIM mogą w przyszłościprzyczynić się do poprawy stanu infrastruktury drogowej, a co za tym idzie ? dobezpieczeństwa na drogach.

Systemy te umożliwiłyby kontrolę masy pojazdów, które jeżdżąpo drogach. Prof. Janusz Gajda z AGH powiedział, że obecnie taka kontrola jestprowadzona przez inspektorów transportu drogowego, ale jest ona wyrywkowa idotyczy niewielkiego odsetka pojazdów.

„Nasza idea polega na zastosowaniu automatycznych kontroli,prowadzonych na takim poziomie dokładności, żeby można było bezpośredniowyciągać konsekwencje administracyjne – tak jak to w tym momencie robiąfotoradary w stosunku do przekroczeń dotyczących prędkości pojazdów” ? wyjaśniłprofesor.

Z kolei dr inż. Piotr Burnos podkreślił, że wprowadzeniesystemów WIM pozwoliłoby zaoszczędzić miliony złotych, przeznaczanych nanaprawę odcinków, zniszczonych przez najcięższe samochody.

Eksperci, którzy podpisali porozumienie, zamierzają teżprowadzić działania edukacyjne. „Byłyby one adresowane do organów administracjipaństwowej, które będą podejmowały ewentualne decyzje o wdrożeniu systemów wPolsce. Chcemy doprowadzić do tego, by te działania (wdrożenie systemówWIM-PAP) były podejmowane nie na podstawie jakichś emocji, tylko żeby byłyoparte na doświadczeniu, wiedzy merytorycznej” ? powiedział profesor.

Od ponad dekady na świecie prowadzone są prace w zakresiewprowadzenia systemów ważenie pojazdów w ruchu do systemu prawnej kontroli masypojazdów. Jak poinformowało AGH, nikomu, poza Czechami, do tej pory się to nieudało; Polska, jako drugi kraj na świecie, ma szansę używać systemów WIM wcelów egzekwowania przepisów.

„Praca nad takimi systemami oznacza dla nas +działanie wawangardzie+, tzn. jesteśmy liderem tej idei w Polsce i jednym z liderów naświecie, ponieważ wiele krajów podejmuje podobne działania” ? powiedziałprofesor.

Prace naukowe i techniczne nad systemami WIM trwają w AGH odponad 10 lat. Zastosowanie tych systemów do kontroli masy pojazdów jestalternatywą dla obecnie stosowanego, statycznego systemu kontroli na poboczudrogi. (PAP)