Podlaskie: Inwestycje na granicy z Białorusią
Budowa mostu po białoruskiej stronie na przejściu wBobrownikach oraz dalsza rozbudowa kolejowego przejścia w Siemianówce(Podlaskie) – to dwie inwestycje, które mają być zrealizowane w najbliższychlatach, by usprawnić odprawy graniczne. Ich łączna wartość to 10,1 mln euro.
Obie inwestycje mają być dofinansowane z UE z ProgramuWspółpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina na lata 2014-2020. Są naliście projektów kluczowych – poinformowała PAP wicedyrektor wydziałuinfrastruktury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku Ewa Stachowicz.
Przypomniała, że program został w połowie grudnia 2015 r.zatwierdzony przez Komisję Europejską.
Budowa mostu po białoruskiej stronie granicy na przejściuBobrowniki-Bierestawica ma kosztować ok. 4,5 mln euro. Za inwestycję odpowiadastrona białoruska – gubernator grodzieński w partnerstwie z wojewodą podlaskim.Wojewoda podlaski ma natomiast odpowiadać za rozbudowę kolejowego przejściagranicznego w Siemianówce. Koszt projektu to ok. 5,6 mln euro. Ma byćrealizowany w porozumieniu z białoruskim Państwowym Komitetem Ceł w Mińsku.Stachowicz powiedziała, że w Siemianówce m.in. ma powstać monitoring na przejściui przed nim, będą naprawiane i kupowane wagi. Ma też powstać budynekadministracyjny i usługowy, lądowisko dla śmigłowców.
„W tej chwili są opracowywane dokumenty programowe.Najbliższe posiedzenie nowego sekretariatu technicznego, który jest instytucjąpośredniczącą, planowane jest w drugim kwartale bieżącego roku. Sądzę, że w tymroku wszystkie dokumenty związane ze składaniem tych projektów zostanąuruchomione” – powiedziała Stachowicz.
Zaznaczyła, że np. jeśli chodzi o inwestycję w Siemianówce,urząd wojewódzki dysponuje wszystkimi pozwoleniami. „Jest tylko kwestiapodpisania porozumienia o realizacji tego projektu” – dodała. Inwestycjama być realizowana w 2018 r.
Kolejowe przejście graniczne z Białorusią działa – popierwszym etapie rozbudowy – od stycznia 2014 r. Prace kosztowały ok. 24 mlnzł. Przejście dostosowano do wymogów UE, bo wcześniej ich nie spełniało. Jakpodawali celnicy, przez Siemianówkę na wschód importowane są m.in. gazpropan-butan, węgiel kamienny, ciągniki rolnicze, ale też nawozy mineralne,cement. Eksportowane są np. płyty wiórowe, meble i akcesoria meblowe, panelepodłogowe, szkło, chemia budowlana.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Strona białoruska pracuje również nad rozbudową po swejstronie największego przejścia Kuźnica-Bruzgi. Jak powiedziała Stachowicz,strona polska również ma opracowaną swoją koncepcję rozbudowy. „Jesteśmyma bieżąco w kontaktach z komitetem ceł w Grodnie. Trwa przebudowa przejścia wBruzgach, po drugiej stronie granicy w Kuźnicy, w ramach dużego projektuzwiązanego z budową drogi Grodno-Mińsk. (?) Poinformowano nas, że są w trakcieopracowywania dokumentacji i ta dokumentacja odnośnie ilości pasów, którazostanie uwzględniona na kierunku wjazdowym i wyjazdowym do nich, będzie wczwartym kwartale tego roku” – powiedziała Stachowicz. Dodała, że pozwolito stronie polskiej przygotowywać dokumentację tak, by można było dopasowaćprojektu, np. drogi po obu stronach granicy. Zaznaczyła, że po polskie stronieto inwestycja rzędu 5-6 mln zł.
We wrześniu 2015 r. oficjalnie oddano do użytkuzmodernizowane polsko-białoruskie przejście w Połowcach. Prace kosztowały 178mln zł. Przejście uzyskało charakter międzynarodowy, wcześniej mogli z niegokorzystać jedynie Polacy i Białorusini.
Z danych Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wBiałymstoku wynika, że ogółem ruch na granicy z Białorusią w regionie spada. W2015 r – w porównaniu do 2014. o 12 proc. spadła liczba osób przekraczającychgranicę. Liczba odprawianych wszystkich typów pojazdów spadła o 13 proc.
W pierwszym kwartale 2016 r – w porównaniu z analogicznymokresem w 2015 r. ruch, zarówno osobowy jak i liczba odprawianych pojazdów naprzejściu w Bobrownikach zmalał. Ruch osobowy jest mniejszy o 12 proc.,odprawiono również o 18 proc. mniej pojazdów. Odwrotna sytuacja jest w Siemianówce.Ruch osobowy zwiększył się o 20 proc, a liczba odprawianych tam pociągówtowarowych jest większa o 15 proc. (PAP)
„