Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Bezpieczeństwo na drogach – I kwartał 2016 r.

infobus
08.04.2016 14:17

Policja informuje: Jest bezpieczniej na polskich drogach – mniej wypadków,zabitych i rannych. Coraz mniej osób decyduje się na kierowanie pojazdem natzw. ?podwójnym gazie?. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2015 r.odnotowaliśmy blisko 9 proc. spadek wypadków drogowych, o 14 proc. mniej ofiarśmiertelnych, 7 proc. mniej rannych.

Porównując ze sobą statystyki drogowe z pierwszego kwartału2016 roku do tego samego okresu w roku ubiegłym, widać utrzymującą siętendencję spadkową przy ilości wypadków drogowych. W pierwszym kwartale 2016roku, doszło do 6188 wypadków ? jest to o 614 mniej niż w pierwszym kwartale2015 roku. W tym samym okresie zginęły na drogach 549 osoby, co oznacza, żeilość ofiar śmiertelnych spadła o 88. Doszło do 86 288 kolizji drogowych, cooznacza wzrost o ponad 3 proc. Najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych byłanadmierna prędkość, nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowezachowanie wobec pieszych.

Bezpośredni wpływ na tak znaczącą poprawę bezpieczeństwa wruchu drogowym miała codzienna praca policjantów, którzy dysponując corazwiększą ilością urządzeń, kontrolowali m.in. prędkość czy trzeźwość. Wpierwszym kwartale 2016 r. policjanci zatrzymali 22 526 nietrzeźwychkierujących, natomiast w analogicznym okresie 2015 r. nietrzeźwych było o ponad21 proc. więcej. Poprawie uległa też świadomość polskich kierowców oraz kulturajazdy. Nie bez znaczenia było również zaostrzenie sankcji karnych stosowanychwobec kierowców łamiących przepisy prawa oraz wprowadzenie nowych rozwiązań,dotyczących m.in. zatrzymywania prawajazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym o powyżej50 km/h.

Dane jednoznacznie wskazują, że bezpieczeństwo kierowców,pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego, poruszających się po polskichdrogach, nieustannie się poprawia.

Wzrasta również ocena działalności Policji – jak wynika z badań opublikowanych w połowiemarca, spośród dwudziestu dziewięciu ocenianych podmiotów, Policja znajduje sięna czwartym miejscu. Lepiej oceniane są tylko dwie stacje telewizyjne orazwładze samorządowe. Policja jest też najwyżej ocenianą służbą mundurową.Wskaźnik dobrej oceny jej działalności cały czas rośnie i obecnie jestnajwyższy od trzech lat – wynosi 72%. Polacy oceniają pracę Policji znaczniewyżej niż pracę sądu czy prokuratury.