KE: Projekt rewitalizacji strefy Schengen
Komisja Europejska zaprezentowała w piątek (4 marca) swójpomysł, jak zmienić strefę Schengen, by jej państwa członkowskie nie chciałyprzywracać kontroli na granicach wewnętrznych, a jednocześnie by nie wystawiałaobywateli Unii Europejskiej na niebezpieczeństwo. Plan nazywany jest ?Mapądrogową do przywrócenia w pełni działającej strefy Schengen?
Koszty braku strefy
KE swoją propozycje zaczyna od zwrócenia uwagi, jak dużeznaczenie gospodarcze ma strefa dla państw do niej należących. Zniesienie Schengenspowodowałoby dla niektórych państw, w tym Polski, wzrost kosztów transportulądowego o nawet 0,5 mld euro rocznie, utratę milionów turystów (13 mln nocowańturystów) w państwach Schengen o wartości 1,2 mld euro, czy wzrost kosztów dlabudżetów państw członkowskich o co najmniej (łącznie) 1,1 mld euro z uwagi naobsługę dodatkowych punktów kontrolnych.
Państwa strefy obawiają się jednak napływu tłumów uchodźców,wśród których przemieszani są też migranci ekonomiczni, ale mogą też znaleźćsię przestępcy. Obawy te wynikają z podstawowego problemu, czyli brakuodpowiednich kontroli na granicach zewnętrznych Schengen i efektywnych sposobówidentyfikacji przybyszów, zanim się ich wpuści na teren strefy Schengen.
Grecja jako najsłabsze ogniwo
Komisja zdaje sobie sprawę, że pod tym kątem najsłabszymogniwem jest Grecja. Jest to podstawowy punkt wjazdu na teren strefy uchodźcówz Syrii oraz migrantów podróżujących przez Turcję ? zgodnie z danymi ONZ samątylko drogą morską trafia ich tam prawie 1,4 tys. osób dziennie. Ta liczbaprawdopodobnie jeszcze się zwiększy, jak tylko Morze Egejskie uspokoi się pozimowych sztormach.
KE udostępniła już Grecji dodatkowe fundusze w ramach pomocyhumanitarnej. Z kolei w przedstawionym 4 marca planie Komisja nakazujeFrontexowi, unijnej agencji ochrony granic zewnętrznych, przygotowanie dowysłania do Grecji dodatkowych osób do wsparcia kontroli granic, a samą Grecjęwzywa do przyjęcia odpowiednich rozwiązań prawnych, które umożliwią innympaństwom członkowskim oraz UE szybkie wysłanie dodatkowej pomocy.
Ta pomoc może jednak wzbudzać kontrowersje. Od kilkumiesięcy bowiem grecki premier Aleksis Tsipras, nie chcąc sprawiać przedwyborcami wrażenia, że utracił kontrolę nad granicami, odrzuca możliwośćprzejęcia przez inne państwa choćby części odpowiedzialności za pilnowaniegreckich granic.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Europejska straż graniczna i przybrzeżna
Ponadto, KE ogłosiła datę, do kiedy, według niej, musizostać przyjęta grudniowa propozycja utworzenia europejskiej straży graniczneji przybrzeżnej. Ma to być koniec czerwca br. ? a Frontex już teraz ma rozpocząćprzygotowania do przekazania obowiązków nowej formacji.
Nowa straż zaczęłaby działać w sierpniu br. Dzięki niej ?UEma zacząć wspólnie wypełniać obietnicę ochrony granic zewnętrznych?.
Granice wewnętrzne
Komisja ma też nowe propozycje dotyczące granicwewnętrznych. Po pierwsze, chce, by państwa tranzytowe zaczęły efektywniejpowstrzymywać ludzi zmierzających do Niemiec czy Skandynawii.
Jednocześnie, w przypadku przywracania tymczasowych kontroligranicznych, KE chce większego ładu. Obecnie takie kontrole wróciły do siedmiupaństw (pełna aktualizowana na bieżąco lista TUTAJ), więc Komisja obawia się,że stopniowo coraz więcej państw będzie je przywracać na coraz dłużej. Dlategoteż proponuje: jeżeli do 12 maja ludzka fala nadal będzie płynęła przez Europę,to KE zaproponuje skoordynowane przywrócenie unijnych granic wewnętrznych dogrudnia br., by w nowy rok wejść z funkcjonującą normalnie strefą Schengen.
„