Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

MPK Lublin inwestuje w WiFi w swoich pojazdach

infobus
08.02.2016 15:55
Już wkrótce w każdym autobusie i trolejbusie lubelskiegoMiejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego będzie można swobodnie i za darmo korzystaćz internetu. Władze miejskiego przewoźnika zastanawiają się ponadto też nie pokusićsię o montaż swoich pojazdach ładowarek do smartfonów.

Największy operator lubelskiej komunikacji już w2011 roku zamontował system bezprzewodowego internetu w jednym z trolejbusów.Wystarczy mieć urządzenie, które łączy się z siecią, aby ją przeglądać nic zato nie płacąc. Pomysł pasażerom się spodobał. W kolejnych miesiącach montowano urządzeniaWi-Fi w nowych trolejbusach.

W połowie września 2014 r. władze MPK Lublin zapowiedziały, że z darmowego internetu docelowo będzie można korzystaćw każdym z ponad 300 pojazdów przewoźnika. Kiedy to się stanie?

– Cały czas wyposażamy w darmowy internet kolejneswoje pojazdy. W tym momencie urządzenia działają już w 260 wozach. Wi-fi jestjuż we wszystkich trolejbusach, obecnie montujemy urządzenia w ostatnich 70autobusach. Urządzenia montujemy sami, podzespoły kosztują około 200 zł napojazd. Cena transferu na jeden pojazd to około 14 zł – powiedziała WeronikaOpasiak, rzeczniczka MPK dziennikarzom lubelskiej redakcji Gazety Wyborczej.

Z darmowego internetu w pojazdach miejskiegoprzewoźnika skorzystało już około 50 tys. pasażerów. Zdecydowana większość znich, bo 88 proc. osób to tzw. klienci powracający czyli tacy, którzykorzystali z Wi-Fi w pojazdach komunikacji miejskiej więcej niż raz.

Ale to nie wszystko. Od niedawna w czterechprzegubowych Mercedesach Conecto pasażerowie mogą też podładować telefony,smartfony czy tablety. Po dwie ładowarki są w pojazdach wyposażonych w panelefotowoltaiczne, które je zasilają. Czy jest szansa na to, że pojawią się wkolejnych pojazdach? – Na razie sprawdzamy, jak pomysł przyjmie się w Lublinie, jakie jest zainteresowanie i wtedyzdecydujemy, czy będziemy wyposażać w ładowarki pozostałe autobusy itrolejbusy. Koszt jednej to ok. 200 złotych – dodaje rzeczniczka MPK Lublin.

Przypomnijmy, że w październiku ubiegłego rokuładowarka do smartfonów pojawiła się na przystanku przy Ogrodzie Saskim.Wnioskował o nią radny Michał Krawczyk, który zwrócił uwagę na to, że podobneurządzenia można znaleźć w wielu polskich i europejskich miastach. Ze stacjiładującej może korzystać jednocześnie pięć osób, bo tyle ma portów. Abynaładować telefon lub inne urządzenie, wystarczy mieć sobie kabel USB. Kosztmontażu ładowarki na przystanku wyniósł jedynie 530 złotych.