Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Dania: Wracają kontrole graniczne

infobus
15.12.2015 15:04

Premier Danii Lars L?kke Rasmussen poinformował wczoraj (14grudnia),że jego kraj od 4 stycznia przywróci kontrole na granicy z Niemcami.Jeszcze miesiąc temu, 12 listopada, L?kke Rasmussen zapowiadał, że granice niezostaną zamknięte.

Szwedzka decyzja

Duńska decyzja jest konsekwencją szwedzkiej zapowiedziprzywrócenia właśnie 4 stycznia nie tylko wyrywkowych kontroli granicznych, alepełnego sprawdzania dokumentów na moście nad Sundem, czyli przeprawą łączącąSzwecję z Danią. Po przeanalizowaniu tego postanowienia, Duńczycy zaczęli sięobawiać jego konsekwencji dla swojego kraju.

Szwedzi bowiem zamierzają zawracać ze swojej granicywszystkich podróżnych, którzy nie będą posiadali odpowiednich dokumentów.Azylanci są zmuszeni unijnym prawem zaaplikować o unijny azyl na tereniepierwszego państwa UE, do którego wjechali ? jeżeli więc byłaby to np. Grecja,to dany azylant nie mógłby jechać dalej do Szwecji bez wizy Schengen.

Cel uchodźców

Szwedzi są jednym z najpopularniejszych krajów docelowychdla uchodźców szukających schronienia w UE. Zgodnie z sondażem przeprowadzonymprzez ONZ wśród syryjskich uchodźców przybywających do Grecji, 13 proc. z nichchce zaaplikować o azyl w Szwecji ? to drugi wynik po 50 proc. pragnących udaćsię do Niemiec. Do Danii chce się udać 5 proc. z nich, nikt natomiast nieplanuje aplikować o azyl w Polsce. Warto dodać, że w tym roku dotarło do Grecji797.520 uchodźców, w grudniu przybywa ich średnio 3.400 dziennie (dane UNHCR).

Sondaż był jednak przeprowadzony od kwietnia do wrześniabr., więc nie wziął pod uwagę najnowszych decyzji szwedzkiego rządu ws.polityki migracyjnej. Szwecja zdecydowała bowiem o wydawaniu uchodźcom tylkotymczasowych pozwoleń na pobyt, co według informacji szwedzkiego rząduzaowocowało już prawie tysiącem aplikacji o azyl od października.

Duńskie niezadowolenie

Duńska minister ds. migracji Inger St?jberg poinformowała,że według szacunków jej ministerstwa szwedzka decyzja może oznaczać, że nawet80 proc. azylantów zostanie zawróconych ze Szwecji do Danii. By temu zapobiec,Dania przywróci kontrole na granicy z Niemcami, by w ogóle nie wpuszczać takichuchodźców na swoje terytorium.

Z tego powodu, premier L?kke Rasmussen informując owprowadzeniu kontroli podkreślał, że ?musimy teraz radzić sobie z niefortunnąsytuacją spowodowaną przez Szwedów. To bardzo smutna sytuacja? ? tłumaczył,dodając, że ?istnieją powody by być niezadowolonym? ze szwedzkiej decyzji.

Region Sundu

Duński premier wyraził także swoje zaniepokojeniepotencjalnym wpływem przywrócenia kontroli dokumentów przez Szwedów naKopenhagę. Przez ostatnie lata, dzięki mostowi na Sundem, między duńską stolicąa Malmö, stolicą regionu Skanii (południowa Szwecja), zaczęła powstawaćaglomeracja, tzw. Region Sundu. Jednak szwedzkie kontrole mogą spowolnić ruch itym samym pogorszyć gospodarcze wyniki regionu ? obecnie, zgodnie z danymizarządu mostu przez most przejeżdża 20 tys. samochodów i ciężarówek dziennie.

-?Wydaliśmy miliardy na rozwój Regionu Sundu, na rozbudowęinfrastruktury. Reklamowaliśmy obszar Kopenhaga-Malmö jako spójny twór miejski.Poprzez wprowadzenie kontroli dokumentów na granicach, Szwedzi znowu dzielą tenregion na połowy? ? wyrażał swoje niezadowolenie duński premier.

Strefa Schengen

Wprowadzenie kontroli granicznych nie jest naruszeniemprzepisów strefy Schengen, czyli strefy wspólnych granic stworzonej w ramach UE(choć nie należą do niej wszystkie państwa członkowskie, a niektóre państwa,m.in. sąsiad Danii i Szwecji ? Norwegia, należą do Schengen mimo nie bycia wUE). Strefa ma bowiem w swoich przepisach zapisy o możliwości tymczasowegoprzywrócenia kontroli ze względu na szczególne sytuacje.

W przypadku takiego zamiaru, dane państwo powinnopoinformować o nim Komisję Europejską ? nie ma ona prawa zablokować takiejdecyzji, ale może wydać opinię w tej sprawie. Obecnie kontrole przywrócono wsześciu państwach: w Austrii (do 15 lutego, wszystkie granice, a zwłaszcza zeSłowenią), we Francji (do 26 grudnia, wszystkie granice), na Malcie (do 31grudnia), w Niemczech (wszystkie granice, a zwłaszcza z Austrią), w Norwegii(wszystkie granice, a zwłaszcza przystanie promów międzynarodowych z innychpaństw Schengen) oraz w już wspomnianej Szwecji.